افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 26 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش مخلوق استخبارات یهود هست

افرادی که خود را داعش معرفی می کنند همان طالبان هستند و یا واقعا از بیرون وارد شده اند این بحثی است که شفقنا در مصاحبه ای به آن پرداخته است.

 

این پرسش بارها از سوی کارشناسان و اصحاب رسانه طرح شده است. من البته معتقدم که گروه داعش جریان درونی و بومی و افغانستانی هست. آنها تغییر ماهیت و ایدیولوژی نداده ولی تغییرات عمده در شکل و فرم داده اند. رهبری این گروه از ملا عمر به ابوبکر البغدادی تغییر کرده است این البته عمده ترین تغییر ساختاری است. تا کنون این گونه اعلام می شد که طالبان افغانستان و طالبان پاکستان به ملاعمر بیعت کرده و این آدم رهبر این گروه ها است اما داعش اصلا ملا عمر را رهبر و امیر المومنین قبول ندارد. چهار ماه پیش رهبری داعش به ملا عمر حمله سختی داشت و گفت که وی آدم جاهل و نادان و یک جنگ سالار و منحرف است. اظهارات رهبری داعش در عراق و شام در مورد ملا عمر رهبر طالبان همین بود.

 

این مساله واضح می کند که گروه ها و افرادی که به داعش ملحق شوند اولین نشانه آن رد رهبری ملا عمر هست. این مسله را گروه داعش در سال 2011 به رهبری گروه القاعده نیز اعلام داشت. نامه هایی که میان ابوبکر البغدادی و رهبری القاعده رد بدل گردید در این مکاتبات گروه داعش از رهبران القاعده خواست که به خلافت داعش بیعت نماید. به یاد داریم که در همین نامه ها داعش از القاعده خواست که که ” جبه النصره” را منحل و به گروه داعش بپیوندد و الا سزای شان مرگ خواهد بود ولی می دانیم که القاعده زیر این بار نرفت و دیدیم که جنگ های هولناکی بین داعش و جبه النصره در شام در گرفت در گیری ها در همه جا بخصوص در اطراف حلب برای طرفین بسیار مرگ بار بود.

 

این چنین رویدادی در افغانستان بین طالبان و داعش حداقل در سطح رسانه ها پیش آمده است البته گزارش هایی نیز دریافت شده است که طالبان و داعش در مواردی در جنوب باهم در گیر شده اند. ابو ابراهیم خراسانی که مدتی مشاور آقای اکبرزاده والی غزنی بود وی از گروه طالبان به گروه داعش تغییر موضع داد و مشاور والی ما هم بود، در کابل در چهارراه ملک اصغر دست گیر شده وی چهارماه پیش پس از دستگیری و انتقال به زندان غزنی از داخل زندان اعلام داشت که ما برای این در افغانستان اعلام موجودیت کرده ایم که با گروه طالبان بجنگیم و ما می خواهیم طالبان را نابود نماییم. در شمال کشور در فاصله فاریاب وانخوی در میان جنگل ها افراد زیادی داخل همین جنگل ها دیده شده و پرچم داعش را بلند کرده اند گفته می در این جنگل ها افراد دیگری مثل چچنی ها، ازبک ها و عرب ها و همین گونه افغانستانی هایی که در جنگ سوریه و عراق شرکت کرده و حالا پرچم سیاه داعش را بجای پرچم سفید طالبان بلند کرده اند نیز حضور دارند.

 

پس اولین شاخصه و تفاوت همان تغییر در رهبری و زعامت هست و این مساله یکی از جدی ترین تفاوت میان طالب و داعش در هر جا از جمله در افغانستان هست.

 

تفاوت داعش و طالبان در چیست؟ یک مورد را که رهبری باشد اشاره کردم. همان گونه که شرح داده شد افراد که در افغانستان پرچم سیاه داعش را بلند کرده اند اینها عمدتا بومی و افغانستانی هستند اما در میان آنها از ملیت های دیگر نیز دیده شده است. این مساله از وقتی نمایان گردید و آن اینکه ارتش پاکستان جغرافیای جنگی و خانه های امن شان را در وزیرستان شمالی از آنها گرفت و پناه هگاهای امن آنها نامن و همه به افغانستان گریختند و حالا در نقاط مختلف افغانستان جابجا شده اند. یک بحث حل ناشده در محافل افغانستانی به قوت خود باقی است و آن اینکه آیا داعش در افغانستان درحد یک واقعیت تهدید آمیز و خطر آفرین حضور دارد و یا نه. صاحب نظران مثل آقای امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی اصولا برای داعش حضور کمی و کیفی قابل ملاحظه ای را قبول ندارد و براین اساس آنها پدیده داعش در افغانستان را جدی نمی گیرند و همین مقداری که در رسانه ها طرح شده را استخباراتی و رد کردن گم کردن طالبان می دانند. برخی خیلی بد بینانه می گویند داعش را گروهای عمده می کنند گناهان کبیره و صغیره را به داعش نسبت می دهند تا طالبان را تبریت نمایند.

 

می دانیم که در مقابل این فکر و منطق، دیدگاه دیگری مطرح است و آن اینکه داعش یک پدیده بسیار جدی در افغانستان هست اصولا داعش برای افغانستان ساخته نشده است.

 

داعش یک پروژه استخباراتی وابسته به غرب می باشد و برای نبرد و تهدید روسیه و متحدان اش و برای تهدید امنیت ایران و چین و.. ساخته شده است. افغانستان در حد یک وزیرستان و جغرافیای سکونت برای پرش در نظر گرفته شده است. این دو منطق را داعش با خود در افغانستان آورده است.

 

از این داستان که بگذریم می پردازیم به اصل پرسش شما که چه تفاوت بین داعش و طالبان وجود دارد؟ من پیشتر اشاره کردم که داعش و طالب بوکو حرام و انصار الشریعه و… تفاوت و اختلاف اید لوژیک ندارند. هیچ فرقی بین قرایت و روایت داعش و القاعده نیست تفاوت، اختلاف بر سر رهبری و زعامت می باشد خلافت داعش باور دارد که امیر المومنین باید از تبار قریش باشد. ملاعمر ایمن الظواهری و.. باید از ابوبکر البغدادی تبعیت نمایند. گذشته از تفاوت رهبری، موضوعات دیگری نیز وجود دارد که طالب و داعش را از هم متمایز می کند اول اینکه این گروه بسیار پولدار هست و گفته شده داعش یکی ازثروت مند ترین گروه چریکی و تروریستی در دنیا می باشد.

 

این گروه متاسفانه با حمایت کشورهای پولدار منطقه به خصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس بوجود آمد هدف دشمنی با کشور سوریه بود اما این گروه با حمایت استخباراتی و مالی باهمان دلیل که حکومت سوریه را سرنگون نماید، بوجود آمد این گروه باسرعت بخش های زیادی از خاک سوریه بخصوص حوزه های نفتی را در خاک سوریه و بعد عراق را تصرف کرد.

 

داعش با تصرف سرزمین های زیاد و با منابع نفتی روزانه تنها از بابت عایدات نفتی بین دو تا سه میلیون دالر پول بدست می آورد. آنها تمامی بانک ها و خانه های مردم را غارت کردند غیر از غارت و فروش نفت داعش با تصرف پادگان های ارتش عراق و شام عظیم ترین ذخیره های تسلیحاتی را بدست گرفت خوب با این وضع تفاوت بسیار بین طالبان و داعش وجود دارد. داعش در عراق “رانسوم” می گیرد داعش را کشورهای خلیج پول می داد و شاید حالا هم پول در اختیار شان بگذارند.

 

طالبان در افغانستان این پول ها را ندارند. در همان نقطه فاریاب و انخوی داعش ازکسی عشر زکات نمی گیرد بل برای افراد شان در ماه از پانصد تا سه هزار دالر معاش می دهد. داعش تمام منطقه و جهان را به هفت ایالت تحت امر خلافت شان تعریف کرده و افغانستان جزء از ایالت خراسان داعش می باشد. قاضی سعید نماینده خلیفه داعشی در ایالت خراسان هست گفته می شود که وی پاکستانی و رهبر گروه و لشکر طیبه هست.

 

با توجه به اسارت 31 مسافر و کشتن افراد بیگناه مسافر در ولایت غور احتمال جنگ مذهبی و فرقه وجود دارد و یا نه؟ این سوال مهم و جالب است. پیدایش داعش در سرزمین های شام و عراق ایجاد نفاق و فتنه مذهبی بود و هست می بینیم با ظهور این گروه تباهکار در شام و عراق دامن زدن به مسایل فرقه ای به اوج خود می رسد. ابو مصعب الزرقاوی وظیفه اش کشتار دامن زدن به نفاق مذهبی بود گفته می شود وی در این در حد افراط می کرد و بشترین بمب ها و انتحارها در میان جوامع شیعی را سازماندهی کرد که اعتراض رهبران القاعده را به همراه داشت. داعش در ایجاد نفاق و تفرقه مذهبی سرامد همه گروه ها هست. اعلامیه های از سوی گروه داعش در افغانستان پخش شده است و در این بیانیه ها تاکید شده که شیعیان را می کشد زیرا آنها مسلمان نیستند. ما آنها را می کشیم مگر اینکه آیین ما را قبول نمایند. این البته هم می تواند فاصله طالب و داعش را نشان دهد. طالبان تا بحال آدم کشته ولی نام آن را مذهبی نگذاشته اند. طالبان مسافران زیادی را در راه ها از جمله در راه میدان و بامیان سر برید و کشتند ولی دلایلی دیگری داشت اما داعش 31 مسافر را به دلیل مذهبی برده اند.

 

ولی فکر نمی کنم داعش در این مورد موفق نمی شود. مردم افغانستان هیچ مشکلی مذهبی ندارند و همه یکدیگر را برادر مسلمان می دانند و به همدیگر فوق العاده احترام دارند. بنابراین من هرگز باور ندارم که در آینده مردم افغانستان اختلافات از نوع مذهبی را داشته باشد. داعش به همین دلیل که مشتاق تفرقه و نفاق در جوامع اسلامی می باشد واقعا یگ گروه “منافق” و تبهکار در جهان اسلام است اخیرا ادوارد اسنودن مامور پیشین سازمان سیا اعلام داشت که ابوبکر البغدادی توسط سازمان اسراییلی “موساد “آموزش دیده است اگر گفته ها راست باشد پس باید اذعان داشت که داعش مخلوق استخبارات یهود هست و به همین علت است که در برابر حملات مرگبار اسراییل علیه فلسطینیان ساکت و آرام بوده است اما در کشتن مسلمانان تا به حال هیچ کوتاهی نکرده است.

 

 

محمد ناطقی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار