افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 نوامبر , 2017 لینک کوتاه خبر :

خطراحتمال افزایش حملات کیمیایی در افغانستان توسط داعش

کیمیایی

روسیه هشدار داد که تروریست های داعش توانایی لازم برای ساخت سلاح های کیمیایی فرا گرفته و خطر گسترش حملات کیمیایی در افغانستان وجود دارد.

میخاییل اولیانوف ، رییس بخش کنترول و منع گسترش تسلیحات هستوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: براساس برآوردهای ما خطر بالای گسترش حملات کیمیایی تروریست‌ها به تمام خاورمیانه و حتی خارج از سرحدات آن وجود دارد.

این دپلومات ارشد روس افزود: چنین سوانحی ممکن است در افغانستان، روسیه و غرب اروپا آغاز شود.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر تروریست‌ها، دانش لازم برای استفاده و ساخت سلاح های کیمیایی را فرا گرفته‌اند و این بسیار نگران کننده و خطرناک است.

اولیانوف همچنین پیشنهاد کرد از طریق انجام تحقیقات مشترک و ایجاد یک کنوانسیون بین‌المللی برای مبارزه با اقدامات تروریزم کیمیایی و بیولوژیکی که پیش از این در کنفرانس خلع سلاح هستوی سازمان ملل در ژنیف پیشنهاد شده بود، با این پدیده مبارزه شود.

پیش از این نیز، ضمیر کابلوف نماینده خاص پوتین در امور افغانستان از گسترش فعالیت افراد وابسته به گروه داعش در افغانستان و تلاش آنان برای ایجاد پایگاه در کشورمان ابراز نگرانی کرده بود و اظهار داشت که این اقدام با هدف نفوذ به آسیای مرکزی انجام می‌شود.

وی به نیروهای خارجی و حکومت وحدت ملی نیز هشدار داد که در صورت سهل‌انگاری، روسیه دست به اقدام نظامی در خاک افغانستان خواهد زد.

گفتنی است که پس از این هشدار نماینده خاص پوتین علیه داعش در خاک افغانستان، حکومت وحدت ملی اعلام کرد که هیچ مُـلکی اجازه عملیات خودسرانه در کشورمان را ندارد.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار