افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

خودکشی هایی که منجر به کودتا نمی شود

خودکشی، خودسوزی، حلق آویز کردن، دار زدن در منزل شخصی… این قبیل اخبار تاسف بار و تاثر برانگیز این روزها در رسانه ها و مطبوعات افغانستان انعکاس می یابند که همگی حاکی از موج استیصال و درماندگی مردم در برابر فقر و تنگدستی و گرسنگی دارد.

یک جوان تونسی به نام محمد بوعزیزی که با آتش زدن خود در ملأ عام و خودسوزی ناشی از بیکاری و فقر اقتصادی آغازگر انقلاب فیس بوکی و بهار عربی شد اینک سرلوحه محمد یوسف 30 ساله ساکن غور و جواد 25 ساله ساکن بغلان قرار گرفته است.

گرچه وی هرگز گمان نمی کرد آغازگر تحولات بزرگ جهان عرب باشد و خودکشی اش در میدان مرکزی پایتخت تونس منجر به اعتصاب ها، تظاهرات ها و کودتا علیه حکومت های وقت لیبی، مصر، تونس، یمن، کویت و سوریه گردد اما تمام این وقایع رقم خورد.

اینک با گذشت بیش از 2 سال از آن روزهای سراسر التهاب که در بطن خود حوادث بزرگی به ارمغان داشت، جوانان مجرد افغانستانی و یک زن بی سرپرست دارای 9 فرزند خردسال تنها راه چاره را در خودکشی، خودسوزی و حلق آویز کردن خود و خانواده می بینند.

هرگونه آسیب رسانی به خود در دین مبین اسلام بشدت نهی شده و بالاترین عقاب برای آنانکه قاتل نفس خود هستند در نظر گرفته شده است با این همه تمام موارد گزارش شده از اقدام کنندگان به خودکشی و فرزندکشی در افغانستان مسلمان بوده اند این به معنای نهایت استیصال و درماندگی است.

در همین روزهایی که حاجیان 7 باره که سعی صفا و مروه را هرساله طی می کنند مشغول ولیمه دادن به اقوام و اقارب خود هستند و اختلاس کنندگان کابل بانک به کشورهای اروپایی پناهنده شده اند؛ مادری بر سر و روی فرزندان خردسال خود تیل پطرول می ریزد و جوان ناکامی آرزوهایش را به طناب دار می سپارد.

این مشکلات فقط و فقط برای ولسوالی ساغر ولایت غور، ولایت بغلان و ولایت قندوز نبوده و نیست و نخواهد بود؛ فقر فرهنگی، فقر بهداشتی و فقر اقتصادی هر سه با تاثیر پذیری و تاثیر گذاری متقابل شرایطی را برای کار و تحصیل و ازدواج جوانان رقم زده اند که سودی جز اسراف و افسردگی ندارد.

مردم ملکی، مطبوعات، رسانه ها و مسوولان افغانستان که درخصوص غزه، عراق، سوریه و فلسطین بارها ابراز همدردی و اعلام آمادگی برای اعزام و کمک نموده اند نباید نسبت به افزایش آمار خودسوزی و خودکشی ناشی از فقر هم وطنان خود بی تفاوت باشند؛ شاید بتوان مدعی شد جواد و محمد یوسف، محمد بوعزیز های دیگر تونس در افغانستان هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار