افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 28 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

خیانت بزرگ غنی در حق مردم

جای تاسف است که رییس جمهور افغانستان چنین حرفی را می زند. این حرف خیانتی بزرگ در حق این ملت است!

 

میان حکومت و آمریکا معامله پشت پرده ای جریان داشته است که حکومت فقط می خواسته این پیمان را امضا کند و آمریکا از این طریق به خواسته هایش برسد بدون اینکه این پیمان هیچ ضمانت اجرایی داشته باشد

 

حضور داعش در افغانستان پررنگ تر شده است و مقام های آمریکایی نیز نگرانی های خود را از خطر این گروه به افغانستان ابراز کرده اند. اشتون کارتر گفته است که داعش مرکز دایمی و منطقه ای خود را ننگرهار اعلام کرده است. با این وجود و با ابراز این نگرانی ها چرا آمریکا این ابرقدرت جهان اقدامی علیه این گروه تروریستی انجام نمی دهد؟ حکومت افغانستان چرا خاموش است و اقداماتی را شروع نمی کند؟

 

مولوی عبدالرحمان رحمانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «ثورلید» گفت: یکبار از اشرف غنی به صراحت شنیدیم که گفته است: «ما از همکاران جامعه جهانی خود می خواهیم که افغانستان را یک مرکز دفاع از جنگ بسازند.» این مساله واضح است. به توضیح و تشریحی نیاز ندارد. جای تاسف است که رییس جمهور افغانستان چنین حرفی را می زند. این حرف خیانتی بزرگ در حق این ملت است.

 

وی در خصوص دلیل عدم اقدام آمریکا و حکومت در برابر داعش اظهار کرد: یکی از مواد درشت پیمان امنیتی این بود که آمریکا در برابر تروریزم می جنگد و نیروهای امنیتی افغانستان را در برابر دشمنانش تجهیز و تمویل می کند و آموزش نظامی می دهد اما هیچ کدام از این کارها انجام نشد و دردناک تر این که از جانب حکومت افغانستان هم هیچگونه اعتراضی انجام نشد. این نشان می دهد که میان حکومت و آمریکا معامله پشت پرده ای جریان داشته است که حکومت فقط می خواسته این پیمان را امضا کند و آمریکا از این طریق به خواسته هایش برسد بدون اینکه این پیمان هیچ ضمانت اجرایی داشته باشد.

 

رحمانی معتقد است حکومت با آمریکا معامله ای ننگین کرده و ابراز داشت: هنگامی که ما نمایندگان مجلس برای توضیح ناامنی ها مسوولان امنیتی را به پارلمان فراخوانده بودیم آنها در برابر همه نمایندگان گفتند که نه داعشی در افغانستان وجود دارد و نه آنها به اینجا خواهند آمد بلکه این زمزمه و شایعه ای از سوی دشمنان افغانستان برای تضعیف روحیه ما است. درست چندی بعد از آن قندوز به بدترین وجه ممکن سقوط کرد. داعش نیز در شهرهای مختلف افغانستان ظهور کرد و پایگاه ایجاد کرد. آن وقت آنها گفتند این قضایا به خاطر ناهماهنگی میان دستگاه ها بوده است. امروز هم رییس جمهور و هم وزیر دفاع آمریکا خود اعلام می کنند که ننگرهار به مرکز منطقه ای داعش تبدیل شده است. همه این موضوعات نشان می دهد که حکومت افغانستان مطابق با معامله ای که انجام داده است رفتار می کند و افغانستان و مردم را قربانی این معامله کرده است.

 

این نماینده مجلس در خصوص تمویل کنندگان داعش بیان داشت: جان کمپل فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان خود گفته است که حامیان داعش در افغانستان روزافزون است اما نگفته است که آنها چه کسانی هستند اما ما می دانیم که سفارت های خارجی غربی، دیپلمات ها و سیاسی ها و تعدادی از مقام های عالی رتبه در افغانستان هستند. یکی از خبرگذاری های روسیه به صراحت گفته است که حنیف اتمر و معصوم استانکزی در حمایت از داعش کار می کنند و داعش را در مرزهای مشترک افغانستان و روسیه و آسیای میانه انتقال می دهند و برای آن دلایل و سند هم داشتند.

 

وی حکومت را همکار با داعش دانسته و گفت: چندی قبل پوتین رییس جمهور روسیه در مجمع عمومی کشورش گفته است که داعش نه تنها برای افغانستان بلکه برای کشورهای همسایه اش تهدیدی جدی است و ما نیز مورد تهدید قرار داریم اما متاسف هستیم که افغانها خود در تقویت داعش کار می کنند و نمی توانیم با همکاری حکومت افغانستان اقدامی علیه داعش انجام دهیم و این اوضاع را بدتر می کند.

 

مولوی همکاری آمریکا و حکومت را برای حمایت از داعش تنگاتنگ می داند و می گوید: افغانستان در وضعیتی قرار دارد که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا به ننگرهار می رود و اعلام می کند که داعش ننگرهار را به عنوان پایگاه دایمی خود قرار داده اند و از طرف دیگر طالبان نیز یمگان بدخشان را به عنوان مرکز عمارت اسلامی خود اعلام کرده اند. حالا چرا آمریکا با وجود پیمان امنیتی فقط نظاره گر است و کاری نمی کند؟ حکومت ما در کدام خواب غفلت است و هیچ اقدامی نمی کند و گوش های خود را کر گرفته است؟ این همه قراین و دلایل می رساند که معامله ای بسیار خطرناک بر سرجغرافیای افغانستان انجام شده است و آنها درست مطابق با معامله رفتار می کنند و انتظاری بیش از این، نه از آمریکا و نه از حکومت نباید داشت. این معامله طوری در جریان است که رفت و آمد طیاره هایی که گروه های مشکوک را به خاک افغانستان وارد می کنند و یا برای آنها تجهیزات می آورند بسیار طبیعی شده است و همچنان و همچنان انجام می شود.

 

وی معتقد است دیگر نباید به این حکومت امیدی داشت و گفت: مردم ما باید هشیار باشند و بدانند که نظام ما دیگر به یک نظام ثابت، مستقل با تمامیت ارضی و حاکمیت ملی تبدیل نمی شود. این از امکان دور است. چرا که حکومت، خود فریاد می کشد که افغانستان باید به مرکز دفاع از جنگ تبدیل شود. همچنین آن بادارانی که روزانه دوازده میلیون دالر به این حکومت می دهند می گویند که افغانستان در آینده به جنگ های خطرناکی دچار می شود. اگر مردم انتظار دارند که این حکومت تصمیم خود را عوض می کند و با کسانی که پیمان امنیتی بسته اند و مزد بگیر آنها هستد رابطه خود را قطع می کند در اشتباه هستند. آن بادارانی که این حکومت را مزدبگیر خود کرده است پروژه های خود را برسرشان تطبیق می کنند.

 

مولوی در خصوص راه حل نجات کشور اظهار کرد: ما برای نجات کشور و مردم راهی جز قیام، خیزش و جنبش مردمی نداریم. جرگه ها می تواند شروع خوبی برای این جنبش ها باشد. درست است که با شروع تحول ممکن است دچار مشکلاتی شویم و نظام نیز تغییر می کند اما از بودن در این اوضاع و خفت و قربانی شدن بهتر است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار