افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

خیانتی که آمریکا در حق پولیس افغانستان کرد

سربازی که به استخدام پولیس ملی در می آید تا معاش زندگی زن و بچه خود را تامین کند، آموزشهای لازم را نمی بیند و با کمترین تجهیزات وارد میدان نبرد می شود، مطمئنا با جان خود بازی می کند.

پس از امضای پیمان امنیتی افغانستان با آمریکا، کابل شاهد چهار حمله انتحاری بوده است که همین موضوع باعث شد تا محترم اشرف غنی احمدزی از مقامات وزارت داخله بخواهد تا برنامه جامع امنیتی را برای تامین امنیت کابل تدوین کند.

به همین منظور جناب عمر داوودزی وزیر داخله ی کشور صبح امروز با فرماندهان امنیتی تشکیل جلسه داد تا به موضوع کشته شدن قریب به 30 پولیس در دو روز گذشته رسیدگی شود.

محترم داوودزی در این نشست از فقدان جنگ افزار مناسب ابراز نارضایتی کرد و گفت که نبود تسلیحات و تجهیزات خوب مانع عملکرد مناسب پولیس و عامل تلفات سنگین است. چرا که پولیس تسلیحات مناسب ندارد، دشمن با سلاح سنگین به مقرهای پولیس حمله می کند درحالی که اسلحه پولیس ملی افغانستان ‘ای ک 47 ‘ است.

متاسفانه حضور سیزده ساله ی آمریکا و هم پیمانانش در کشور ما به بهانه جنگ با تروریزم عواقب ناگواری را برای مردم افغانستان در پی داشته که یکی از آنها تلفات نیروهای نظامی داخلی در کنار تلفات غیر نظامیان است.

براساس اظهارات مقامات وزارت داخله، طی شش ماه گذشته از سال یعنی از آغاز بهار تا ابتدای ماه میزان، بیش از سه هزار پولیس کشته شده اند یعنی میانگین در هر روز20 سرباز پولیس ملی در حملات انتحاری و عملیاتهای اجرایی جان خود را از دست می دهند.

به گفته آگاهان مسایل نظامی اگر تلفات نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه پولیس همین گونه پیش برود، افغانستان از رهگذر امنیتی در بلندمدت با “فاجعه” روبرو خواهد شد زیرا در درگیری میان مخالفان و نیروهای داخلی، در بیشترین حالات پولیس در خط مقدم جنگ ایستادگی می کنند.

شواهد نشان می دهد که با وجود صد هزار نیروی نظامی خارجی مستقر در کشور، این نیروهای امنیتی افغانستان هستند که باید به تنهایی پاسخگوی تمامی تهدیدهای موجود باشند. آن هم نیروهایی که هنوز از کمبود تجهیزات نظامی و پایین بودن سطح سواد بی نهایت رنج می برند.

به گفته مقامات مسوول، جامعه جهانی آنگونه که باید و شاید به تجهیز و پرورش نیروی پولیس افغانستان نپرداخته و در سیزده سال گذشته فقط از لحاظ کمی بر تعداد پولیسان اضافه شده اما در زمینه آموزش و تجهیز آنها حداقل تلاشها صورت گرفته است.

در واقع آمریکا به عنوان فرمانده دیگر کشورهای خارجی در افغانستان، شعار ایجاد نیروی امنیتی توانا در افغانستان را سر می دهد اما در چند سال گذشته هیچ اقدام موثری در این رابطه انجام نداده است که حاصل آن تلفات روز افزون فرزندان این مرز و بوم است.

نیروهای پولیس در بسیاری حالات در خط مقدم جنگ قرار دارند و بیشتر درگیر نبرد در برابر طالبان و شبه نظامیان مسلح هستند. از طرف دیگر قرار است همین نیروهای امنیتی افغانستان تمامی مسوولیت های جنگ و صلح را برعهده بگیرند، اما کشورهای خارجی و دولت افغانستان هیچ برنامه ای برای رسیدگی به این معضل ندارند و همچنان پولیس افغانستان یک پولیس مبتدی است که روز به روز فقط بر تعداد نفرات و البته تعداد تلفات آن افزوده می شود.

سربازی که به استخدام پولیس ملی در می آید تا معاش زندگی زن و بچه خود را تامین کند، آموزشهای لازم که مسوول آن تا چندی پیش نیروهای نظامی خارجی بودند، را نمی بیند و با کمترین تجهیزات وارد میدان نبرد می شود، مطمئنا با جان خود بازی می کنند. که البته آنقدر این معاش در حد بخور و نمیر است که در بسیاری موارد این نیروهای مجبور به زد و بند و دریافت رشوت می شوند.

و چه فایده که آمریکا و ناتو، همچون دیگر کارها و برنامه هایشان کدام فعالیت موثری در ایجاد ارتش و پولیس ملی انجام ندادند. فقط تعداد نیروها را به لحاظ آماری بالا بردند ولی هیچ اهمیتی به کمیِّت و آموزش و تجهیز این نیروها انجام ندادند.

در چنین شرایطی است که جان فرزندان این وطن به خاطر منافع کاخ سفید به خطر می افتد و البته این موضوع یعنی از بین رفتن جان مردم افغانستان، تنها موضوعی است که هیچ ارزشی برای خارجی ها ندارد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار