افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 22 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

خنثی شدن حملات گسترده انتحاری در افغانستان همزمان با نشست شیکاگو

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که در جریان سه روز گذشته، 15 فرد انتحاری گرفتار شده اند.
لطف الله مشعل سخنگوی ریاست امنیت ملی امروز (سه شنبه) در یک نشست خبری در کابل گفت که این افراد، از ولایت های مختلف کشور، هنگام تلاش برای هدف قرار دادن افراد دولتی و خارجی گرفتار شده اند.
سخنگوی ریاست امنیت ملی گفت که هدف اصلی سازمان دهندگان حملات نافرجام انتحاری، تحت الشعاع قرار دادن نشست شیکاگو بوده است تا به این ترتیب، افکار عمومی زیر فشار ترس و وحشت قرار داده شود.

در نشست شیکاگو که با اشتراک رهبران سیاسی 60 کشور جهان در  یکشنبه و دوشنبه هفته جاری برگزار شد، روی مسایل کلان ملی افغانستان میان رئیس جمهور کرزی و مقام های ناتو بحث و گفتگو صورت گرفت.
او می گوید که از نزد این افراد واسکت های مملو از مواد انفجاری و مواد سلاح و مهمات نیز به دست آمده است.
به گفته سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی، ولایت های كابل، لوگر و ننگرهار از اهداف اصلی حملات نافرجام و انتحاری سه روز گذشته بوده است.
بازهم پاکستان
مشعل می گوید که این افراد در مناطق قبایلی واقع در شمال غرب پاکستان آموزش دیده و برای انجام حملات انتحاری در افغانستان آماده شده اند.
پاکستان همواره متهم شده است که از شورشیان مسلح فعال در افغانستان حمایت کرده و تجهیزات لازم را برای هدف قرار دادن نیروهای دولتی و خارجی در اختیار آنان قرار داده است.

پیش از این نیز شماری از شهروندان پاکستانی و افغانی، که قصد انجام حملات انتحاری در افغانستان را داشتند از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده اند
شماری از تحلیلگران سیاسی به این باور اند که پاکستان هنوز هم ترجیح می دهد تا از آدرس تمویل گروه های شورشی، نقش اش را در معادلات منطقه ای حفظ کند.
به باور برخی از تحلیلگران، دیپلومات های پاکستانی با اتخاذ سیاست های “نرم  اما اعلامی” در تلاش فرصت گیری اند تا بازی را در “وقت اضافه” یعنی زمان خروج کامل نیروهای بین المللی از افغانستان، به نفع خود مدیریت کنند.
مقام های پاکستانی همواره این ادعا را رد کرده و بر همکاری های صلح آمیز با دولت افغانستان تاکید کرده اند.
با این وجود کابل، رسیدن به صلح و کنار آمدن به مخالفان مسلح دولت از جمله طالبان را بدون همکاری اسلام آباد دشوار می داند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار