افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 2 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

خزانه خالی چنین دست و دلبازی هایی را برنمی تابد

در دوران حکمرانی و حکومتداری پادشاهان و روسای جمهور خودخوانده و ملت خواسته ای که از قرن های اخیر بدین سو بر خاک افغانستان تاخته اند و رانده اند همواره مساله قابل توجه ریخت و پاش ها و مخارج و مصارف اقوام و اقارب هسته قدرت بوده است.

 

با یک حساب سرانگشتی می توان به این نتیجه گیری قاطع رسید که آنچه برای امتیازات و تسهیلات غیرمعمول و معقول شاهزادگان و آقازادگان و خواص و بزرگان صرفا بواسطه قومیت و قرابت با شخص اول مملکت پرداخت می شده است بیش از هزینه های عمرانی بوده است.

 

تنها توجیهی که می توان برای اینهمه هزینه گزاف از پول های بادآورده ی خارجی و برای آنهمه هزینه گزاف از پول های صادرات بی رویه و فروش مواد طبیعی خام به کشورهای همسایه برای عیش و نوش اقلیت افغانستان آورد همان نشستن بر خوان گسترده ارگ است و بس!

 

اینک روسای جمهور و اجرایی دولت وحدت ملی که با شعارهای پرطمطراق تحولات و اصلاحات خود پای بر عرصه گذاردند تا ملت خسته از فساد و فقر و بی ثباتی و ناامنی را برهانند زیر ذره بین مردمی قرار گرفته اند که به اختیار یا اجبار آنان را در ارگ پذیرفته اند.

 

اشرف غنی و عبدالله که طرح های اولیه بودجوی شان برای سال مالی آتی از سوی پارلمان به تعلیق درامد باید با حمایت و جدیت تمام و کمال از تصمیم نمایندگان مردم در خانه ملت برای رد معاشات 5 ساله برای معاونان و مشاوران و برخی نزدیکان حامد کرزی دفاع نمایند.

 

شایان ذکر است که از جمله فرمان های چند ده گانه رییس جمهور پیشین در اواخر دوران مشروعیت قانونی و قدرتش فرمان در نظر گرفتن معاشات و تسهیلات و امتیازات دولتی برای برخی سارنوال ها، معاونان، مشاوران و کارمندان دولت بود که به حالت تعلیق درامد.

 

بر کسی پوشیده نیست که خزانه نیمه خالی و سوراخ ملی که همواره دست گدایی سران ارگ نشین را به سوی جیب های قدرت های شرقی و غربی دراز نگاه داشته است چنین تبعیض هایی را درخصوص تداوم معاشات 80 درصدی کارکنان ارشد دولتی پس از اتمام دوره کاری شان برنمی تابد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار