افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 1 اکتبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

خواستۀ ولسی جرگه: تعلیق تفاهمنامۀ راهبردی افغانستان و پاکستان!

alt

در جلسۀ عمومی امروز ولسی جرگه که به ریاست عبدالرئوف ابراهیمی برگزار گردید،ابتدا وکلاء در رابطه با احتمال امضای تفاهمنامۀ استراتیژیک میان افغانستان و پاکستان صحبت نموده، انتقادات شان را در مورد این مسئله ابراز داشتند.

وکلاء، اکثریت مشکلات کشور در سه دهۀ اخیر را ناشی از مداخلات پاکستان خوانده، تأکید کردند که حملات راکتی پیهم از خاک پاکستان بر مناطق سرحدی کشور از جمله بر ولایت کنر نشاندهندۀ سیاست خصمانۀ آن کشور علیه افغانستان می باشد.

عبدالطیف پدرام با اشاره به تصویب پیمان استراتژیک افغانستان و امریکا خاطر نشان کرد: اگر جنگی در منطقه آغاز شود مردم علت آنرا از آدرس ما میدانند، در حالی که ما( نمایندگان) به قول معروف ” گرگ دهن آلوده و یوسف ندریده” هستیم.

وی بیان کرد: این کاری است که نه ما صلاحیت آنرا داریم و نه دولت در این رابطه با ما مشورت میکند(اشاره به انعقاد پیمان استراتژیک می باشد) و در آخر فقط با یک امضاء، سند قانونی از ما می گیرند.

پدرام بابیان اینکه امضای پیمان استراتژیک با امریکا یک کاری ناسنجیده میباشد یادآور شد: امریکا برای سلطه گری به افغانستان آمده و پیش از این نیز در هر مملکت که پا نهاده، اگر به نفع خودش نبوده آنجا را به نحوی دچار معضلات گوناگون ساخته است.
این نماینده پارلمان در تشریح مطلب فوق گفت: ایران وقتی خواست نفت خود ملی بسازد، دولت آنر با سقوط مواجه کرد به همین طور سوریه و نیکاراگو که یک کشور کاملا دموکراتیک بود، سقوط داد، بخاطر اینکه تابع امریکا نشدند.

پدرام تصریح کرد که ما در یک مرز بسیار حساس ” خیانت و خدمت” قرار داریم پس کاری صورت نگیرد که فردا بدون کدام سودی، خائن ملی محسوب شویم.

به باور این وکلاء، در شرایطی که پاکستان همواره در صدد ایجاد نا امنی در افغانستان بوده و لانه های تروریستی را در خود می پروراند، امضای پیمان استراتیژیک افغانستان با پاکستان هیچ نوع کمکی برای تأمین امنیت افغانستان نخواهد کرد.
این وکلاء از رئیس جمهور کشور خواستند تا از امضای این پیمان صرف نظر نماید.

سید محمد حسن شریفی بلخابی نماینده مردم سرپل نیز گفت: در فلسفه وجود توافقنامه ها، پیمان ها و معاهده ها یک مصلحت در کار است که بالاخره یک کشور با یک کشور دیگر آن را به امضاء رسانیده و بدان عمل میکنند.
بلخابی بیان کرد: دولت ما هر هفته یک قرار داد را با یکی از کشورها امضا میکند، ولی منفعت این پیمان ها و قرارداد ها، نه به ملت ما معلوم است و نه به خانه ملت.

در ادامه نشست امروز، وکلاء از عملکرد ضعیف حکومت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتقاد نموده، تأکید کردند که پیشنهاد حذف نام سران طالبان از لیست سیاه سازمان ملل متحد از سوی افغانستان امتیاز دهی حکومت به این گروه می باشد.

در بخش دیگر جلسه، مطابق آجنداء موافقتنامۀ همکاری های دراز مدت و فراگیر میان افغانستان و استرالیا، موافقتنامۀ همکاری های همه جانبه میان افغانستان و جمهوری فدرالی آلمان و موافقتنامۀ تأسیس اکادمی بین المللی ضد فساد به حیث یک سازمان بین المللی، توسط محمد نور اکبری معاون کمیسیون امور بین المللی ارائه گردید.

محمد نور اکبری در رابطه به این موافقتنامه ها و چگونگی بحث های انجام شده در مورد آن، معلومات ارائه نموده، خواستار رأیگیری در مورد آن شد که در نتیجه موافتنامۀ همکاری های درازمدت و فراگیر میان افغانستان و استرالیا در ده فصل و سی و پنج ماده، موافقتنامۀ همکاری های همه جانبه میان افغانستان و آلمان در نه فصل و بیست و نه ماده و موافقتنامۀ تأسیس اکادمی بین المللی ضد فساد به حیث یک سازمان بین المللی ضد فساد، تأیید شد.

سپس، مشکلات ناامنی در ولایت کنر به خصوص ادامۀ حملات راکتی پاکستان بر آن ولایت به بحث گرفته شد و اعضای جلسه، انتقادات، نظریات و پیشنهادات شان را در زمینه مطرح نمودند.

اعضای ولسی جرگه، حفظ تمامیت ارضی را مطابق قانون اساسی کشور از وظایف و مکلفیت های حکومت بیان نموده، از بی توجهی حکومت در این مورد به شدت انتقاد کردند و خواهان نشست مشترک با مسئولین ارگان های امنیتی برای برون رفت از این مشکل شدند.

اعضای ولسی جرگه، از حکومت به خاطر عدم تدوین خطوط اساسی سیاست خارجی کشور انتقاد نموده، تأکید کردند که باید دوست و دشمن مردم افغانستان از هم تفکیک گردد.

در اخیر، عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه به کمیسیون های امور دفاعی و امور داخلی وظیفه سپرد تا در همآهنگی با مسئولان امنیتی کشور موضوع بمباردمان ولایت کنر از سوی نیروهای ائتلاف، حملات راکتی پاکستان و فعالیت افراد مسلح غیر مسئول در آن ولایت را بررسی نمایند.

همچنین در جلسه، فیصله به عمل آمد تا در یک فرصت مناسب با حضور کارشناسان مسائل امنیتی و تاریخی موضوع حملات راکتی پاکستان بر ولایت کنر پیگیری شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار