افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 11 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش بدون حمایت آمریکا هیچ و پوچ است!

همانگونه که می دانیم امروز پاکستان در افغانستان به دنبال مطرح کردن داعش است و سعی می کند از زمینه هایی که برای طالبان فراهم آوردند، داعش را نیز تقویت کنند و از زمینه حضور داعش به شکل دیگر و با عنوانی دیگر که در اصل دنباله رو مسیر طالبان هستند، مطرح شوند.

 

از طرف دیگر طالبان تاکنون به نوعی نیروهای بومی در کشور خوانده می شدند اما داعش یک گروه وارداتی است و در طول یک سال گذشته سعی کرده است که مانند عراق و سوریه و کشورهایی که داعش در آنها فعالیت دارد، در افغانستان هم نماینده هایی داشته باشند و افرادی را جذب کنند هرچند تاکنون موفق نشدند که چنین کاری را همه جانبه انجام دهند اما اکنون فعالیت اش را از طریق مرزهای جنوبی افغانستان، نفوذ و گسترش داده است.

 

فعلا ما شاهد یک سری از فعالیت های داعش در افغانستان هستیم. در حال حاضر در حدود 500 تن در نقاط مختلف افغانستان با داعش همکاری می کنند که براساس برنامه های آمریکا این تعداد افزوده خواهد شد. همانگونه که اخیرا ده ها نفر از سران طالبان به گروه داعش رفته اند و با پرچم داعش فعالیت خود را آغاز کرده اند.

 

آنچه شایان ذکر است اینکه قطعا در بین طالبان گروه های تندرویی هستند که سعی می کند فشار را بر مردم بیشتر وارد کنند و بر مبنای اعتقادهای خاص افراط و تفریط را بین طرفداران خود گسترش دهد و اینها کسانی هستند که به طرفداری داعش برمی خیزند.

 

امروز نفوذ داعش در افغانستان بیشتر بر مبنای جذب سران طالبان است تا آنها را در خدمت بگیرند و از این طریق داعش را در کشور ما نفوذ دهند هرچند بعید به نظر می رسد بتوانند در امر تصرف افغانستان مانند عراق و سوریه موفق باشند ولی موفقیت های کوتاه مدت آنها در آینده نزدیک را باید چشم انتظار باشیم.

 

گزارش ها نشان می دهد داعشی ها در بین مناطق پشتونشین و جنوبی کشور ما حضور دارند و در مناطق شمالی و مرکزی، داعشی ها بیشتر سعی در جذب نیرو دارند هرچند وظیفه ی افرادی که جذب این گروه می شوند، برای داعش در حد بلند کردن یک پرچم کافی است.

 

در این میان متاسفانه ناامنی هایی که طالبان در کشور به وجود می آورند و همچنین اختلافات درونی که در دولت وحدت ملی و بین اعضا و گروه ها وجود دارد، می تواند زمینه های تشدید حضور داعش در افغانستان را به وجود آورد و این بدان معنا است که خلاء قدرت و مشکلات امنیتی، کشور را به گروه داعش وصل می نماید.

 

این موضوع بسیار اساسی و مهم است. اگر داعش در افغانستان فعال شود مسلم است که برای کشورهای منطقه هم آسیب بزرگی به وجود خواهد آمد. عقیده ی بسیاری از آگاهان مسایل سیاسی این است که پاکستان به دنبال ناامنی در افغانستان است و به هیچ وجه سعی در همکاری با دولت کابل ندارد. هم دولت پاکستان و هم مزدوران شبه نظامی اش سعی می کنند بر ناامنی و مشکلات در افغانستان بیافزایند ولی قطعا اگر گروه هایی که در منطقه فعال هستند، اگر از سوی نیروهای خارجی تطمیع نشوند، به هیچ وجه در خدمت داعش نخواهند آمد.

 

و واقعا جای تاسف دارد که کسانی چون اشرف غنی به وعده های پاکستان و آمریکا مبنی بر آوردن صلح به افغانستان اعتماد کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار