افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 8 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

داعش مضمون تازه برای تداوم حضور غرب در منطقه

داعش نیروی اسلامی نیست و بسیاری از متخصصین دین شناس بر این باورند که روش این گروه متعلق به اسلام نیست، در واقع بازی استخباراتی است که غرب آن را بوجود آورده است.

پس از مبارزه ی جهانی که بر علیه تروریزم و گروه افراط گرای طالبان در افغانستان صورت گرفت گروه افراطی دیگری به نام دولت اسلامی یا داعش از منطقه ی سوریه وعراق سربرآورده است. این گروه عملکردی به مراتب خشن تر و وحشیانه تر نسبت به گروه های افراطی قبلی دارد. توانایی مالی و استخباراتی قوی این گروه باعث پیشرفت زودهنگام این گروه و قوی تر شدن آن به عنوان تهدیدی جهانی شده است.

رحمت الله بیژن پور کارشناس مسایل سیاسی در برنام ای رسانه ای گفت: نیروهای دولت عراق ادعا کردند که بخشی از منطقه ی زیر تصرف داعش را در اختیار دارند اما نه دولت عراق با قاطعیت آن را تایید کرده و نه داعش از این منطقه صرف نظر می کند این نشان می دهد که هنوز این شهر تصفیه نشده است و همچنان برخوردها و نبردها جریان دارد.

وی افزود: آمریکا ادعا کرده است که حملاتی را در راستای حملات دولت عراق و کردها بر علیه داعش انجام داده است. در حال حاضر در منطقه ای بسیار استراتژیک در شمال شرق نزدیک به کرکوک و موصل جنگ جریان دارد و بیرون راندن داعش از این منطقه به معنای بیرون کشیدن این گروه از یکی از پایگاه های مهم نفتی و منبع بزرگ پولی آنها است.

به باور بیژن پور، اعلام جبهه ی «ضد دولت اسلامی» مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد. وقتی یک جبهه ی غربی ضد دولت اسلامی بنا شود از نظر اصطلاحی با اسلام اصطکاک دارد. بازی کلان استخباراتی در منطقه جریان دارد. بازی های استخباراتی در راستای صلح و ثبات تلاش نمی کنند بلکه کوشش بر این است که ابهامات بیشتری مطرح گردد. داعش به سلاح سنگین و توپخانه مجهز است در حالی که پیشمرگان کرد با سلاح های معمولی به جنگ می پردازند و نیروهای دولتی نیز از لحاظ تسلیحاتی برتر از داعش نیست، بنابراین خطر گسترش جنگ از سوی داعش وجود دارد.

رحمت الله بیژن پور گروه طالبان و داعش را متفاوت از یکدیگر دانست و گفت: وقتی که شورای امنیت به مقابله با طالبان فیصله کرد یک حمله ی برق آسای زمین به هوا صورت گرفت. از راه زمین، نیروهای مجاهدین و مردمی و از طریق هوایی نیز نیروهای بین المللی به این گروه حمله کردند. داعش نسبت به طالبان بسیار مجهزتر است. دوم، صفوف داعش نسبت به طالبان بیشتر است. سوم، زمینه ی مالی داعش چندین بار بیشتر از طالبان است.

کارشناس مسایل سیاسی در مورد زمینه ی مالی داعش گفت: گروه داعش وقتی شهر موصل را گرفت950 میلیون دالر از یک بانک را غارت کردند. این رقم که نزدیک به یک میلیارد دالر است بودجه ی بسیار زیادی برای یک گروه جنگی است و می تواند نیروی 50 هزار نفری را برای مدت 6 ماه تامین نماید.

وی خاطرنشان ساخت: نیروهای غرب و آمریکا همان طور که در مورد طالبان تعلل کردند در مورد داعش نیز همین گونه دیر عمل کردند. همان گونه که طالبان نسخه ی استخباراتی منطقه نامیده می شود داعش نیز نیروی برخاسته از تصمیم های استخباراتی است، از این رو سرکوب جنبشی که با استخبارات و استراتژی ها سروکار دارد بسیار مشکل است. داعش نیز مانند طالبان دارای امیرالمومنین است و خود را دولت اسلامی می داند.

حضور داعش در مناطق مختلف و کشورهای عراق و سوریه به این علت صورت گرفته است که جنگ قومی بر ضد کردها و جنگ مذهبی بین تشیع و تسنن را بسیار شدید بسازد. این جنگ قومی مذهبی ممکن است بعدها به تجزیه ی بخش کردنشین و مناطق شیعه و سنی بینجامد.

بیژن پور اظهار داشت: بوجود آمدن بهار عربی و هم حملات و سرکوبی که آمریکا در منطقه بر علیه بعضی رهبران کشورها انجام داد باعث تخریب روحیه ی ملی و ایجاد روحیه ی مبارزه با خارجی ها در منطقه شد. آمریکا در عراق انگیزه ی بالایی را برای مخالفان خود ایجاد کرد. پس از خروج آمریکا از عراق، بسیار زود این کشور به دوره ی ماقبل بازگشت و داعش در این منطقه شکل گرفت.

رحمت الله بیژن پور گروه داعش را در راستای اهداف غرب دانست و گفت: به نظر می رسد داعش برنامه ی کلانی را تا عربستان داشته باشد و منطقه را به صورت یکدست تهدید نماید. این تهدید موجب بازی کلان استخباراتی غرب در منطقه گردد. عملکرد خشونت آمیز و وحشیانه ی این گروه در پیشروی و کشتن آدم ها به این معنا است که انگیزه ی آنها سلطه ی مطلقه از طریق وحشت و ترور است. این مساله بهانه ی بزرگی است برای ایجاد صف نیرومندی در مبارزه با تروریزم و گرایشات افراطی اسلامی و ایجاد قرائت جدید و جهانی از اسلام.

آگاه امور سیاسی، ادعای پوتین مبنی بر حملات آمریکا در راستای برهم زدن نظم جهانی را تقریباً درست ارزیابی کرد و گفت: برخی از این بازی ها در حقیقت یک مضمون تازه برای تداوم حضور نیروهای غرب در منطقه است. بازی با افکار، عقاید و مقدسات مردم در این راستا بسیار حساسیت برانگیز است. داعش نیروی اسلامی نیست و بسیاری از متخصصین دین شناس بر این باورند که روش این گروه متعلق به اسلام نیست، در واقع بازی استخباراتی است که جهان آن را بوجود آورده است.

از اقدام مستقیم کشورهای غربی در سرکوب بعضی دولت های عرب و اسلامی چنین به نظر می رسد که غرب با روی دست گرفتن این بازی های استخباراتی قصد دارد نظم جهانی را به دلخواه خود در منطقه شکل دهد. از نوع برخورد غرب و آمریکا پیداست که همان طور که طالبان را به کل نابود نکرد در مقابله با داعش نیز با جدیت چندانی عمل نخواهد کرد. اگر با این گروه مقابله ی جدی صورت نگیرد پیامدهای منفی آن گریبانگیر غرب نیز خواهد شد.

به گفته ی رحمت الله بیژن پور، حملات غرب تاحدودی باعث وحشت داعش و عقب نشینی آنان گردیده است اما اگر این حملات تداوم نیابد باز هم این گروه خود را تقویت خواهد کرد و به تصرف مناطق خواهد پرداخت از این رو احتمال توسعه ی نارضایتی مردم و خشونت سرتاسری در عراق وجود دارد. انتظار می رود جامعه ی جهانی با تصمیم قاطع و منطقی در قبال داعش عمل نماید ولی آنچنان که می بینیم تا هنوز مبارزه با افراطی گری و تروریزم در قالب یک اصل مطرح نشده است.

وی در پایان پیش بینی کرد: در نتیجه ی بازی های استخباراتی، سه کشور اسلامی عربستان، ایران و ترکیه با سه رویکرد متفاوت و یک کشور غیر مسلمان به نام اسراییل با رویکرد ضد مسلمان در برابر یکدیگر قرار خواهندگرفت. این وضعیت پیچیده ای است که در آن غرب مدافع اسراییل خواهد بود و با عربستان بیشتر همسویی خواهد داشت. احتمالاً غرب در پی شرایطی است تا تاثیرگذاری بیشتری روی سیاست ایران و ترکیه داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار