افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 8 جولای , 2012 لینک کوتاه خبر :

خیزش دانش آموزان نورستان در برابر طالبان

آگهی
صفحه نخست اخبار داخلی خیزش دانش آموزان نورستان در برابر طالبان

خیزش دانش آموزان نورستان در برابر طالبان

ژیجوت نورستانی – نورستان
يكشنبه ١٨ سرطان ١٣٩١ ساعت ١١:٥٢

 

 

مقام های ولایت نورستان می گویند که شاگردان مکاتب ولسوالی وایگل این ولایت، برضد طالبان قیام کردند.
تمیم نورستانی، والی نورستان به خبر گزاری بخدی گفت :”  پس از عملیات نیروهای دولتی برضد طالبان در ولسوالی وایگل، آنان (طالبان) شماری از مکتب های این ولسوالی را برای مدت کوتاهی  در واکنش به حمله نیرو های دولتی بسته کرده بودند.”
به گفته او، دانش آموزان بستن مکتب های شان را تحمل نکردند و سرانجام برای نخستین بار قیام شاگردان برضد طالبان در این ولایت آغاز شد.
ولسوالی وایگل در نورستان، هم مرز با پاکستان است و به همین دلیل از مناطق ناامن این ولایت به شمار می رود که شورشیان پاکستانی هر از گاهی، براین ولسوالی حمله می کنند.
برخی مقام های ولایت نورستان تاکید کرده اند که شورشیان با حمایت نظامیان پاکستانی بر بخش هایی از این ولایت حمله می کنند.
حمایت مردم از شاگردان
پس از آن که شاگردان روزگذشته به سوی مکتب های ولسوالی وایگل حرکت کردند، معلمان و مردم عادی این ولسوالی نیز حمایت شان از شاگردان را اعلام کردند.
تمیم نورستانی، والی نورستان گفت :” شاگردان، با دست خالی و با زور به مکتب های خود رفتند وبرای طالبان گفتند؛ یا همه ما را بکشید و یا دروازه های مکتب ها را برای ما بازکنید.”
به گفته نورستانی، به محض این که شاگردان به شکل دست جمعی نزدیک مکتب های خود شدند و حمایت های مردمی را نیز بدست آوردند، طالبان مجبورشدند که دروازه های مکاتب را برای شاگردان باز کنند.
هم اکنون، شماری از مکاتب در برخی از نقاط ولسوالی های نورستان، هم مرز با پاکستان به دلیل ناامنی ها و نفوذ طالبان، به روی شاگردان مسدود است.
والی نورستان، می گوید که قیام شا گردان با حمایت مردم به زودی در سراسر این ولایت گسترش می یابد.
پیش از این نیز شماری از باشندگان مردم در ولسوالی اندر ولایت غزنی شماری از مردم به دلیل بسته شدن مکاتب از سوی طالبان برضد این گروه قیام کردند.
طالبان، مخالف رفتن شاگردان به مکاتب هستند و در بسیاری از مناطق کشور، یا مکاتب را سوزانده اند و یا مانع رفتن شاگردان شده اند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار