افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 30 آوریل , 2012 لینک کوتاه خبر :

خواب تازه ی جنرال دوستم!

جنرال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و سرقومندان اعلی قوای مصلح افغانستان یکی از جمله شخصیتهای پُر نفوذ و شناخته شده ی افغانستان به شمار میرود. زندگی موصوف خیلی ها بحث برانگیز است. چونکه وی از کارمندی در تفحصات به مقام رهبریت رسیده است. این خود نمایانگر است که آقای دوستم دارای یک استعداد و شهامتی بوده که علی الرغم نداشتن تحصیلات عالی از جمله کسانی به شمار رود که در تعیین دولت و آینده ی افغانستان سهم برازنده ای را بازی میکنند.

وی به شهرت و دنیای پر ماجرا زمانی قدم گذاشت که علیه حکومت داکتر نجیب قیام کرد. بعد از سقوط حکومت داکتر نجیب شهرت وی به مراتب افزود حتی به حدی رسید که به نام خود زیر نام “پول جنبشی” پیسه به چاپ رساند. به هر صورت زمانیکه دولت جدید افغانستان بعد از حادثه ی 11 سیپتامبر ساخته شد وی از جمله کسانی بود که در ردیف بزرگان قوم به شمار میرفت. سبب اصلی آن محبوبیت وی در نزد مردم افغانستان و خصوصاً در صحفات شمال که زادگاه وی میباشد، بود.
دیری نگذشت که وی به شکست مواجه شد. چونکه یک چیز را نامبرده فراموش کرده بود و آن اینکه رقبای کنونی اش همه از سیاست و زیرکی خوبی برخوردار بودند و همین بود که آقای دوستم بار ها در میدان سیاست شکست خود.

شخص آقای رییس جمهور خود چندین بار این شخصیت شناخته شده ی افغانستان را فریب داده از وی سوء استفاده نمود.
انتخابات اخیر ریاست جمهوری نمایانگر خوب این موضوع میباشد. همین بود ک نام دوستم تقریباً فراموش شده بود، هواداران وی چی در داخل و چی در خارج کشور نمیتوانستند چهره ی رهبرشان در پرده های تلویزیونها مشاهده کنند و همین بود که همه طرفدارانش مفتون و مشتاق دیدار وی شده بودند.

همین بود که چندی پیش جنرال دوستم دوباره قامت بلند نموده موجودیت و تأثیر خود را به میان گذشت. و آن اینکه نامبرده با یکعده ای زیادی هوادارانش سفری به سوی عربستان سعودی نمود.
این حرکت وی به اذهان عامه پرسشهای زیر را آورد :
چرا آقای دوستم به یکباره تصمیم رفتن به خانه ی کعبه را گرفت؟
چرا با خود در حدود 200 هوادارانش را برد؟
وی در عربستان سعودی با کی ها ملاقات کرد؟ اگر ملاقات کرده باشد – به گمان اغلب باگروهی ملاقات کرده است-
در باره ای چی ملاقات کرد؟
نتیجه ی این ملاقات چی شد؟
باز کی ها میخواهند که دوستم را استفاده کنند؟
چرا این مرد شجاع، دلیر و ساده قول هدف بازیگران قرار میگیرد؟
چرا دوستم گروهی را که بخاطر سرنگونی اش سالها جنگیده، سربازان محبوبش را از دست داده و خود مجبور به ترک زادگاه خود شده بود، بعد از برگشت از عربستان سعودی “برادران ما” گفته به آنها خطاب نموده است؟

آیا وی در یکی از سخنرانی هایش به حکومت کرزی صاحب نگفته بود که اگر به من به همین تعداد عسکر داده شود طالب را از لانه اش بیرون میکنم؟
آقای دوستم که در انتخابات اول ریاست جمهوری آقای کرزی رقیب وی و در انتخابات ریاست جمهوری دوم حامی وی نشده بود، اگر چنین باشد پس چرا در این اواخر با ائتلاف ملی یکجا شده علیه حکومت آقای کرزی فعالیت میکند…؟

چند روز پیش جنرال دوستم در زادگاه خودش در جمع کثیر از هوادارانش سخنرانی نموده نگرانی های خویش را راجع به آینده ی افغانستان به زبان آورده است. از این معلوم میشود که سفر آقای دوستم به عربستان سعودی به گمان اغلب یک سفر سیاسی بوده و شاید در آنجا با دولتمردان سعودی و یا با نمایندگان طالبان- چونکه وی طالبان را برادارن خود خواند- نشست های کرده و از آنها وعده های چربی گرفته باشد که به راحتی سخن میزند!

پس نتیجه؟
اگر به صحفات و حوادث تاریخ نگاهی کنیم گفته میتوانیم که شاید اینبار نیز آقای دوستم فریب یکی از سیاستمداران و یا سناریو نویسان افغانستان را خورده در میدان نبرد سیاست مغلوب گردیده و به هدف خویش نرسد!
در همچو یک مورد نقش مهمی را مشاورین وی بازی میکنند، اگر مشاورین نامبرده متفکرانه و متدبرانه حرکت نمایند میتوانند در آینده ای نزدیک و یا در سال 2014 میلادی نقش بسزایی را بازی کرده به اهداف خویش برسند و گرنه مثل انتخابات گذشته ناکامی نصیب این شخصیت شجاع و شناخته شده خواهد گردید.
آقای دوستم بلکه خواب خوبی دیده است اما نمیدانم معبرین خواب در این باره چی میگویند؟


افغان پیپر

 1. گل احمد است :

  سلام جنرال دوستم طو رادوست دارم

 2. abdul ghafar qanee :

  مرد قهرمان وطن دوست 3مراتبه فاریاب را از سقوط با دست گروهی بد نام طالبان نجات داد مردم قدر آنرا بدانید آب حیات است

 3. امین تخاری :

  ما خیلی دوست داریم آقای عبدالرشید دوستم شما نباید حرفه های این اشرف غنی را تایید کنید چون اون خودش طالب هست

 4. عبدالحق :

  اگر یگ بار به سایر ولایت ها نیز سفری جنگی داشته باشه بسیار خوب میشه بخاطری دفاع از مردم

 5. ناشناس :

  مرگ بر دوستم

 6. سیلان از ولایتی فاریاب ه :

  این کاری که کرده با همه کرده توف توف

 7. سیلان پوپل :

  امروز چرا من جای حامد کرزی خالی میبنم چرا که جوابی این سوال میده

 8. علی‌ازفاریاب‌ :

  زنده‌بادجنرال‌دوستم‌قهرمان

 9. نادر.ازفاریاب. :

  اول.ماه.شمارا.خیلی.جنرال.دوستم.قهرمان.هچوخت .خودتان.را تنها. هساس.کنند.ما.ازبکها.قتر ی.خون.ازشما.حمایت.میگنم مرگ.بر.غین.زندباد. قهرمان.جنرال.دوستم

 10. عبدالرحمن بالاکرزی :

  زنده باد رهبر دول ملت آقای جنرال دوستم ما به همچو رهبر افتخار داریم.
  غنی فاشیست است آنهم بسیار خطرناک وخون آشام وسفاح

 11. نور احمد رحمانی :

  زنده باد جنرال دوستم افتخارما هاست

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار