افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

خروج دو ملیارد دالر ارز توسط مهاجرین افغان از کشور

دافغانستان بانک می گوید مقدار پول را که افغانها در یک سال گذشته در هنگام مهاجرت به اروپا با خود برده اند حدود دو ملیارد دالر تخمین شده است.

ایمل هاشور سخنگوی دافغانستان بانک روز گذشته گفت که این مقدار پول از یک جهت ضربه سنگین به اقتصاد کشور است و از جهت دیگر تقاضای مردم به دالر را افزایش می دهد.

وی گفت:

“آمارِ که به شما و سایر رسانه ها و نهاد های مربوطه در مورد مهاجرت افغان ها به اروپا داده اند اگر دوصد و یا صدو پنجاه هزار نفر به اروپا رفته باشد، بطور اوسط اگر ده هزار یا بیشتر از آن مصرف کرده باشند، دو میلیارد دالر می شود.”

آقای هاشور گفت که انتقال این مقدار پول، فرصت های سرمایه گذاری را در کشور کاهش داده است.

سخنگوی دافغانستان بانک همچنان گفت، ضرر دیگر را که انتقال پول به خارج برای افغانستان دارد این است که تقاضا به دالر بیشتر می شود و این خود در برابر افغان ها در قسمت بلند رفتن نرخ دالر تاثیر گذار است.

به اساس معلومات وزارت مهاجرین وعودت کننده گان افغانستان، سال گذشته حدود دو صد هزار افغان به گونه غیر قانونی راهی اروپا شدند و گفته می شود که هر یک آنان بگونه اوسط ده هزار دالر به قاچاقبران پرداخته اند.

از سوی هم شیر ولی وردک یک عضو کمیسیون امور اقتصادی ولسی جرگه می گوید که انتقال پول به خارج کشور برای اقتصاد ضعیف این کشور زیان های ناگوار دارد.

آقای وردک در این خصوص رهبران حکومت وحدت ملی را ملامت دانسته و می گوید:

” واقعاً از لحاظ اقتصادی برای افغانستان یک ضربه سنگین بوده است و عامل اصلی آن این بوده که سران حکومت وحدت ملی تنها در تقسیم قدرت مشغول اند و برای ملت و مشکلات افغانستان هیچ توجه ندارند.”

رهبران حکومت وحدت ملی بار ها از مردم تقاضا کرده اند که این مقدار پول را در کشور خود شان سرمایه گذاری کنند و از مهاجرت های بی سرنوشت دست بکشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار