افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 26 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

خیانتی که عبدالله و اشرف غنی در حق وطن کردند

از آمریکایی که صداقتش دروغ است، اعتمادش خیانت است، ملاکش جنایت است، رفتارش دزدی و غارت است و اخلاقش استعمار و زورگویی، توقعی غیر این نبوده و نیست که به عهد و پیمانی که با مقامهای کابل بسته، پایبند نباشد ولی از این عالیجنابان باید پرسید در ازای چه چیزی شرف و عزت و وطن خود را به بیگانه ای با این مشخصات فروختید؟

جناب اشرف غنی و عبدالله که از شوق حلیم قدرت به دیگ سیاه آمریکا افتاده بودند، در اولین روز ریاست خود پیمانی را امضا کردند که سراسر خفت و خواری بود و هنوز زمان لازم است تا بدانیم که کاخ سفید چه خوابهای رنگینی برای ما دیده و قرار است با کشور ما چه کند.

نمایندگان پارلمان نیز از این قضیه مبرا نبوده و نیستند و از آنجایی که می دانستند سال دیگر باید با کرسی های خود وداع نمایند، نقد امروز را بر نسیه فرداها پذیرفتند و با چشیدن طعم شیرین دالرهای آمریکایی پیمان را نخوانده و ندیده به تصویب رساندند.

برای اینکه باورتان شود، آمریکا به هیچوجه قابل اطمینان نیست خوب است بدانید که بناه به گفته چند منبع آگاه، امریکا برای پرکردن شکاف ایجاد شده درماموریت ناتو توسط کشورهای یاری دهنده، درتدارک افزایش شمار نیروهایی است که درسال 2015 درافغانستان حفظ خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکی از این منابع گفت: شمار نهایی این نیروها هنوز مورد توافق قرارنگرفته ولی دست کم چند هزار نفر بیشتر از تعداد نیروهایی است که در ابتدا برای نگهداشتن در نظر گرفته شده بود.

منبع مزبور گفت: عدم انجام این کار به منزله از دست رفتن پایگاه ها در این ماموریت است در واقع پنتاگون برای اینکه بتواند 9 پایگاه ذکر شده در پیمان امنیتی کابل – واشنگتن را برای خود حفظ نماید، مجبور است تعداد بیشتری از نیروهای تازه نفس را به افغانستان اعزام کند.

این درحالی است که باراک اوباما رییس جمهوری امریکا در ماه مه اعلام کرده بود که شمار نیروهای این کشور تا پایان سال به 9800 نفر کاهش خواهند یافت و مجددا در سال اینده به نصف تقلیل یافته و تا پایان سال 2016 به سطح معمولی در حد حفاظت از سفارتخانه این کشور در کابل خواهد رسید.

اما اکنون طبق تعهد امریکا که از آن به عنوان یک راه حل موقت تا زمان تحقق نیافتن قول دیگر کشورها برای تامین نیرو یاد شده، واشنگتن ممکن است یکهزار سرباز دیگر خود را به کشور ما اعزام کند که این در واقع دومین خُلف وعده ی آمریکا بعد از امضای پیمان امنیتی است.

اولین خلاف وعده را سه روز پیش روزنامه نيويورک تايمز نوشت که ریيس جمهوري آمريکا اخيرا با امضاي دستوري محرمانه، حکم گسترش جنگ مستقيم نيروهاي اين کشور را در افغانستان امضا کرده است که براساس آن بايد در سراسر سال آينده ميلادي نيروهاي آمريکايي مستقيما با شبه نظاميان نبرد داشته باشند در حالیکه در پیمان امنیتی آمده نیروهای خارجی از این پس فقط در قسمت آموزشی نیروهای امنیتی افغانستان فعالیت خواهند داشت.

البته کار به همین قدر بسنده نشده است و سومین خلاف وعده هم از سوی آمریکاییها بصورت محرمانه و مخفیانه اعمال شده است و آن هم دستور مخفیانه دولت به نیروهای خارجی برای ادامه عملیات شبانه علیه طالبان است.

همگان به یاد داریم که چه جنایتها و چه کشتارهایی در حملات شبانه ی نیروهای خارجی در دوران حکومت کرزی اتفاق می افتاد و به جایی رسید که کرزی دستور مستقیم ممنوعیت این عملیاتها را صادر کرد. اما اکنون قرار است نیروهای ویژه ی آمریکا تحت پوشش آموزش نیروهای ویژه ارتش افغانستان این حملات شبانه را در سال ۲۰۱۵ از سر بگیرند که ظاهرا اعزام ۲۰۰ سرباز یگان ویژه ارتش ملی به قندهار برای یادگیری تاکتیک‌ عملیات‌ های شبانه در حال انجام شدن است.

به هر حال از آمریکایی که صداقتش دروغ است، اعتمادش خیانت است، ملاکش جنایت است، رفتارش دزدی و غارت است و اخلاقش استعمار و زورگویی، توقعی غیر این نبوده و نیست که به عهد و پیمانی که با مقامهای کابل بسته، پایبند نباشد ولی از این عالیجنابان باید پرسید در ازای چه چیزی شرف و عزت و وطن خود را به بیگانه ای با این مشخصات فروختید؟

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار