افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 12 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش نوار ویدیویی نشر شده اخیر خود را چگونه و در کجا ثبت کرده است؟

این تصویرها نشان میدهد که افراد این گروه 10 تن را به شمول دو مرد کهن سال با چشمان بسته به کوه تپه ها می کشانند و پس از آن این مردان را با انفجار بمب های جاسازی شده در زمین به قتل می رسانند.

 

پخش ویدیو که از حضور و فعالیت های گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان حکایت میکند، ریاست عمومی امنیت ملی را سرگرم بررسی ها در مورد چگونگی این نوار ویدیویی ساخته است.

 

ریاست عمومی امنیت ملی میگوید، گمان ندارد این ویدیو در خاک افغانستان ثبت شده باشد اما با آن هم این ریاست این موضوع را به بررسی گرفته است که داعش این نوار ویدیویی را چگونه و در کجا ثبت کرده است.

 

این تصویرها نشان میدهد که افراد این گروه 10 تن را به شمول دو مرد کهن سال با چشمان بسته به کوه تپه ها می کشانند و پس از آن این مردان را با انفجار بمب های جاسازی شده در زمین به قتل می رسانند.

 

حسیب صدیقی سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان، فعالیت این گروه را تا این پیمانه در افغانستان نمی پذیرد و تاکید می کند که امنیت ملی اجازه نخواهد داد افراد وابسته به این گروه فعالیت های شان را در خاک کشور ادامه دهند:

 

” بررسی های مان ادامه دارد تا این را ثابت سازیم ادعای که آنان کرده اند که این نوار در افغانستان ثبت شده است و کسانی که کشته میشوند چه کسانی هستند.

 

پیام ما به هموطنان ما این است که ما بر این گروه دقت کامل داریم و هر گروه تروریستی که برضد منافع ملی و بر ضد امنیت شهروندان ما عمل کند آن را نابود می سازیم. ”

 

پخش ویدیو که روشن نیست چه زمانی از سوی افراد وابسته به گروه داعش در افغانستان ثبت شده، در آن ادعا می شود که آنان این ده مرد را به اتهام جاسوسی به طالبان در منطقه شِدَل ننگرهار به قتل رسانده اند کاری که نشان میدهد اختلافات میان داعش و طالبان با گذشت هر روز در کشور بیشتر میشود.

 

اما دید اعضای کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه به این نوار ویدیویی چیزی دیگری است.

 

شماری از اعضای این کمیسیون میگویند این تصویرها در ولایت ننگرهار نه بلکه ممکن در بخش های قبایلی پاکستان ثبت شده باشد.

 

اعضای این کمیسیون میگویند تلاش های نیروهای امنیتی برای نابودسازی این گروه ستودنی است اما چون این گروه بیشتر به فعالیت های چریکی مشغول اند باید برای ریشه کن ساختن آنان عملیات های شب هنگام و بازرسی خانه ها آغاز گردد.

 

محمد نواب منگل یکی از اعضای کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه:

 

” از مردم افغانستان و حکومت خواهش داریم تا از نیروهای امنیتی حمایت کنند.

 

چون این گروه فعالیت چریکی دارد باید عملیات های شب هنگام و بازرسی خانه ها آغاز شود نیروهای کماندوی ویژه باید عملیات های خاص انجام دهند و از دوستان خارجی مانند امریکا و متحدانش میخواهیم تا بر بنیاد توافق نامه امنیتی و دفاعی نیروهای مان را تجهیز نظامی و استخباراتی کنند. ”

 

داعش نیز از سوی کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه پروژه یی از سوی پاکستان گفته می شود که باید آهسته آهسته به خواست پاکستان در افغانستان جای پای پیدا کند.

 

به باور اعضای این کمیسیون حضور این گروه بیشتر در ولایت های بدخشان، فاریاب، ننگرهار و دیگر ولایت مرزی بخصوص در امتداد خط دیورند محسوس است.

 

با این همه ریاست عمومی امنیت ملی از باز داشت پنج عضو این گروه در ولایت ننگرهار سخن میزند جنگجویانی که به گفته این ریاست اتباع پاکستان هستند.

 

در این میان دولت وزیری معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان از عملیات گسترده در ننگرهار برای نابود سازی این گروه خبر میدهد و میگوید هم اکنون این عملیات در این ولایت ادامه دارد و تلفات بزرگی نیز به داعش وارد شده است:

 

” حصارک، شیرزاد، خوگیانی و کوت از ولسوالی های است که بیشتر تلفات به پیکر این گروه وارد شده است.

 

از تروریستان و از دشمنان افغانستان دیگر انتظار هم نمی رود جز وحشت و دهشت اما ما برای آنان اجازه نمی دهیم تا به اهداف شان برسند هرجای که تهدید باشد آنجا عملیات نظامی انجام میدهیم و برای این دو گروه فرصت نمی دهیم تا به شکنجه مردم ادامه دهند. ”

 

با این همه هرچند آگاهان امنیتی و اعضای کمیسیون امنیت داخلی ولسی جرگه کارکرد نیروهای امنیتی بخصوص امنیت ملی را برای از میان برداشتن بستر این گروه می ستایند اما نبود امکانات لازم استخباراتی و تجهیزات سنگین نظامی را یک چالش میدانند.

 

آنان میگویند که جامعه جهانی باید به مشکل کمبود تجهیزات و امکانات نیروهای امنیتی افغان بگونه جدی و رسیدگی کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار