افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 24 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

خروج امریکا از افغانستان، پایان بحران است

  

در حالی که 14 ولایت افغانستان درگیر جنگ با طالبان است، اوباما یکبار دیگر بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرد و گفت که تاخیر در خروج نیروها مشکل سیاسی با افغانستان را حل نخواهد کرد. جان مکین مقام امریکایی به اوباما هشدار داده است که با خروج امریکا از افغانستان، سناریوی عراق تکرار خواهد شد. ماموریت افغانستان در کدام قسمت از اولویت های سیاست امریکا قرار دارد و آیا امریکا افغانستان را بزودی ترک خواهد کرد؟

عارف سروری رییس پیشین امنیت افغانستان در برنامه فراخبر گفت: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان می تواند سرآغاز یک بحران باشد. افغانستان نتوانسته است روی استراتژی مدون امنیتی و دفاعی با امریکا و ناتو به توافق برسد و این که امریکا قصد دارد بنا بر منافع خود و یا شرایط منطقه به طور یکجانبه زودتر از تاریخ مشخص از افغانستان خارج می شود، می تواند زمینه ساز بروز بحران باشد. هر چند که نشانه هایی از این بحران را مانند موضوع انتخابات و افزایش ناامنی در کشور را می بینیم. تشکیل گروه های تروریستی جدید درعراق می تواند خطر جدی برای کشور ما باشد.

وی افزود: دو دیدگاه در سیاست خارجی امریکا وجود دارد. جان مکین در راس حزب جمهوری خواه بر این باور است که خروج امریکا از افغانستان با وجود مشکلات زیاد در این شرایط به ضرر امریکا خواهد بود. تا زمانی که کرزی و تیم وی به همین رویه ادامه بدهند و همچنین تنش های انتخاباتی که در کشور وجود دارد سبب می شود تا امریکا نتواند این موافقتنامه را با افغانستان به امضا برساند، چرا که مشخص نیست رییس جمهور آینده افغانستان چه کسی است. از طرفی توافق نامزدان بر تشکیل حکومت وحدت ملی بنا بر میانجی گری وزیر خارجه ی امریکا نیز با این که از سوی نامزدان قبلاً پذیرفته شده بود، از سوی اشرف غنی همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به باور سروری، خروج نیروهای امریکایی خصوصاً این که روی جدول زمانی آن به توافق رسیدند امکان دارد عملی شود هر چند که پس از آن امریکا در بعضی قضایا مانند تروریزم در منطقه و زمانی که منافع خود را در خطر ببینند اقدام کند ولی در حالت کلی خروج امریکا ضرر بزرگی به کشور ما وارد می سازد.

عارف سروری در مورد تغییر دیدگاه امریکا نسبت به جنگ افغانستان گفت: امریکا و جامعه جهانی سال های قبل تلاش داشتند گروه های اپوزیسیون را تبدیل به گروه های پوزیسیون سیاسی و شامل نظام کنند اما عملی شدن این کار از توان بی کفایت نظام فعلی بیرون بود. حکومت و خصوصاً رییس جمهور باعث قومی شدن کشور گردید. کرزی با آزادی طالبان و بعضی اقدام های دیگر حتی موجب ناراحتی و نارضایتی مقام های حکومتی کشور شد. اقدامات اخیر کرزی با گروه چند نفری خود در جهت اعمال فشار بر امریکا و باج گیری سیاسی است.

رییس پیشین امنیت ملی اظهار داشت: بعضی کشورهای ناتو خواستار بوجود آوردن چنین وضعیتی هستند تا امریکا را قانع سازند که حاکمیت نظام دموکراسی در افغانستان عملی نمی شود. امریکا بعد از این که جنگ با تروریزم را از سال 2001 آغاز کرد می خواهد تا قبل از خروج از افغانستان به یک نتیجه ی منطقی که تعامل قوم ها و گروه های افغانستان از جهات مختلف است، برسد.

وی تصریح کرد: حکومت با رهایی زندانیان، امریکا را در افغانستان با چالش سیاسی مواجه ساخت. امریکا نیز چاره ای جز تنها گذاشتن افغانستان و بردن امکانات و پول های خود در جایی که بیشترین منفعت را برای وی خواهد داشت ندارد.

سروری خاطرنشان ساخت: مردم افغانستان به مرحله ای از شعور سیاسی رسیدند که می توانند خودشان تصمیم بگیرند. اگر امریکا بخواهد از نامزدی حمایت کند که با تقلب گسترده رای آورده است باز هم چاره ای جز بیرون شدن از خاک افغانستان ندارد.

عارف سروری در پایان گفت: کرزی تا به حال توانسته است از امریکا باج بگیرد. حکومت 13 ساله ی کرزی نشان داده که وی خواهان پادشاهی بر این کشور است اما نه امریکا خواهان نظام پادشاهی در افغانستان است و نه مردم ما این را قبول خواهند کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار