افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 15 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

خون شهروندان افغانستانی برای سران حکومت ارزشی ندارد

خون شهروندان افغانستانی برای سران حکومت وحدت ملی ارزشی ندارد. برای آنان معامله سیاسی ارزش بیشتری دارد تا مبادا پاکستان، آمریکا و کشورهای خارجی از آنان آزرده نشود.

 

اوضاع امنیتی کشور در چند روز اخیر نشان دهنده افزایش ناامنی ها است. حملات تروریستی روز جمعه با وجود اختلاف میان رهبران طالبان و افشا شدن مرگ ملا عمر در زمان دور دوم مذاکرات صلح از سوی پاکستان نشان دهنده سازمان دهی پاکستان در این رویدادها است. با این جود آیا پاکستان در همکاری خود با افغانستان برای آوردن صلح در امر مبارزه با تروریزم و هراس افکنی هنوز هم صادقانه عمل می کنند؟

 

رمضان بشر دوست عضو مجلس نمایندگان در برنامه مکث بر خبر گفت: متاسفانه در میان نخبگان و سران سیاسی ما مردم، صلح و صداقت جایی ندارد و تنها چیزی که برای آنان مهم است جیب و چوکی است و تحت نام مذاکره و گفتگو، معامله صورت می گیرد و براساس معامله باهم کنار می آیند. شهروندان کشور برای سران حکومتی ارزشی ندارند به گونه ای که حتی تعداد کشته شدگان و زخمیان را درست بیان نمی کنند. دروغ گناه کبیره است که این افراد در مورد جان مردم کشور نیز مرتکب می شوند. رهبران کشور با خون سربازان ما می خواهند دیگ، کاسه، چوکی، کاخ و قصر خود را تامین کنند. واقعیت را نمی گویند زیرا بازگو کردن تعداد واقعی قربانیان آینه شکست و ناکامی آنان است، به همان اندازه که طالبان در خون مردم بی گناه دست دارند ع و غ نیز دست دارند، اگر نمی توانند از حکومت خارج شوند.

 

وی افزود: خون شهروندان افغانستانی برای سران حکومت وحدت ملی ارزشی ندارد. برای آنان معامله سیاسی ارزش بیشتری دارد تا مبادا پاکستان، آمریکا و کشورهای خارجی از آنان آزرده نشود. دیگر قومیت نباید برای ما مهم باشد، بلکه سران حکومتی باید صادق و خدمتگذار و از مردم باشند. اگر این معیارها در نظر گرفته شود پاکستان و آمریکا نیز دیگر کاری نمی توانند انجام بدهند.

 

این عضو مجلس که پس از پایان دوره پارلمان دیگر خود را وکیل مردم نمی داند ادامه داد: متاسفانه سیاستمداران تحت نام صلح به دنبال چیز دیگری هستند. هدف چه در دوران گذشته و چه در دوران فعلی این است که بر سر دسترخان دولت چند بشقاب اضافه تر شود. اضافه شدن بشقاب ها صلح را به وجود نمی آورد. زمانی در این کشور صلح و امنیت خواهد آمد که دزد، غاصب و زورگو از هر قومی که باشد بازداشت و بر اساس قانون مجازات شوند. تا زمانی که رهبران کشور در استخبارات آمریکا، پاکستان و دیگر استخبارات خارجی پرونده داشته باشد قبله سیاسی آنان کابل نخواهد بود.

 

رمضان بشر دوست در مورد آینده مذاکرات صلح گفت: طالبان طی مدت 2 سال و 4 ماه از مرگ ملا عمر بدون آن که بدانند رهبر آنان مرده است انتحاری انجام داده و کشته شدند اما حال می دانند که امیرالمومنینی وجود ندارد. رهبران سیاسی کشور اینقدر از ملت می ترسند که حتی به مخالفان خود نیز دروغ می گویند. مذاکراتی در کار نیست بلکه معامله بر سر چوکی صورت می گیرد و در فکر این هستند که یک بشقاب برای طالبان بر دسترخان حکومت گذاشته شود.

 

وی تاکید کرد که معامله در افغانستان هیچ گاه صلح را به وجود نمی آورد. فکر و ذکر افرادی که در قدرت هستند فقط چوکی است. ناامنی ها به نام طالبان صورت می گیرد اما چه کسی سازماندهی می کند؟ جای سوال است با وجودی که هنوز طالبان میان خود بر سر رهبری اختلاف دارند، در این شرایط 2 عملیات مهم و مهیب صورت گرفته است. مشخص است که پاکستانی ها چه در زمان جهاد و چه در زمان حال این عملیات ها را پیش می برند.

 

بشر دوست گفت: هر کسی که ظلم می کند از هر قوم و مذهبی که باشد باید به محکمه سپرده شوند و خلع سلاح شوند. نیروهای امنیتی در ایست های بازرسی موترهای وزیران و وکیلان را نمی توانند توقف دهند، زمانی که نماینده مجلس که خود قانون گذار است خلاف قانون عمل می کند از دیگران انتظاری نباید داشت. باید افراد پاک ، صادق و وطن دوست بدون هر گونه قومیت گرایی در قدرت دخیل شوند.

 

وی در مورد وعده سران قدرت برای انتقام گیری قربانیان از عاملان انتحاری ها وانفجارها گفت: 14 سال است که ما این سخنان را می شنویم. زیرا آقای ع و غ معتقد هستند که اگر آی اس آی نخواهد، خود آنان را نیز از بین می برند. ما سرباز و پولیسی داریم که در راه وطن جان داده اند و خانواده های آنان حتی پول مراسم فاتحه را ندارند اما درعوض به نام آنان کسانی هستند که صاحب چوکی، قصر، کاخ و مقام هستند درحالی که از حکومتداری چیزی نمی دانند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار