افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 19 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

داعش، در افغانستان آری در پاکستان هرگز!

وزیر خارجه پاکستان روز گذشته با رد اخبار رسانه‌های این کشور در مورد حضور گروه تروریستی داعش در پاکستان، تبلیغات در این زمینه را فرافکنی رسانه‌ای خواند و گفت: داعش در پاکستان حضور ندارد و دولت و نیروهای امنیتی پاکستان آمادگی کامل برای مقابله با هر تهدیدی را دارند.

 

چوهدری نثار گفت: همه مردم و احزاب سیاسی پاکستان مسوولیت دارند تا در مقابل تروریست‌ها در این کشور متحد باشند و آن‌ها را شکست دهند. این سخنان جناب وزیر در حالی است که در شهر کراچی پاکستان همانند شهر کابل و دیگر شهرهای افغانستان روزانه ده‌ها نفر قربانی حوادث تروریستی می‌شوند.

 

آنچه مسلم است اینکه سخنان وزیر خارجه ی پاکستان بیشتر از رسانه های پاکستان تبلیغاتی است. پاکستانیها می خواهند به هر طریقی که شده حضور داعش در افغانستان را جدی نشان دهند و در طرف مقابل با صراحت اعلام کنند که این گروه هیچ فعالیتی در پاکستان ندارد.

 

در واقع زمزمه­‌های ورود عناصر داعش به افغانستان و یا اعلام بیعت برخی رهبران طالبان با ابوبکر بغدادی در سال گذشته میلادی زمانی به گوش رسید، که سخن از خروج نیروهای ایتلاف از افغانستان بود. آنگاه حامیان پشت پرده داعش، حضور این گروه تروریستی در افغانستان را پررنگ و جدی نشان دادند و با دست نوشته هایی بر روی دیوارها و یا پخش کتابچه هایی در حمایت و دفاع از باورهای داعش در مناطق مرزی و دورافتاده، جای پای داعش در کشور ما را باز کردند.

 

بالطبع شرایط نابسامان اقتصادی، امنیتی، سیاسی افغانستان نیز در رشد و پویایی شبه نظامیان تکفیری تاثیر به سزایی دارد. به لحاظ سیاسی با گذشت نزدیک به یک سال از برگزاری انتخابات پرحاشیه و همچنین گذشت هفت ماه از تشکیل دولت وحدت ملی، همچنان اختلاف نظر میان اشرف غنی و عبدالله

بر سر مسایل مختلف پابرجا است.

 

این عامل در کنار علاقه ی رهبران و حامیان داعش برای حضور پر شورتر و فعال تر و تنوع بخشیدن به جبهه­‌های مبارزاتی خود باعث حضور این گروه تروریستی در کشور ما شده است. به طور قطع، حضور داعش در افغانستان به این گروه امکان می‌دهد که تا با جریان‌های جنگ‌جو و خشونت‌گرایی چون سپاه صحابه، تحریک خلافت پاکستان، لشکر جهنگوی، جماعت الدعوه، حرکت المجاهد، جیش المسلمین، شورای کویته، شبکه حقانی، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، حرکت اسلامی ازبکستان و سایر گروه‌های تندرو تکفیری فعال در منطقه همسو گردد.

 

بستر مساعد کشت مواد مخدر و کسب درآمد سرشار از آن، موضوعی دیگری است که رهبران داعش را بر آن داشته تا به افغانستان به چشم منبع درآمد مطمئنی نگاه کنند چرا که بی ثباتی، فساد اداری و قضایی، تنگ­دستی مالی کشاورزان، نبود محصول جایگزین و شبکه قوی مافیایی قاچاق مواد مخدر همچنان از جمله مهم‌ترین عوامل افزایش تولید مواد افیونی در کشور ما است.

 

اما افزون بر این عوامل، همچنان نقش پاکستان در گسترش فعالیت­‌های داعش در افغانستان پا بر جا است. بدون شک طالبان توان و قابلیت چندانی در پیاده سازی سیاست‌­های دستگاه‌­های اطلاعاتی و امنیتی اسلام آباد را ندارد، حال آنکه نظامیان داعش، نیرو و انگیزه بیشتری دارند. پاکستان برای گرفتن امتیازهای سیاسی بیشتر از غرب و نشان دادن حُسن نیت و حس همکاری با دولت اشرف غنی، رهبران طالبان را پشت میز مذاکره با شورای عالی صلح افغانستان خواهد نشاند؛ اما در عوض از داعش به عنوان حربه و ابزار فشار علیه دولت کابل استفاده خواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار