افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 9 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش در افغانستان یک پروژه کلان غربی است

متاسفانه روز به روز فعالیت های داعش در افغانستان رو به افزایش گذاشته است که حمله ی امروز نیروهایی با پرچم داعش به موضع پولیس ولایت فراه، نشان از حضور رسمی داعش در کشور است که ظاهرا این تحرکات نظامی داعش پس از یک سال سربازگیری بالاخره در ولایت فراه عملیاتی شده است.

 

لذا جای بررسی دارد که با توجه به اینکه قابل اثبات می باشد داعش پروژه غرب است، آیا کشور ما بار دیگر قربانی سیاست های کلان غرب خواهد شد؟

 

در ارتباط با اهداف پیدایش داعش باید گفت: مشخص است که گروه های افراط گرا معمولاً برای اهداف مشخصی ترتیب داده و تنظیم می شوند. شاید یکی از اهداف کسانی که داعش را به وجود آورده اند، این باشد که ذهنیت مردم را از موضوع فلسطین و اسراییل به سوی دیگری بکشانند و برای کشورهای اسلامی مصروفیت های دیگری به وجود آورند تا اسراییل آرام تر به زندگی و کارهای خود ادامه دهد. علاوه بر آن می خواهند به وسیله داعش اسلام را بدنام کنند و به کشورهای اسلامی بگویند شما که می خواهید خلافت اسلامی را به وجود آورید، اسلام داعش است، اسلام سوزاندن انسانها است، اسلام کارهایی زشت و غیر انسانی را انجام می دهد. به این ترتیب است که برای مبارزه آشکار با ایدویولوژی اسلامی برای بدنام ساختن اسلام و همچنین اهداف پشت پرده دیگری که در رابطه با جهان دارند، داعش به وجود آمده است و ادامه پیدا می کند.

 

شکی در این نیست که کشورهای اروپایی و آمریکا چنان که باید و شاید در مبارزه با تروریزم با افغانستان همراه نیستند. اگر واقعا تروریزم را به عنوان دشمن امنیت و صلح منطقه و افغانستان بدانند ناگزیر هستند که افغانستان را جزو لاینفک مبارزه با تروریزم بدانند اما هنگامی که اروپایی ها و آمریکایی ها به تروریزم ازدیدگاه خود نگاه می کنند و از تروریزم به نفع خود استفاده می کنند آنگاه است که خطرهایی بسیار جدی متوجه افغانستان می شود.

 

تنها گذاشتن افغانستان به معنای این است که تعدادی از کشورها تلاش کنند از سرزمین افغانستان برای دست یابی به منابع طبیعی آسیای میانه چین و رقابت های اقتصادی که با چین و با کشورهایی مثل روسیه دارند استفاده کنند و این برای مردم ما بسیار خطرناک است.

 

این عقیده بسیاری از آگاهان مسایل سیاسی است که داعش زیر پوشش حمایت های شدید کشورهای غربی فعالیت می کند چه در عراق و سوریه و چه اکنون در کشور ما. داعش گروهی است که به طور آشکار تحت پوشش تبلیغاتی تمام بنگاه های خبرپراکنی کشورهای غربی قرار گرفته است. کسانی که از آمریکا و اروپا به داعش پیوستند، انسانهایی آگاه، دانشمند و عالمی هستند که دسترسی به تمام تکنولوژی های عصر را دارند. به این ترتیب به سادگی می توانند تبلیغات وسیعی را روی دست بگیرند.

 

این مسایل نمایانگر این است که داعش یک پروژه است. پروژه بسیار خطرناکی در جهت بدنام سازی اسلام به عنوان یک ایدئولوژی خشن و افراط گرا که به انسانیت و انسان احترام قایل نیست. همچنین پروژه ای اقتصادی است که امنیت و صلح اسراییل را تضمین می کند و در جهت رسیدن به اهداف کشورهای غربی در آسیای میانه و نگه داشتن مسلمان ها در چوکات خودشان به صورت جنگ و خشونت باعث شده است که آنها به سادگی بتوانند پروژه های شان را دنبال کنند.

 

البته هیچ موضوعی نیست که بدون راهکار عملی باشد ولی نیاز به اجماع در مبارزه با تروریزم امری ضروری است. این اجماع باید هم منطقه ای و حتی جهانی باشد. تروریزم پدیده ای است که هم روسیه، ایران، چین و … هم افغانستان و هم جهان را تهدید می کند. برای دولت افغانستان (برای اینکه اثبات کند مزدور غرب نیستند) هیچ راه دیگری وجود ندارد جز تقویت نیروهای امنیتی، مبارزه با فساد اداری و داشتن دولتی مورد قبول مردم.

 

علت اینک داعش به راحتی در کشور می تواند سربازگیری کند فقر مردم ما است. چرا مردم باید فقیر باشند، چرا به جوانان کار داده نمی شود، چرا در جهت کارهای درست و اساسی سوق داده نمی شوند، اگر بتوانیم با فساد مبارزه کنیم، دولتی نمونه و خوب را برای مردم عرضه کنیم، خطرات داعش را آنچنان که هست برای مردم و در اقصی نقاط افغانستان توجیه و روشن کنیم در این صورت داعش به هیچ عنوان نمی تواند علیه دولت مصمم و استواری که تصمیم گرفته است که دیگر جنگ نکند و حکومتی مردم سالار را به وجود آورد، فایق نمی شود.

 

البته اینها مشروط به این است که جناب اشرف غنی اینقدر آمریکایی نباشد و بگذارد خود افغانستانیها برای افغانستان تصمیم بگیرند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار