افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 سپتامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش را چه کسانی به افغانستان آورده اند؟/ انگلیس و آمریکا!

آصف وردک آگاه مسایل سیاسی در خصوص گفته سازمان ملل درباره پیشروی گروه داعش در افغانستان ابراز داشت: داعش را چه کسانی به افغانستان آورده است؟ چه کسانی حمایت می کنند؟ چه کسانی به آنها سلاح می دهند؟ آی اس آی را چه کسانی حمایت می کنند؟ مگر کسانی جز انگلیس و آمریکا اینکارها را انجام می دهند؟ بس است نکنند این کارها را.

 

سازمان ملل در نشست عمومی اش در نیویورک از گسترش داعش در افغانستان خبر داده و گفته است این گروه در بیست و پنج ولایت افغانستان در حال سربازگیری است. رییس اجرایی افغانستان در سخنرانی اش در این نشست گفته است: ما بهبود روابط خود را با همسایگان اولویت داده بودیم اما نتیجه کار آنگونه ای نبود که انتظار داشتیم. اما افغانستان از فرصت هفتادمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بازگو کردن مشکلات کشوری چگونه استفاده خواهد کرد؟

آصف وردک آگاه مسایل سیاسی در برنامه «فراخبر» گفت: رییس اجرایی که هم اکنون به نشست سازمان ملل رفته، مرد میدان و جنگ بوده است. هم اکنون باید به سران سازمان ملل بگوید و به جهانیان برساند شما به نام دموکراسی به افغانستان آمدید اما دموکراسی را بدنام کردید، می خواستید امنیت بیاورید اما جنگ را افغانستان شمول کردید، می گفتید آبادانی می آوریم ویرانی را به ارمغان آوردید. داکتر عبدالله باید به عنوان نماینده حکومت افغانستان از جامعه جهانی انتقاد کند و بی تعهدی آن را زیر سوال ببرد.

 

وی در خصوص شرایط کنونی حکومت و افغانستان عنوان کرد: این حکومتی که هم اکنون در کشور ما وجود دارد، بر سر ما تحمیل شده است. همین جامعه جهانی آن را بر ما تحمیل کرده است. حالا که ما آن را قبول کرده ایم باید آن را درست نموده و در مورد امنیت فکری جدی نماید و از این گونه نشست ها درست به نفع افغانستان استفاده کند. جامعه جهانی هم که این حکومت را آورده است، باید آن را حمایت کرده تا بتواند امنیت را در افغانستان برقرار کند.

وردک در خصوص گفته سازمان ملل درباره پیشروی گروه داعش در افغانستان ابراز داشت: داعش را چه کسانی به افغانستان آورده است؟ چه کسانی حمایت می کنند؟ چه کسانی به آنها سلاح می دهند؟ آی اس آی را چه کسانی حمایت می کنند؟ مگر کسانی جز انگلیس و آمریکا اینکارها را انجام می دهند؟ بس است نکنند این کارها را. ما سی و هفت سال کشتار داده ایم. این سی و هفت سال کشتار با کدام فرمول منطبق است؟ این در به دری و مهاجرت ها، این یتیمان و بیوه زن ها، این خرابی ها با کدام فرمول دموکراسی منطبق است؟

 

این آگاه سیاسی معتقد است حکومت افغانستان نمی تواند از فرصت پیش آمده در سازمان ملل برای صلح استفاده کند و گفت: هم اکنون فرصت های افغانستان برای صلح یکی پس از دیگری در حال از دست رفتن است و رهبران پوشالی ما درگیر مشکلات و اختلافات خود هستند. یک سال گذشت و آنها کاری نکردند حتی حکومت خود را نتوانستند تکمیل کنند.

 

وی با انتقاد از حکومت عنوان کرد: این روزهای عید مردم در خانه های خود عید ندارند. اکثراً عید اول شهید خود را فاتحه گرفته اند. عید در ارگ است که چند تا رشوه خوار، مال مردم خوار و خاینان ملی جمع شده اند و از خون مردم تغذیه می کنند. آنها عید گرفته اند و شادمانی می کنند. این حکومتیان تا این حد بی شرم و بی حیا هستند که مردم در این روز و حال می باشند و آنها در پی خوشگذرانی های خود هستند.

 

وردک مردم را به اعتراض ترغیب کرده و افزود: ملت در برابر این همه بی عدالتی ها نباید سکوت کند و بیکار بنشیند. ملت باید به پاخیزد، صدای اعتراض خود را بلند کند و از حق خود دفاع کند و آن را بگیرد. دست پاکستان و دخالت های آن را از کشور کوتاه کند و داعش و امثال آن را از افغانستان بیرون کند. تا مردم خود برای خود کار نکنند، هیچ کسی حتی این حکومت نامشروع کاری انجام نخواهد داد.

 

وی در پایان گفت: حکومتی که رییس جمهور آن مغز متفکر دوم جهان است، با این اوضاع به سر می برد. پس بی شک مغز متفکر اول کسی جز ملا نصر الدین نمی تواند باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار