افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 4 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

داگ فرانتس آخرین میخ بر تابوت انتخابات

اینک معاون وزارت خارجه امریکا تحت عنوان فرمالیته انتقال صلح آمیز قدرت با حمایت کشورش وارد کشور ما شده است تا آخرین میخ را بر تابوت انتخابات افغانستان بکوبد و برود.

 جان کری، وزیر امور خارجه امریکا که به گفته بسیاری از سیاستمداران جهان و با استناد به کارنامه کاری اش فردی زیرک، سیاست پیشه و مالک ابتکار عمل در مذاکرات کلان امریکا با کشورهای میزبان پایگاه های دایمی نظامی یا مشترک المنافع است؛ نیز از رفت و آمد به کابل خسته شد.

هنوز زمان زیادی از صدای واحد مطبوعات، رسانه ها و مردم ملکی در تقدیر و شگفتی از اعجاز زبان و دستان جان کری در پیوند دو نامزد با دو دنیای متفاوت و دو تیم متمایز نگذشته است که محقق می گوید دولت وحدت ملی از هم پاشیده شد.

این اتفاق محتمل، در وهله اول جای تاسف و در وهله بعد جای تایید دارد: تاسف از این نظر که پس از سپری شدن زمان و هزینه و روان مردم ملکی باز به خانه اول برگشته ایم و تایید از آن نظر که انتظار می رفت چسب امریکایی در چسباندن تکه های افغانستانی کارساز نباشد.

اینک معاون وزارت خارجه امریکا تحت عنوان فرمالیته انتقال صلح آمیز قدرت با حمایت کشورش وارد کشور ما شده است تا آخرین میخ را بر تابوت انتخابات افغانستان بکوبد و برود.

در تمام ادوار گذشته تاریخ چه در افغانستان و چه در جای جای جهان، همواره آشوب درونی، تلاطم داخلی و چندپارچگی ملت و دولت، پای استعمار و استکبار و زیاده خواهان خارجی و بیگانه و بیرونی را به کشوری باز کرده و زخمی به یادگار گذاشته است.

این مساله در افغانستان زمانی بغرنج تر می شود که زخم های پیشین، زخم های دیرین نیست و کهنه نشده و به اشاره ای سر باز می کند؛ با این حال هرکسی با شعاری درخصوص اصلاحات، تحول، همگرایی و تداوم نمکی بر زخمی می پاشد و زخم های دیگر می آفریند.

اینکه در ابتدا باراک اوباما رییس جمهور ابر قدرت غرب خود مستقیما با حضور در میدان هوایی بگرام یا تماس تلفنی با نامزدها وارد گود انتخابات شد سپس کار به حضور جان کری و اینک حتی در حد معاونش داگ فرانتس پایین آمده است یعنی واشنگتن به هرآنچه از کابل می خواسته دست یافته است و دیگر حتی نیازی به تشریفات اداری مرسوم هم نمی بیند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار