افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش برای منطقه ما ساخته نشده است

رییس جمهور غنی می گوید: در سی سال اخیر زمینه برای صلح هرگز مانند امروز نبوده است. روش ما مثمر است و ما به این روش امیدوار هستیم. پاسخ های قاطع در یک روند صلح خطرناک هستند. در حالی رییس جمهور با این اطمینان حرف می زند که چندی پیش آقای غنی از همتای آمریکایی اش خواست تا روند خروج نیروهایش را از افغانستان کند تر کند. آیا معمای جنگ و صلح افغانستان به این زودی ها حل خواهد شد؟

 

فهیم دشتی روزنامه نگار در برنامه «فراخبر» گفت: گمان می کنم عواملی بیشتر از این وجود دارد. این عوامل چه در درون افغانستان باشد چه در منطقه ما و چه در دنیا باشد همه بر ما تاثیر می گذارد، وقتی رییس جمهور غنی چنین با صراحت و با اطمینان از وضعیت و موجی که قرار است به طرف منطقه ما بیاید صحبت می کند بی تردید یک موج مثبت است، و از آن خبر دارد. ولی واضح است که همه چیز ثابت نیست، همه چیز در چارچوب قرار نگرفته و هنوز ابهامات و نگرانی هایی وجود دارد.

 

وی بر خلاف عقیده بعضی از سیاستمداران داعش را وابسته یا زیر چتر پاکستان نمی داند و می گوید: داعش پروژه ای است که از ظرفیت پاکستان بسیار بیشتر است. حالا اگر فکر کنیم پاکستان با داعش بازی می کند، چنین نیست. داعش ممکن است با پاکستان در حرکتی رفت و برگشتی با زی کند اما من اطمینان دارم چنین نمی شود چرا که داعش برای منطقه ما ساخته نشده است برای منطقه دیگری ساخته شده است. پس این موضوع به این معنا است که پاکستان دیگر فرصت های گذشته را ندارد. طالبان نیز در حال حاضر مهره هایی سوخته برای پاکستان هستند. طالبان فصل بسته شده ای در استراتژی های کلان قدرتهای بزرگ است.

 

دشتی در ارتباط با عملکرد جدید پاکستان در قبال افغانستان اظهار کرد: از گفته ها و عملکردهای جدید دولتمردان پاکستان به سادگی نباید در یافت که آنها صادقانه آمادگی برای صلح را دارند. این بازی جدیدی است که شروع شده است اما بازی مثبتی در منطقه ما است. برای اینکه واقعیت این موضوع مشخص شود باید رابطه پاکستان با هند، چین، ایران، ترکیه، کشورهای عربی، آمریکا، انگلیس و افغانستان را سنجید تا فهمیده شود که نقش پاکستان درمورد افغانستان چه خواهد بود.

 

این روزنامه نگار در ارتباط با برنامه صلح افغانستان با دیگر کشورها عنوان کرد: این طبیعی است که هنوز برنامه ای برای صلح در کشور وجود ندارد چرا که در ساختن برنامه برای صلح در افغانستان که رابطه با آینده منطقه دارد، حکومت افغانستان تنها نیست. تنها بازیگر این موضوع افغانستان نیست که به تنهایی برنامه داشته باشد. در این برنامه چین، پاکستان، هندوستان و دیگر کشورها شریک هستند. اگر برنامه ای اینچنین طرح شود که دیگران با آن موافقت کنند و بعد به اجرا گذاشته شود، برنامه ای زمان گیر است.

 

وی در پایان گفت: فرصتی برای افغانستان ایجاد شده است و بیشتر هم می شود. این فرصت برای این است که در کشور صلح و ثبات بیاید. واضح است که اگر ما از این فرصت استفاده نکنیم، مثل همیشه دیگران می برند و ما می بازیم، این فرصت موجی است که از بیرون می آید و در افغانستان و در منطقه ما چیزهای زیادی را تغییر می دهد اما مدیریت این تغییر و تحول نمی تواند در دست افغانستان باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار