افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 17 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

داکتر افغان دستگاهی برای جلوگیری از قطع عضو اختراع کرد

صفی‌الله سعادت

یک داکتر افغانستانی توانسته است با ساخت یک دستگاه از قطع عضو بیش از 100 پولیس در افغانستان جلوگیری کند.

«صفی‌الله سعادت» متخصص ارتوپدی در شفاخانه 300 تخت‌خوابی پولیس در افغانستان گفت: این دستگاه برای افرادی ساخته شده که از همه‌جا ناامید شده‌اند و ویژگی آن این است که زمان تداوی را از یک‌ونیم سال به چهار و نیم ماه کاهش می‌دهد؛ قابلیتی که در دیگر دستگاه‌های ثبت شده جهانی وجود ندارد.

داکتر افغان گفت: این دستگاه در سال 1393 ساخته‌ شده و قرار است توسط نهاد جهانی به نام «سعادت افغان فکشن دیوایس» به نام افغانستان ثبت شود و سایر کشورها برای تداوی مجروحان از آن استفاده کنند.

وی گفت: این دستگاه سبک‌تر و کوچک‌تر از دستگاه‌هایی است که در کشور‌های پیشرفته از آن برای تداوی شکستگی‌های پیچیده استخوان‌ها استفاده و در مدت 4 و نیم ماه مجروح تداوی می‌شود.

داکتر افغان درباره نام این دستگاه گفت: نام این دستگاه را «سعادت افغان فکشین دیوایس» نهاده‌ است، در چند نشست جهانی جزئیات آن ارائه شده و قرار است این دستگاه توسط یک نهاد جهانی ثبت شود.

وی اظهار داشت: عساکری که در نتیجه انفجار ماین در هنگام وظیفه مجروح و در شفاخانه بستری‌ هستند با استفاده از این دستگاه از قطع عضوشان جلوگیری شده است.

پولیس مجروح افغانستانی در ولایت «لغمان» در رابطه با فایده این دستگاه اظهار داشت: در انفجار ماین زخمی شدم و 5-6 مرتبه عمل شدم اما توسط این دستگاه زودتر بهبود یافتم.

یک عسکر مجروح افغانستانی در رابطه با کارایی این دستگاه گفت: داکتران می‌خواستند پایم را قطع کنند اما توسط متخصص ارتوپدی عمل شدم و الان رو به بهبود هستم.

روزانه در نتیجه حمله‌های تروریستی در افغانستان افراد زیادی کشته و زخمی و برخی‌ از این افراد نیز دچار قطع عضو می‌شوند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار