افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, یادداشت -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 جولای , 2018 لینک کوتاه خبر :

داعش همچنان تهدیدی برای جامعه بین المللی

داعش با دارا بودن بیش از 100 هزار بم و راکت، هنوز یک تهدید تلقی می گردند.

داعش در افغانستان

ویبسایت خبری کانوِرسِیشِن (theconversation) در گزارشی نوشت: داعش با دارا بودن بیش از 100 هزار بم و راکت، هنوز یک تهدید تلقی می گردند. در ادامه این مقاله آمده است آکتُبر 2017 و اندکی پس از سقوط شهر رقه (مرکز خلافت خود خوانده داعش)، رییس جمهور امریکا دونالد ترمپ اعلام کرد داعش شکست خورده و ایتلاف امریکایی پیروز این نبرد می باشد.

با گذشت 9 ماه از این اعلام پیروزی هنوز معلوم نیست که داعش شکست خورده باشد و از سویی جنبش های شبه نظامی به اصطلاح اسلامی در چندین منطقه فعال استند. براساس آخرین آمار ویبسایت معتبر ایر وارز (Airwars)، در بیش از 1424 روز حمله ی هوایی، 107814 بم و راکت علیه 29741 هدف در عراق و سوریه توسط نیروهای ایتلاف امریکایی فیر شده است.

بنابر اعلام منابع وزارت دفاع امریکا در این عملیات ها حداقل 60 هزار داعشی به هلاکت رسیده اند اما اِیر وارز می گوید در این میان 6321 فرد ملکی نیز کشته شدند. این آمار بدون در نظر گرفتن صدها حمله ی هوایی اردوی روسیه است. در نهایت در این جنگ نیروهای عراقی، امریکایی، فرانسوی و نظامیان تحت حمایت ایران ضربات سختی را بر داعش وارد آورده و سرزمین های تحت اشغال آنان را باز پس گرفتند. ماموریت مبارزه با داعش پایان نیافته و باید آن را به نحوی دیگر در افغانستان پیگیری نمود.

جنرال استین سکات میلر، قوماندان جدید نیروهای امریکایی در افغانستان به تازه گی به کمیته نیروهای مسلح سنا گفت پیشرفت های خوبی در مبارزه با داعش داشته ایم اما نمی توان ضرب الاجلی را برای نابودی کامل آن ها تعین نمود. بایستی گفت رییس جمهور وقت امریکا در سال 2003، جورج بوش نیز پس از سقوط رژیم صدام در عرض سه هفته اعلام کرد ماموریت به پایان رسیده است اما در حقیقت چنین نبود یا از سویی اسامه بن لادن، موسس القاعده در سال 2011 در پاکستان به هلاکت رسید اما این گروه فعالیت های خود را به کشورهای بیشتری توسعه داد. داعش نیز در حال حاضر علیرغم تحمل تمامی ضربات سنگین خاصتاً در عراق و سوریه، هنوز کنترول برخی سرزمین ها در شرق سوریه را در اختیار دارد و در عین حال از طریق بازوی رسانه ای خود، تروریست ها را به عملیات در کشورهای غربی و همچنین مصر، سومالیا، یمن و فیلیپین دعوت می کند.

این گزارش در پایان می نویسد جنگ نظامی علیه داعش، القاعده و دیگر گروه های مشابه اگرچه در کوتاه مدت موثر است اما اوضاع را تغییر نخواهد داد. عوامل زیست محیطی و اقتصادی – اجتماعی باید مورد بررسی قرار گیرد و این نه یک پیام ساده بلکه هشداری جدی برای جامعه بین المللی می باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار