افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 14 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

بی خبری داکتر عبدالله از عزل و نصب های اشرف غنی!

تاکنون مشخص نیست که آیا تاج‌محمد جاهد با هماهنگی ریاست اجراییه برکنار شده یا خیر…

رییس‌جمهور اشرف غنی با صدور فرمانی ویس برمک وزیر کنونی دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی را من‌حیث سرپرست وزارت امور داخله تعین کرد.

رییس اجراییه کشور تاکنون به این موضوع واکنش نشان نداده و هنوز مشخص نیست که آیا تاج‌محمد جاهد با هماهنگی ریاست اجراییه برکنار شده باشد.

این در حالی است که اخیرا اشرف غنی وزرایی را که سال گذشته از سوی ولسی جرگه سلب صلاحیت شده بودند و من‌حیث سرپرست به کارشان ادامه می‌دادند را با نامزدهای وزرای جدید جایگزین کرد، اما تاج‌محمد جاهد وزیر امور داخله بود و از سوی ولسی جرگه سلب صلاحیت نشده بود.

از سوی دیگر ریاست اجراییه قبلا اعلام کرده بود که نامزدهای وزرای جدید از سوی ارگ ریاست جمهوری با هماهنگی و موافقت عبدالله عبدالله معرفی شده‌اند اما تاکنون ریاست اجراییه کشور درباره عزل تاج محمد جاهد از قوم تاجک اظهار نظری نکرده است.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که تاج‌محمد جاهد را از پس از برکناری از وزارت امور داخله من‌حیث مشاور جدید اشرف غنی در امور امنیتی معرفی شده است.

ویس برمک سرپرست جدید وزارت امور داخله و وزیر سابق دولت در امور رسیده‌گی به حوادث طبیعی قبل از وزارت امور داخله و ریاست توسعه قریه یی در افغانستان کار کرده است.

از سوی دیگر، برخی از کارشناسان معتقدند که تعین ویس‌برمک من‌حیث وزیر جدید کشور در حالی که هیچ تجریه‌ نظامی و امنیتی ندارد در واقع به منظور تصرف این وزارتخانه از سوی اشرف غنی و حنیف‌اتمر صورت گرفته‌ تا رییس‌جمهور خود نیروهای پولیس را رهبری کند.

وزارت امور داخله یکی از وزارتخانه‌های مهم در مبارزه با مخالفان مسلح دولت محسوب می‌شود زیرا نیروهای پولیس در کشور بیشتر در میدان‌های جنگ من‌حیث عسکر حضور دارند.

وزارت امور داخله قبل از این از سوی اشرف غنی من‌حیث قلب فساد اداری در افغانستان نیز یاد شده بود و اخیرا اداره تفتیش امریکا در امور بازسازی و نماینده گی اتحادیه اروپا در کابل نیز فساد ادرای در این وزارتخانه را نگران‌کننده دانسته بودند.

گرچه مردم از عملکرد وزارت امور داخله و دفاع دل خوشی ندارند اما هنوز مشخص نیست که اشرف غنی به دلیل کشمکش‌های سیاسی و یا عدم شایستگی تاج محمد جاهد را برکنار کرده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار