افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 21 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

خشونت در انتخابات ریشه خارجی دارد

  

به دنبال درخواست داکتر عبدالله از هوادارنش برای احقاق حقوق و دفاع از آرای پاک‎شان، ظهر امروز (شنبه سی و یکم جوزا) عده ای از حامیان این نامزد در کابل به خیابان‌ها ریختند تا بدین طریق اعتراض خود را نسبت به تقلب گسترده صورت گرفته در دور دوم انتخابات بیان نمایند.

ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله همچنین اعلام کرده است که حضور مردم و هواداران تیم همگرایی و اصلاحات، برای اعتراض در حال پررنگ شدن است و قرار است دامنه این اعتراضات به دیگر ولایت‎های کشور نیز برسد.

در واقع داکتر عبدالله به عنوان نامزدی که موفق شد در دور اول بیش از 45 درصد مجموع آرا را به خود اختصاص دهد، از تمام هواداران خود در سراسر کشور خواسته تا اعتراضات مدنی‎شان را ادامه دهند، ولی نگذارند دشمنان از این اعتراضات سوءاستفاده کنند.

اینکه داکتر عبدالله از هواداران خود می خواهد که به منظور ابراز اعتراض خود درباره ی انجام تقلب گسترده در دور دوم به خیابانها بریزند ولی مراقب باشند که مورد سوء استفاده دشمن قرار نگیرند، حرفی باطل است. اکنون وقت آن است که دشمن از این تفرقه و درگیری به نفع خود استفاده کند.

مگر می شود دشمن درگیری و نفاق و اختلاف را از هر طریقی (این بار از طریق تقلب در انتخابات) به ملتی تحمیل کند و آنگاه دست روی دست بگذارد و تماشا کند. مطمئنا اگر تقلبی هم صورت گرفته پشتوانه ی آن غربیها بودند و الا کجا داخلی ها توان انجام تقلب مهندسی شده در این سطح را دارند.

همه می دانیم که طی 12 و 13 سال اخیر کشور دستاوردهای زیادی داشته که در عرصه سیاسی بر بسیاری از کشورهای بیرونی، شاید باورکردنی نباشد اما می‌بینیم که مردم فاصله ده‌ها سال را تنها در ده سال پیمودند و حضور پرشکوه و متمدنانه در انتخابات اخیر گویای این مطلب است.

شما می‌بینید که در کشورهایی که کاملا امنیت برقرار است و از نظر نهادهای دولتی کمبودی ندارند و دهها سال است که انتخابات برگزار می‌کنند غالبا انتخابات‌شان باخشونت و تلفات همراه می‌شود اما خوشبختانه در انتخابات دور اول در 16 حمل و در دور دوم در 24 جوزا حتی یک پرخاش بین یاران نامزدها و خود نامزدها ندیدیم و اگر حوادث امنیتی رخ داده، بیشتر عمل گروه‌های افراطی بوده که از بیرون به افغانستان صادر شده‌اند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان مسایل سیاسی، کل مسایل کشور در حال حاضر نشا‌ت‌گرفته از دخالت بیرون است و هرگاه دخالت بیرون نباشد، در افغانستان مشکلی نیست و هرکسی که می‌خواهد که نیروهای فرامنطقه‌ای در منطقه حضور نداشته باشد باید دست دخالت خارجی که در منطقه و همجوار افغانستان است، را قطع کند که در این صورت دیگر نیازی به نیروهای نظامی و امنیتی فرامنطقه‌ای باقی نمی‌ماند.

لذا باید خطاب به همه ی هواداران داکتر عبدالله که این روزها در حال اعتراض به روند و نتیجه ی دور دوم انتخابات هستند، بگوییم: عمل خشونت آمیز از طرف تمام نهادهای مدنی و سیاسی کشور مورد نکوهش است. در فرهنگ افغانستان و در فرهنگ منطقه ما که اسلامی است، این مسایل بیگانه بوده است.

به همین دلیل هم نباید بگذارند که انتخابات به خشونت و درگیری بین هواداران دو نامزد کشیده شود. متاسفانه شنیده شده که بسیاری از مردم و اعضای احزاب طی دو سه ماه اخیر بصورت مشکوکی دوباره مسلح شده اند که اگر این اختلاف و درگیری ها وارد صحنه های تظاهرات دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، آتشی است که دودش به چشم همه خواهد رفت و خشک و تر خواهند سوخت.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار