افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش نیاز به مبارزه مشترک و منطقه ای دارد

گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی خراسان یا داعش، یک سازمان منطقه ای است نه افغانستانی و نیاز به مبارزه مشترک و منطقه ای دارد.

 

از پیدایش گروه تروریستی نام نهاد دولت اسلامی یا (داعش) در افغانستان چند صباحی نمی گذرد، درست در فاصله میان ماه های جدی و دلو سال 1393 خورشیدی این گروه موجودیت خود را در افغانستان اعلام کرد.

 

نیکولای هسم نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان در جلسه شورای امنیت ملل متحد که درسال قبل برپا شد، گفته بود: حضور نیروهای داعش در افغانستان نگران کننده است.

 

فرمانده کل نیرو های قاطع در افغانستان جان کمپل نیز در گفت وشنودی با تایمز گفته بود: « گزارش های در دست دارند که نشان دهنده حضور گروه دولت اسلامی (داعش) در افغانستان است و به جذب و سربازگیری در افغانستان مصروف هستند.»

 

جنرال عبدالرشید دوستم معاون نخست رییس جمهور اعلام کرد که نیروهای وابسته به داعش (همان دولت اسلامی خراسان) به ولایات شمال کشور شامل جوزجان، فاریاب، سرپل و بدخشان رسیده اند.

 

سازمان ملل متحد درگزارش سال 2014 سالانه خویش، سال پیش را خونین ترین سال پس از سقوط طالبان دانسته است که در آن نزدیک به 3999 تن غیر نظامی کشته و زخمی شده اند. پیدایش سریع گروه دولت اسلامی در ولسوالی های ولایات هلمند، فراه و بدخشان تهدید کننده اند.

 

در آغاز چنان پنداشته می شد که گروه تروریستی داعش به خاطر زدودن طالبان پی ریزی شده اند ، چنانی که عبدالقادر واحدی مشهور به ابو ابراهیم خراسانی گفته بود که گروه دولت اسلامی از جنایات طالبان خسته شده اند و به خاطر نابودی طالبان ایجاد شده اند.

 

مگر به زودی هویدا شد که این گروه نه تنها به خاطر نابودی طالبان ایجاد نشده اند بلکه در اغلب تازش های تروریستی در ولایت های بدخشان، فاریاب، و قندوز با طالبان یکجا تاخته اند.

 

در تازش های گروه های مشترک تروریستی طالب و دولت اسلامی در پسین روز ها در ولایات شمال کشور از آن میان در بدخشان شب جمعه 21 حمل 20 سرباز کشته شدند. ده نفر زخمی و 7 تن مفقود گردیدند. افزون از نیروهای طالبان و داعش جنگجویان چیچینی، ازبک و پاکستانی نیز سهم داشتند.

در رویداد گروگان گیری 30 هموطن ملیت هزاره، طالبان و داعشیان سهم مشترک داشتند.

 

در رویداد اشغال اغلب ولسوالی های ولایات فاریاب و جوزجان جنگجویان ازبک، چیچین و دیگر تروریست های جهانی اشتراک کرده بودند. در اختتاف و گروگان گیری 30 هموطن هزاره در راه هرات – غزنی وربودن ده هموطن دیگر در شهراه کابل -جلال آباد نیز داعش وطالبان خارجی نقش مشترک داشتند.

در رویداد 29 حمل سال جاری در نماینده گی بانک در شهر جلال آباد که منجر به کشته شدن 33 تن و زخمی شدن بیش از 90 تن گردید، جنگجویان پاکستانی، داعش، ازبکان، چچینی ها و دیگران خارجی ها نقش نهادین گرفته بودند.

 

بر بنیاد گزاش رسانه ها در رویدادهای اخیر ولایت قندوز که در آن ولسوالی های ارچی، چهار دره، علی آباد، خان آباد و حضرت امام بدست داعشیان و طالبان افتادند، نزدیک به 2400 تن جنگجوی شامل گروه جندالله، تحریک اسلامی ازبکستان، چچینی ها داعشیان و طالبان افغانستان سهم دارند.

 

همین ایدون اوضاع سیاسی و نظامی ولایت های بدخشان، فاریاب، بغلان، تخار و بلخ رو به وخامت می رود.

 

ارتش دولتی افغانستان توان مقابله با این تروریست های جهانی را ندارد زیرا:

به افزار های مدرن وجدید جنگی مجهز نمی باشد. هواپیمای جنگی ، شامل هواپیما های جیت بمب افکن ندارد.

ارتش افغانستان تانک های زرهی تی یو 124 ندارد.

ارتش و پولیس افغانستان زرهپوش های فوکس ولیوپول ندارند.

ارتش افغانستان از سیستم کشاف اینترنتی و تصویری مخابراتی مدرن برخوردار نیست.

ارتش افغانستان منابع مالی جهت تامین مصارف جنگ را ندارد.

در حالی که بر بنیاد سیاست های مدرن استخباراتی جهانی چنین پنداشته می شود که هدف از فرستادن گروه تروریستی داعش و یا همان دولت اسلامی در افغانستان تخته خیز برای خراب ساختن اوضاع سیاسی و امنیتی کشور های آسیایی میانه است و از سوی دیگر کشیدن روسیه در محاصره نظامی و خراب شدن اوضاع امنیتی کشورهای همسو با روسیه شامل کشورهای تاجکستان، ازبکستان، قرغیزستان و ترکمنستان نیز می باشد، این جنگ فرسایشی مدرن از سوی آنها به پیش برده می شود.

 

همچنان کشورهای جنگزای جهانی تلاش می دارند تا اوضاع امنیتی کشور ایران را با جندالله پناه شده در افغانستان و پاکستان خراب بسازند و جنگ مذهبی سنی وشیعه را در کشور ایران دامن بزنند و با استفاده از اسلام تسنن و تشیع می خواهند تا کشورهای ایران، عراق، سوریه، لبنان، افغانستان، پاکستان و ایران را به یک جنگ تباه کن بکشانند.

 

در این میان این گروهک های تروریستی به خاطر کشیدن اوضاع ترکستان چین به سوی خرابی و ایجاد یک سازمان ترویستی در کشور چین میان ایغور های مسلمان نیز تلاش می نمایند.

 

کشور های غربی و از آن میان آمریکا به گفتاورد ریگ روزوف هموند ایتلاف جهانی «استاپ ناتو»در شیکاگوی آمریکا که درباره سرنوشت یک ملیارد و 300 ملیون دالر مفقودی آمریکا در افغانستان دیدگاهش را ارایه داشته بود و در تارنمای بامداد پایگاه رسانه ای شورای اروپایی حزب مردم افغانستان به نشر رسیده است:

« مردم افغانستان هیچ دورنمایی از زندگی مسالمت آمیز و مرفه ندارند زیرا آنچه که آمریکا و متحدان واشنگتن در ناتو به آن علاقمند بوده‌اند در برقراری جنگ و آموزش نیروهای نظامی خود در یک میدان جنگ نظیر افغانستان و استفاده از آنان در سایر نقاط خلاصه می‌شود.» نیز برای ایجاد صلح و آرامش در افغانستان و نابودی گروهک های تازشی تروریستی هیچ گونه علاقه و دلچسپی ندارند.

 

افغانستان در این گیر و دار میدان خیزش بلاها و تازش تروریست ها گردیده است.

 

از اینرو ایجاب می کند تا یک ستاد مشترک ویک نیروی افزارمند ارتشی مشترک کشورهای افغانستان، ازبکستان، ایران، ترکمنستان، تاجکستان، قزاقستان، قرغیزستان، چین و روسیه در شمال افغانستان ایجاد شود و با استفاده از همه امکانات در نابود گروهک های تروریستی نام نهاد دولت اسلامی (داعش) و طالب پیش از ضیاع وقت بشتابند.

 

اگر چنین ستاد مشترک و چنین ارتش مشترک و نیرومند در افغانستان ایجاد نشود و این گروهک های تروریستی از بنیاد نابود نگردند و کشورهای آسیای میانه، چین، روسیه و ایران نظاره نگر و سیل بین باشند با اشغال شمال افغانستان، توسط این سازمان های تروریستی شاهد خرابی اوضاع در داخل این کشورها حتی روسیه خواهیم بود.

 

 

احمد سعیدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار