افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 19 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

داکتر اسپنتا: هیچ ملتی در جهان آرزو ندارد كه تحت حاكمیت بیگانه باشد.

شاور امنیت ملی رییس جمهور کرزی با بیان اینكه تاكنون امنیت 50 درصد مناطق کشورمان در اختیار نیروهای دولتی قرار گرفته است،گفت: ملت افغانستان می خواهد خود مسوولیت كامل اداره و تامین امنیت كشورش را برعهده بگیرد.

‘ رنگین دادفر سپبتا’ در حاشیه سومین اجلاس سه جانبه سران جمهوری اسلامی ایران،پاكستان و افغانستان كه روز جمعه گذشته در محل كاخ ریاست جمهوری پاكستان برگزار شد ، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تاكید كرد كه هیچ ملتی از جمله ملت افغانستان آرزو ندارد كه بیگانگان بر آنها اعمال حاكمیت كنند.

وی افزود: ما با جامعه جهانی توافق كرده ایم كه تا اواخر سال 2014 میلادی مسوولیت كامل و تمام افغانستان به حكومت آن واگذار شود و تاكنون هم این كار در 50 درصد از مناطق افغانستان انجام شده است.

این مقام عالی امنیتی اظهار داشت: مصمم هستیم به روند انتقال مسوولیت اداره و تامین امنیت تمام مناطق افغانستان به دست نیروها و عوامل داخلی خود سرعت ببخشیم.

مشاور امنیت ملی رییس جمهور کرزی خاطرنشان كرد: نه تنها ملت افغانستان كه در تاریخ به ملتی آزاد و مستقل و استعمار ستیز شهره هستند، بلكه هیچ ملتی در جهان آرزو ندارد كه تحت حاكمیت بیگانه باشد.

تروریسم، بزرگترین چالش امنیتی پیش روی افغانستان

دادفر سپنتا بزرگترین چالش امنیتی پیش روی دولت و ملت افغانستان را پدیده شوم تروریسم دانست و بدون اشاره مستقیم به نقش حضور بیگانگان در گسترش ابعاد پدیده تروریسم در كشورش گفت: این پدیده از چند سال پیش در افغانستان شدت بیشتری یافته و امروز هم با ابعاد گسترده ای ادامه دارد.

مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان اظهار داشت: تلاش های كشورهای منطقه به منظور یافتن راه حل های بومی برای مسایل و مشكلات منطقه، باید ضمن كنار گذاشتن اختلاف نظرهای احتمالی، بیش از پیش به گفت و گوهای مدوام و متوالی و تقویت همكاری های درون منطقه ای روی بیاورند.

به گفته دادفر سپنتا، تولید و قاچاق موارد مخدر در افغانستان كه در سال های اخیر اشغال این كشور توسط نیروهای خارجی رشد قابل توجهی یافته است، یكی دیگر از مهم ترین چالش های پیش روی دولت و ملت این كشور است.

وی تصریح كرد:ایجاد یك افغانستان باثبات و امن می تواند زمینه لازم را برای نابود كردن كشت و قاچاق مواد مخدر در این كشور فراهم كند.

مشاور امنتی ملی رییس جمهور کرزی یادآور شد: سال ها جنگ و در كنار آن ضعف نهادهای حكومتی و عدم تطبیق قانون اساسی افغانستان با خواسته های مردم این كشور از جمله دیگر عواملی هستند كه موجب افزایش مشكلات و مسایلی چون تولید و قاچاق مواد مخدر و ناامنی و ترور در این كشور شده است.

آواپرس

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار