افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 25 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

خشونت های تازه در پروژه سرک سازی…

بر اثر خشونت های تازه در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک، کار ساخت سرک کوتل شریف خان در منطقه موسوم به مراد خان کجاب به حال تعلیق درآمده است.
محمد باقر نظری رییس شورای مردمی در حصه اول بهسود به خبرگزاری بخدی گفت که ادامه کار ساخت این سرک به سبب درگیری بین کوچی ها و کارمندان شرکت سرک سازی متوقف شده است.
آقای نظری می گوید که کوچی ها به روز چهارشنبه هفته گذشته (سه روز پیش) با کارمندان شرکت سرک سازی درگیر شدند، که در نتیجه، یک کارمند این شرکت زخمی و دو تن دیگر آنان مفقود شدند.

او در باره دلیل این درگیری چیزی نگفت اما تایید کرد که کارمندان سرک سازی از ترس حمله دوباره کوچی ها کار ساخت سرک در منطقه قلعه مرادخان کجاب را متوقف کرده اند.
بخش های از ولسوالی بهسود، همه ساله شاهد درگیری های خونین بین کوچی ها و باشنده های محل بوده است.
سال گذشته، کوچی ها در منطقه حصه دوم بهسود حمله کردند که در نتیجه ده ها تن از دو طرف درگیری کشته و زخمی شدند.
باشنده های محل مدعی اند که کوچی ها به علفچر و کشتزار های آنان، وارد می شوند، کوچی ها اما می گویند که این زمین ها مربوط به این قوم (کوچی ها) است.
درگیری سال گذشته، پس از مداخله حکومت پایان یافت اما گفته می شود که معضل کوچی ها و باشنده های محل هنوز هم به قوت خود باقی مانده است.
تلاش های باشنده های محل
میدان وردک از جمله ولایت های نا آرام کشور است که افراد وابسته به گروه طالبان و حزب اسلامی در آن حضور گسترده دارند.

محمد باقر نظری رییس شورای مردمی در حصه اول بهسود می گوید که در حال حاضر وضع در منطقه (مراد خان کجاب ) به حال عادی برگشته است.
نظری می گوید که تلاش ها برای از سرگیری کار ساخت سرک کوتل شریف خان آغاز شده است اما او از دولت خواست تا به معضل کوچی های در بهسود پایان دهد.
رییس شورای مردمی در حصه اول بهسود به خبرگزاری بخدی گفت: “دو کارمند سرک سازی که مفقود شده بودند، پیدا شده و این موضوع خوشبینی ها پیرامون از سر گیری کار ساخت سرک را افزایش داده است.”
شماری از آگاهان می گویند که برخی ها از معضل کوچی ها و باشنده های محل در ولایت میدان وردک استفاده سیاسی می کنند.
حشمت غنی احمد زی پیشتر به خبرگزاری بخدی گفته است که برخی ها به مشکل اجتماعی بین کوچی ها و مردم محل رنگ و بوی “سیاسی” داده اند و از آن به نفع شخصی و سیاسی خود به شدت استفاده می کنند.

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار