افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 24 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

خیزش های مردمی در غزنی سازماندهی شوند

اگر خیزش های مردمی درست مدیریت شود میتواند در کوتاه مدت نتیجه خوبی داشته باشد اما به باور آنان مسلح شدن مردم در دراز مدت نگرانی های را به میان آورده میتواند.

 

پول عشُر و زکات باشنده های ولسوالی های مختلف غزنی در حال حاضر به نیروهای خیزش مردمی پرداخته میشود.

 

مقام های محلی این ولایت میگویند که همچنان مردم به هدف دفاع خودی وبرای مبارزه با گروه های طالب،داعش و سایر تهدیدات در ولایت غزنی در حال مسلح شدن استند.

 

محمد علی احمدی معاون والی غزنی روز گذشته گفت، باشنده های این ولایت از افزایش نا امنی های اخیر نگران اند و خرید سلاح در غزنی به حیث یک ضرورت در زنده گی مردم مطرح شده است:

 

” در مناطق امن غزنی یک تغییر و یک جنبش جدید در میان مردم برای مبارزه با گروه های طالب،داعش و دفاع خودی به میان آمده است،مساله خرید اسلحه و در کنار آن پرداختن زکات و عشُر بخاطر مسلح ساختن تعدادی از افراد به هدف دفاع خودی، در بین مردم خیلی گرم است. ”

 

آقای احمدی گفت که مردم در ولسوالی های اندر، گیرو، قره باغ و مقر غزنی از دو سال قبل تجربه خیزش مردمی را دارند و حالا عشُر و زکات شان را به نیروهای مردمی می پردازند اما در ولسوالی های چون جاغوری، مالستان، ناور و اطراف غزنی بتازه گی به خرید سلا ح اقدام کرده اند.

 

این اقدام در حالی صورت میگیرد که اخیراً محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه افغانستان ازحکومت خواست تا باشنده های مناطق مرکزی افغانستان را حمایت کرده،بی دفاع نگذارد و مجهز بسازد.

 

زیرا به گفتۀ آقای محقق یکی از اهداف فعالیت گروه دولت اسلامی معروف به داعش در مناطق مرکزی افغانستان، هدف قرار دادن هزاره ها و شیعیان است.

 

در پیوند به این مساله اخیراً جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری و عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ هم از قیام های مردمی علیه مخالفان مسلح حمایت کرده اند.

 

در این حال تحلیلگران امور سیاسی میگویند که ضعف در تامین امنیت از سوی حکومت و عدم اقدامات به موقع از سوی نیروی های امنیتی افغان سبب شده تا مردم خود برای تامین امنیت شان آماده شوند.

 

سردار محمد رحیمی یکی از این آگاهان گفت در صورت که حکومت نتواند از مردم دفاع کند حق ندارد دربرابر مسلح شدن مردم برای دفاع خودی مانع ایجاد کند:

 

” ما در شرایط بحران و بی ثباتی بسر میبریم در شرایطی قرار داریم که امنیت مردم در خطر افتیده در بسیاری موارد نیروهای امنیتی خیلی ناوقت اقدام کرده و یا اصلا اقدام نکرده اند و مردم تلفات دیده اند.

 

در چنین شرایط حکومت میتواند که به مردم اطمینان بدهد که از مناطق آنان دفاع می کند اما وقتی که دفاع کرده نمی تواند این حق را ندارد که مانع دسترسی مردم به سلاح شود حالا این که مردم این سلاح را از کجا بدست میاورند این خود ضعف حکومت است، بحث، بحث دفاع و امنیت مردم است و مردم میتواند برای دفاع از خودشان به هر ابزاری می توانند مسلح شوند و حکومت مانع آن شده نمی تواند. ”

 

دراین میان وزارت دفاع افغانستان میگوید که آنان توانایی انجام عملیات در هر نقطه از افغانستان را دارند اما از خیزش های مردم به هدف دفاع از جان و مال شان حمایت میکند.

 

از سوی هم وزارت داخله افغانستان با استقبال از خیزش های مردمی، ابراز امیدواری می کند که مردم در حمایت از نیروهای امنیتی افغان و در کنار آنان با تروریستان مبارزه کنند.

 

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت گفت وظیفه تامین امنیت افغانستان وظیفه نیروهای امنیتی است اما آنان همواره از حمایت های مردمی برخوردار بوده اند:

 

” اهدافی را که نیروهای امنیتی افغان و حکومت برای تامین امنیت کشور تعین کرده اند تامین صلح و ثبات افغانستان است و از این برنامه ها و از نیروهای امنیتی افغان همۀ مردم به یکصدا حمایت می کنند.

 

ما از خیزش ها و احساسات مردم در نقاط مختلف کشور استقبال می کنیم اما طبعاً امیدوار هستیم که مردم افغانستان از نیروهای امنیتی شان حمایت بکنند و در کنار این نیرو ها قرار داشته باشند. ”

 

تعدادی از کارشناسان بدین باور اند که اگر خیزش های مردمی درست مدیریت شود میتواند در کوتاه مدت نتیجه خوبی داشته باشد اما به باور آنان مسلح شدن مردم در دراز مدت نگرانی های را به میان آورده میتواند.

 

آنان سفارش می کنند که حکومت باید خود برای تامین امنیت بهتر کشور در چوکات نیروهای امنیتی افغان اقدام جدی کرده و اعتماد مردم را نسبت به توانایی ها برای دفاع از آنان جلب کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار