افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 16 مارس , 2018 لینک کوتاه خبر :

داعش در افغانستان دولت تشکیل می دهد!!

داعش در افغانستان

گروه تروریستی تکفیری‌ داعش بعد از تحمل شکست در سوریه به دنبال تشکیل یک شبه‌ دولت در افغانستان استند.

یوگنی سیسویوف رییس کمیته اجرایی نهاد منطقوی مبارزه با تروریزم در سازمان همکاری‌های شانگهای در گفت‌وگو با آژانس خبررسانی انترفکس تصریح کرد با توجه به بازگشت تروریست‌های خارجی به کشورهایشان، تهدید اقدامات تروریستی در حال افزایش است.

وی درباره تلاش تکفیری‌های داعش برای تغییر مکان خود از سوریه و عراق ادامه داد: شکست واقعی داعش‌ (در سوریه)… موجب شده شبه‌نظامیانی که جان سالم به در برده‌اند، ترغیب شوند که موقعیت مکانی و رهبران خود را تغییر دهند تا بتوانند شاخه خارجی خود را حفظ کنند.

این مقام امنیتی روس درباره انتقال تکفیری‌های داعش به افغانستان توضیح داد: اوضاع افغانستان نگرانی خاصی را به وجود آورده است. تا حدود ۳۰۰۰ شبه نظامی داعش که پیشتر در خاورمیانه مبارزه می‌کردند، در ولایاتی شمالی افغانستان متمرکز شدند. ۸۰ فیصد آن‌ها خارجی استند که شامل افرادی از روسیه، کشورهای آسیای مرکزی و چین می‌شوند.

رییس کمیته اجراییه نهاد منطقوی مبارزه با تروریزم در سازمان همکاری‌های شانگهای تصریح کرد که گروه تروریستی داعش سعی دارد تا شبه‌دولتی جدید در افغانستان، ایران، پاکستان، هند و کشورهای آسیای میانه ایجاد کند.

این مقام امنیتی روسیه در این خصوص گفت: حامیان داعش به دنبال ایجاد یک شبه‌ دولت در ولایت خراسان استند که شامل قلمروهایی از افغانستان، ایران، بنگله دیش، پاکستان هند و آسیای مرکزی می‌شود .

وی در ارتباط با خلافت داعش ادامه داد: در مرحله فعال از جنگ برای راه‌اندازی یک خلافت جدید، بنا بر برخی برآوردها، شمار جنگجویان تروریستی خارجی بالغ بر حدود 40 هزار نفر از 110 کشور می‌شد. اطلاعاتی خاص نشان می‌دهد که بیش از 5 هزار شبه‌نظامی به کشورهای اصلی خود بازگشته‌اند .

تأسیس سازمان همکاری‌های شانگهای من‌حیث یک سازمان امنیتی، اقتصادی و سیاسی منطقه اوراسیا در سال 2001 عیسوی توسط سران کشورهای چین، قزاقستان، قرغزستان، روسیه، تاجکستان و اوزبیکستان اعلام شد و این سازمان پس از امضای منشور آن در سال 2002 عیسوی رسما فعالیت خود را از تاریخ 19 سِپتِمبر 2003 آغاز کرد. کشورهای هند و پاکستان نیز در ماه جون سال 2017 در اجلاس آستانه به این سازمان پیوستند.

نهاد منطقوی مبارزه با تروریزم سازمان همکاری‌های شانگهای در اجلاس سال 2004 که در تاشکند اوزبیکستان برگزار شد، تشکیل شد.

  1. Toofan Ashq :

    مگه در خواب شان ببینند

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار