افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش ربطی به اهل سنت ندارد

داعش حرکتی ناشی از سیاستهای آمریکا در منطقه است که سبب شده است به طور مستقیم و غیر مستقیم اینگونه جناح ها و گروه هایی خطرناک به وجود بیایند.

 

 

در گذشته آمریکا با پیش بینی هایش افکار عامه را در جهان جهت داده و سیاستهای خود را پیاده کرده است. براساس پیش بینی «فولر» در سال 2015 گروه داعش نابود می گردد، جایگاه بین المللی رییس جمهور ترکیه کاهش پیدا می کند، جایگاه ایران در منطقه برجسته می شود. نقش آفرینی روسیه نیز گسترش می یابد. در افغانستان هم طالبان به دولت ورود خواهند داشت. آیا در افغانستان اینگونه خواهد شد و طالبان دستی در حکومت می برند؟

 

وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی، پیش بینی فولر در مورد ورود طالبان به دولت را با نفی شایعات آغاز نموده گفت: میان دولت افغانستان و طالبان هیچ گونه مذاکره ای وجود ندارد. شایعات گاهی در ذهنیت ها انداخته می شود تا اختلاف و کشمکشی که در دولت وجود دارد را بیشتر کنند و تعدادی را نگران از این بسازند که طرف مقابل رفته و با طالبان مذاکره می کند. موضع طالبان هیچ گونه تغییری نکرده است. موضع طالبان این است که دفترشان در قطر دایر شود، آمریکایی ها مذاکره با آنها را در مورد خروج شان پس از 2015 آغاز کنند و بعد از آن مذاکره با افغانستان آغاز می شود. در افغانستان هنوز حکومتی که باید به وجود نیامده است. کابینه هنوز تشکیل نشده است پس طالبان چگونه می توانند با حکومت مذاکره را آغاز کنند.

 

وی پیشگویی های آمریکایی ها را بر اساس طرح ها و سیاست های شان دانسته افزود: پیشگویی هایی که از جانب فولر می شود بر بنیاد برنامه هایی است که خوشان برای آینده دارند. بعضی پیش بینی ها تحقق پیدا می کند و بعضی از آنها محقق نمی شود. پیش بینی که در مورد طالبان شده است این است که طالبان در حکومت شامل می شوند. طالبان بعد از 2015 که نیروهای آمریکایی از کشور خارج می شوند، دلیلی برای جنگ ندارند یا باید با حکومت یکی شوند و یا به جنگ ادامه دهند. تردیدی نیست که آمریکایی ها این برنامه را دارند که طالبان را برای پیوستن به حکومت تشویق کنند اما این که باور به این داشته باشیم که یک طرف پیروز می شود، یا طالبان از بین می رود ویا آنها پیروز می شوند و حکومت را به دست می گیرند، این اتفاق نمی افتد.

 

مژده، درباره پیش بینی فولر برای از بین رفتن داعش گفت: در رابطه با داعش این نکته کاملاًً روشن است که آنچه که اینها به راه انداختند و کاری که آنها در کشورهای عراق و سوریه کردند از طرف کشورهای دیگر که اکثریت شان هم اهل سنت هستند استقبال نشد. در اینجا هم می بینیم که استقبالی از داعش نشده است. افرادی هم به آنها پیوستند تنها افراد بوده اند. به صورت گروههای بزرگ نبوده اند. داعش این اقبال را نداشته است که طرز فکرش در این مناطق گسترش پیدا کند و یا حتی گروه کوچکی از افراد مسلح را داشته باشد. البته گروه کوچکی از طالبان پاکستانی این کار را کردند و بعد این مساله کنار گذاشته شد و پیگیری نشد. شکی نیست که داعش در همان منطقه محدود می ماند و پیشرفتی حاصل نخواهد کرد.

 

این کارشناس امور سیاسی کشور در ادامه عنوان کرد: در کشورهایی مثل سوریه و عراق اقلیتهای مذهبی و اکثریتهای مذهبی حضور دارند در اینجا امکان ندارد گروهی بیاید همه را سرببرد و خودش حاکم شود. در طول تاریخ این موضوع بسیار به ندرت اتفاق افتاده است. اما راه از بین بردن داعش هم جنگ نیست. ما تجربه جنگی بی فایده را در افغانستان دیدیم. آمریکایی هاو پنجاه کشور دیگر به افغانستان برای از بین بردن طالبان هجوم آورند و موفق نشدند. دلیل هم این بود که آنها فقط و فقط راه جنگ را در پیش گرفتند. راههای دیگری نیز برای از بین بردن این خشونت ها وجودداشت که آن کارها را نکردند. درکشورهایی مثل عراق و سوریه هم راههای دیگری وجود دارد.

اینکه می گویند اهل سنت منزوی می شود، ارتباطی به داعش ندارد. داعش بدعتی است که به وجود آورده اند. اهل سنت و اهل تشیع سالها در کنار هم زندگی کرده اند.

 

وی در پایان اضافه کرد: تفکرات ابوبکر بغدادی چیزهایی است که با شرایط دنیای امروز همخوانی ندارد باوجودی که وی دکتری است که از دانشگاه فارغ التحصیل شده است. داعش حرکتی ناشی از سیاستهای آمریکا در منطقه است که سبب شده اند به طور مستقیم و غیر مستقیم اینگونه جناح ها و گروههایی خطرناک به وجود بیایند. بازهم اینها همه به سیاستهای خود آمریکا برمی گردد که چگونه با این مسایل برخورد می کند وآیا هنوز هم می خواهددنیای اسلام به این شکل درگیر این مصیبت ها باشد یا خیر.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار