افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

خشت اول گر نهد معمار کج…

از اولین سنگ بنای این کمیسیون که پوششی بر عملکرد ضعیف و سخیف کمیسیون های مستقل انتخابات و سمع شکایات انتخاباتی بود تا آخرین لابی ها برای چینش افراد در چوکی های اصلاحاتی، انتظار این می رفت که کارها نمادین و طرح ها فاقد جنبه عملی باشند.

 

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی که از ابتدای شکل گیری و آغاز به کار خود با انواع و اقسام انتقادات برحق و ناحق و اعتراضات هدفمند و بی هدف همراه بود، کار خود را به پایان برد و ظاهرا پرونده ی خود را مختومه کرد.

 

از اولین سنگ بنای این کمیسیون که پوششی بر عملکرد ضعیف و سخیف کمیسیون های مستقل انتخابات و سمع شکایات انتخاباتی بود تا آخرین لابی ها برای چینش افراد در چوکی های اصلاحاتی، انتظار این می رفت که کارها نمادین و طرح ها فاقد جنبه عملی باشند.

 

اینک پس از ارایه ی اولین بسته ی پیشنهادی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی برای تعدیل در قانون انتخابات که چندان با استقبال مواجه نشد و فاقد کارشناسی های لازم و اصولی بود؛ دومین و آخرین بسته پیشنهادی نیز به رییس اجرایی حکومت وحدت ملی ارایه شد.

 

سرفصل های این طرح های میان مدت و بلندمدت ارایه شده بدون تغییر، همان سرفصل های مکرر و کلیشه ای است که گنگ و کلی و نامفهوم و عاری از گام های مدون عملی است اما همین بس که کارکنان این کمیسیون معاشات خود را بگیرند و فاتحه ی اصلاحات انتخاباتی را بخوانند.

 

“تعدیل در قانون انتخابات، تعدیل در قانون تشکیل و صلاحیت‌های کمیسیون‌های انتخاباتی، اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی و شکل‌گیری مجدد کمیسیون‌های انتخاباتی، حقوق مهاجران، استفاده از ماشین هاى هوشمند در انتخابات، روند رسیدگى به شکایات و ایجاد محکمه انتخاباتى.”

 

موارد مذکور تمام آن چیزی است که تحت عنوان آخرین بسته پیشنهادی به ارگ رفته است درحالی که یک انتخابات سالم و شفاف و قانونمند نیاز مبرم به تعریف درست و زمانبندی مناسب دارد؛ کنسل شدن توزیع تذکره های الکترونیک هم به گره های کور این قایله افزود.

 

درواقع صرف میلیون ها افغانی هزینه و زمان و بکارگیری نیروهای انسانی و بازی با افکار عمومی همه هیاهویی برای هیچ بود که با منحل شدن توزیع شناسنامه های برقی به هدر رفت. این مقوله ارتباط تنگاتنگی با انتخابات پیش روی پارلمان دارد که تفاوتی با انتخابات های پیشین پرتقلب و غیرقانونی نخواهد داشت.

 

گویی اداره ی توزیع تذکره های الکترونیک و کمیسیون اصلاحات انتخاباتی دست بدست هم داده اند تا روال بر مدار گذشته ادامه یابد و افراد چند تابعیتی و بیگانه در انتخابات ملی دخیل و سهیم گردند و کسانی بر چوکی ها بنشینند که فرمایشی باشند نه منتخب مردمی.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار