افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 9 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

داکتر عبدالله: حکومت تقلبی را قبول نمی کنیم

امروز همه مردم ما در تشویش هستند. اگر وضعیت ما در نتیجه دستکاری ما می بود امروز غیر مسوولانه برخورد می کردیم اما اگر طرف این برخورد ما را نمونه احتیاج ما می گیرد. ما نبودیم که این جفا را امروز سر شما مردم آوردیم بلکه تقلب این کار را کرده است و ما متقلب نبوده ایم. ما اعلام نتایج انتخابات را نمی پذیریم و یک روز هم حکومت تقلبی را قبول نمی کنیم.

داکتر عبدالله یکی از دو نامزد برتر انتخابات ریاست جمهوری کشور که طرف مقابل را تقلب کار در عرصه انتخابات ریاست جمهوری می داند، دقایقی قبل در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد و پیرامون وضعیت انتخابات سخن گفت.

این نشست خبری پس از آن صورت گرفت که وی در آخرین جلسه با نامزد طرف مقابل به نتیجه نرسید.

داکتر عبدالله در این نشست خبری گفت: در اول قرار بود موافقت تکنیکی باشد اما نشد و در موافقتنامه سیاسی و بعد از پاک شدن آرا دو تیم باهم کار کنند. انتظار ما این بود که نتیجه مشروع از انتخابات بدست آید و بعد زمینه همکاری های سیاسی به میان آید که نشد.

وی نحوه شمارش آرا و پروسه تفتیش را زیر سوال برده افزود: هدف از تفتیش آرا زمینه سازی برای موافقت سیاسی بود. پروسه تفتیش از ابتدا مشکل داشت. اول باید ابطال صورت می گرفت بعد تفتیش. یعنی پروسه تفتیش با عجله آغاز شد. ما می خواستیم تقلب آشکار شود و تیم مقابل برعکس می خواست تقلب مخفی بماند.

در تمامی روند این پروسه به شکایات و خواسته های ما رسیدگی نشد هرچند چندین بار اعتراض کردیم و از پروسه خارج شدیم. در حقیقت کمیسیون علاقه ای به افشای تقلب نداشت.

داکتر عبدالله از تخلف های انتخاباتی نام برده قمستی از موارد تخلف را بدینگونه برشمرد: یک مشکل در تفتیش آرای مشابه بود که به آنها پرداخته نشد.

در چندین محل در یک صندوق آرایی بود که باطل نشد و در برخی جاها مهر و امضا در اوراق نبود و تعدادی از صندوق ها تکراری شمارش و تفتیش شد.

حالا که تفتیش به پایان رسیده ما خبری از یک میلیون رای تقلبی نداریم.

در سطح یک ولسوالی یک نفر تمامی اوراق را نوشته است که باطل نشد. در محل هایی که قبلا رای وجود نداشت حالا صدها رای راپور داده شده است.

محل هایی است که چندین بار شمارش شده و محل هایی که اصلا شمارش نشده است.

محل هایی که وزارت داخله بسته اعلام کرده بود از همان محل ها رای داده شده است.

محل های زنانه که مردان رای داده اند.

و ده ها مورد دیگر که در پروسه تفتیش وجود داشته است و ما به همین دلایل خارج شدیم.

وی از شرکت در پورسه سیاسی سخن به میان آورده گفت: ما پروسه سیاسی را که قبول کردیم به معنی نیست که طرف مقابل برنده شده است. ما موافقت کردیم و به پای آن ایستاده هستیم. اینجا طرف مقابل فکر کرد که ما شکست را قبول کردیم و می خواهیم فقط چوکی بگیریم.

بعد از آمدن جان کری قرار شد کمیسیون مشترک باهم فیصله کنند و تصمیم بگیرند که ما قبول کردیم. ما این مراحل را سپری کردیم و اعلام می کنم که پروسه سیاسی به بن بست رسیده است.

داکتر عبدالله مردم را حق بجانب دانسته اضافه کرد: مردم حق دارند بپرسند که با اوصاف چرا وقت ما را ضایع کردید؟

تمام هدف ما خیر مردم و منافع مردم بوده است نه معامله سیاسی.

وی با تاکید بر برنده بودن تیم خود گفت: اگر طرف مقابل خود را بر اساس رای تقلبی برنده احساس کند و ما را فرض کند دنبال چوکی هستیم در اشتباه است.

ما برنده آرای پاک مردم هستیم و انتخابات ریاست جمهوری. ما منت دار مردم هستیم و اگر در موقعیت ما طرف مقابل قرار می داشت حالا وضعیت بگونه دیگری بود.

ما انتخابات عادلانه را تهداب ثبات و پیروزی مردم می دانیم و امروز این تهداب صدمه دیده است.

مهمترین قوت ما را حقانیت ما تشکیل می دهد.

این نامزد انتخابات، حکومت و کمیسیون را به جانبداری از اشرف غنی متهم کرده افزود: امکانات دولتی و کمیسیون در طرف مقابل قرار داشت و ما توکل خداوند است و ثروت اصلی ما مردم هستند.

داکتر عبدالله بر اعتراض های مدنی تاکید کرده افزود: ما عتراض مدنی کردیم زیرا مردم حق خود را می خواستند. در هیچ مرحله ای طرفدار خشونت نبوده ایم و خشونت را تایید نمی کنیم و حق خود را از طریق اعتراض های مدنی طلب کردیم و بعد هم چنین می کنیم.

امروز تقلب را دیگران کردند و باز ما را ملامت می کنند.

اگر صبر کردم نه بخاطر فشار های خارجی که بخاطر خداو تعهد به شما مردم بوده است. هرچند از مجامع بین المللی تشکر می کنم.

وی پروسه سیاسی را تمام شده فرض کرد و گفت: امروز پروسه سیاسی به بن بست رسیده است آنهم بخاطری که طرف مقابل ادعا و نیت و صبر ما را درک نکرده و به معنای بیچارکی گرفته است.

من در تمام مراحل حق مردم را درنظر گرفتم.

در این شکی نیست که تعدادی از دوستان ما بی حوصله شدند اما ما همچنان بر اعتراض های مدنی تاکید داریم.

متاسفانه طرف مقابل مشارکت را به خیرات دادن تبدیل کردند. در این مدت تمام صبر ما برای یافتن یک راه معقول بود نه امتیازگیری های سیاسی و حکومتی.

ما از حق مردم خود نمی گذریم.

این از خودخواهی ما نیست بلکه از احساس مسوولیت ما در برابر مردم بوده است. چه کسی می نشیند و با تقلب کار مذاکره می کند؟ اما ما وضعیت مردم را درنظر گرفتیم.

وی به وضعیت بد معیشتی مردم اشاره کرده افزود: امروز همه مردم ما در تشویش هستند. اگر وضعیت ما در نتیجه دستکاری ما می بود امروز غیر مسوولانه برخورد می کردیم اما اگر طرف این برخورد ما را نمونه احتیاج ما می گیرد.

ما نبودیم که این جفا را امروز سر شما مردم آوردیم بلکه تقلب این کار را کرده است و ما متقلب نبوده ایم.

ما اعلام نتایج انتخابات را نمی پذیریم و یک روز هم حکومت تقلبی را قبول نمی کنیم.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار