افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 16 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

خشخاش ثروت ملی افغانستان است!

افزایش میزان استفاده کنندگان مواد مخدر در کشور و نیز افزایش سطوح و اقشار و سنین مصرف کنندگان حشیش و تریاک و هروئین و از این دست مواد، علاوه بر آنکه وزیر صحت عامه را نگران کرده انتظارات و مطالبات از وزیر مبارزه با مواد مخدر را دو چندان کرده است.

 

بانو سلامت عظیمی از جمله معدود و اولین زنانی است که در دوران گذار افغانستان از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب سهیم شده اند البته اگر بتواند رویکردی متفاوت با وزرای پیشین مبارزه با مواد مخدر که رضایت عمومی را با خود نداشتند؛ اتخاذ نماید.

 

ضرار احمد مقبل، مبارز راشدی و دیگرانی که در چوکی وزارت مبارزه با مواد مخدر آمده اند و رفته اند و خورده اند و برده اند و به گرایش خوردسالان و زنان به اعتیاد دامن زده اند؛ نتوانسته اند از این ثروت ملی و سرمایه عظیم بهره چندانی ببرند!

 

در واقع، زمین های حاصلخیز کشت کوکنار و خشخاش افغانستان که به زعم بسیاری بزرگترین و بی رقیب ترین تولید کننده مواد مخدر جهان است؛ در صورت استفاده بجا و بهینه ی وزرای پیشین و نیز دست اندرکاران ارگ نشین می توانست خزانه خالی را انباشته از افغانی و دالر و یورو و ریال کند.

 

نظر به اینکه بانو سلامت عظیمی نخستین زنی است که در جایگاه وزیر مبارزه با قاچاق مواد مخدر و افزایش بی رویه سوء مصرف ان در میان مردم ملکی قرار گرفته است؛ ذره بین های مخالفان و ذی نفعان و مطبوعات و رسانه ها بر کنش و منش و روش وی متمرکز شده است بنابراین….

 

بنابراین به سهولت و سرعت می توان با تعریف این بلای خانمان سوز اعتیاد به بلای بین المللی و مربوط ساختن توزیع غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر به مافیای جهانی، از این زمین های حاصلخیز سود جست و توزیع قانونی آن را برای مصارف دارویی آغاز کرد.

 

گرچه نمی توان پدیده شوم اعتیاد درمیان نسل خردسال و زنان افغانستان را نادیده گرفت اما با افزایش بسترگاه های ترک اعتیاد، نظارت ضعیف بر روند تولید و توزیع کوکنار و خشخاش و نیز چشم پوشی از سود سرشار همسایگان از قاچاق آن نمی توان نتیجه ای گرفت همانگونه که تاکنون نگرفته ایم.

 

برای زراعت پیشگان و زمین داران کم بضاعتی که با کمترین آبیاری و مراقبت دارای انبوهی از خشخاش و کوکنار می شوند و آن را به بهای کم در اختیار دلالان قرار می دهند نمی توان زمین های سوخته را توجیه کرد؛ مگر آنکه داروخانه های بزرگ اروپا و امریکا مشتریان اصلی حکومت برای نه سوء مصرف که مصرف پزشکی مواد مخدر باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار