افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 12 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش، ده‎ها کودک اسماعیلیه‎ را از بدخشان برده است

یک منبع آگاه به روزنامه ماندگار گفته است که داعش این کودکان و نوجوانان را از مناطق اسماعیلیه‌ نشین بدخشان، به منظور آموزش‎های دینی و مذهبیِ افراطی، به مناطق قبایلی پاکستان و تعدادی از آنان را به ولسوالی راغستان انتقال داده است. اما فرمانده امنیۀ بدخشان در این باره اظهار بی‎خبری می‎کند و می‎گوید که داعشی در بدخشان وجود ندارد؛ طالبان خود را به نام داعش در بدخشان جا زده‌اند.

 

منبع گفت که داعش فضا را در بخش‎هایی از بدخشان برای اسماعیلیه‌ها تنگ کرده است.

این منبع افزود: افراد مربوط به گروه داعش، درولسوالى ارغنجخوا، قریۀدولت‌شاهى و سایرقریه‎‏های همجوار که در کل اسماعیلیه‌ نشین هستند، ده‌ها کودکی را که مربوط به خانواده‌هاى اسماعیلیه‎ می‌باشند به زور از نزد خانواده‌هاى‌شان گرفته و به مدارس پاکستان فرستاده‌اند.

 

او همچنان گفت: افراد منسوب به گروه داعش، شماری از کودکان را به ولسوالى راغستان فرستاده‌اند تا علوم دینى را به شیوۀ افراطى فراگیرند و در آینده ابزارى باشند در دست داعش در بدخشان تا برعلاوۀ سایر اهداف‌شان، از این کتلۀ تندرو در برابر اسماعیلیان و در کل بدخشانیان استفاده کنند.

 

این منبع خاطرنشان ساخت که این یک زنگ خطر بزرگ برای تمام مردم بدخشان است.

به گفتۀ او، حکومت تا اکنون در این زمینه هیچ اقدامی نکرده است و یا شاید هم فراموش کرده باشد که در این وطن جغرافیایى به نام بدخشان وجود دارد!

 

این منبع همچنان از یک مشکل دیگر در مناطق اسماعیلیه‌نشین بدخشان پرده برداشت و گفت که افراد استفاده‌جو و توظیف شده از سوى استخبارات کشورهاى همسایه در دفترهاى آقاخان، تمام گزارش ها را به شیوۀ نادرست به رهبر اسماعیلیه جهان وحکومت افغانستان ارایه می‌کنند که نگران‌کننده‌تر از تهدید داعش است؛ چون این افراد به صورت مشخص نزاع‌هاى تازه‌اى را به گونۀ عمدى در بین خود اسماعیلیه‌ها به وجود آورده‌اند و برعلاوه زمینه را در بعضى از مناطق به گونۀ فراهم کرده‌اند تا مردم در یک تاریکى محض قرار داشته باشند.

او از حکومت خواست که به مشکلات اسماعیلیه‌ها بدخشان به گونۀ جدی توجه کرده و به داد این مردم برسند.

 

در این حال، جنرال بابه‎جان فرماندۀ امنیه بدخشان گفت که این افراد طالبان مسلح اند که حالا به نام داعش خود را جا زده‌‍اند.

او گفت که مردم بدخشان فقیر هستند و به همین منظور صدها کودک خود را به منظور آموزش‎های دینی- مذهبی به پاکستان فرستاده اند.

او افزود که طالبان واضح است که در بدخشان نفوذ دارند؛ اما دربارۀ این‎که آن‌ها این کودکان را ربوده باشند، اطلاعاتی در دست ندارند.

 

جنرال بابه‏جان اضافه کرد که در میان طالبان بدخشی شهروندان خارجی وجود دارند؛ اما اسناد و شواهدی‌که نشان بدهد آنان با داعشِ سوریه و عراق در ارتباط باشند، در اختیار آنان قرار نگرفته است.

فرمانده امنیۀ بدخشان گفت که بدون شک مشکلات و چالش‎هایی در برابر اسماعیلیه‌ها وجود دارد؛ اما دولت عملاً کنترل ولسوالی ارغنجخو را که یکی از ولسوالی‎های اسماعیلیه‏نشین است را در دست دارند.

 

اسماعیلیه‏ها از اقلیت‎های مذهبی در افغانستان هستند که بیشتر در ولایت‎های شمال‌شرقی بغلان و بدخشان سکونت دارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار