- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

خروج عساکر فرانسوی از افغانستان در ماه آینده…

[1]

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه اعلان کرد که خروج عساکر فرانسوی در ماه آینده از افغانستان آغاز و تا ختم سالجاری تکمیل می گردد.

این اعلامیه رییس جمهور فرانسه به تعقیب یک حمله انتحاری بالای یک کاروان نیروهای ناتو در شرق افغانستان صورت می گیرد که در نتیجه آن چهار عسکر فرانسوی کشته و یک تعداد دیگر زخمی گردیدند.

رییس جمهور فرانسه که در محفل یادبود قربانیان عساکر فرانسوی توسط عساکر نازی در نهم ماه جون سال 1944 در توله صحبت می کرد گفت، در عین زمان، ما باید تدابیر و اقدامات لازم را به سطح بالا برای امنیت و مصوونیت جان عساکر خود اتخاذ نمایم تا آنها وظایف و مکلفیت های شان را انجام بدهند، من اینجا این را تعهد می کنم و عملی کردن آنرا تضمین می نمایم.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله افغانستان به آژانس خبری فرانس پرس گفته است، این حمله صبح روز شنبه در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا توسط یک شخص پیاده چادری پوش در زمانی صورت گرفت که   نیروهای فرانسوی در حال گزمه بودند.

سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت، به اساس گزارش ها، در این حمله سه فرد ملکی زخمی گردیده و تلفاتی به نیروهای خارجی هم وارد آمده است.

نیروهای بین المللی کمک به امنیت یا آیساف، هویت عساکر کشته شده را افشا نکرد، اما مقامات محلی گفتند، هدف حمله در ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا یک کاروان عساکر فرانسوی بود.

شورشیان طالب مسوولیت این حمله را بدوش گرفتند.

فرانسه حدود 3500 عسکر در افغانستان دارد که اکثر آنها در ولایت کاپیسا مستقر می باشند.

به شمول تلفات روز شنبه در ولسوالی نجراب، هشتاد و هفت عسکر فرانسوی تا اکنون در افغانستان کشته شده اند.

اولاند رییس جمهور فرانسه در نظر دارد تا عساکر فرانسوی را در ختم سال 2012 میلادی یعنی یک سال قبل از پلان اصلی این کشور و دو سال قبل از پلان خروج سایر عساکر متحدین ناتو از افغانستان بیرون بکشد.

متحدین ناتو  تاثیر خروج قبل از وقت عساکر فرانسوی را از افغانستان کم اهمیت عنوان کردند و گفتند، عساکر افغان آمادگی دارند تا مسوولیت های امنیتی را خود بعهده بگیرند.

 

 

 

 

 

رادیوآزادی