افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 30 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر گره طالبان تا چی اندازه صحت دارد؟

در وضعیت کنونی نشر خبر مرگ ملا محمد طالبان را به گروه های متعدد تقسیم کرده و بالای گفتگوهای صلح تاثیر منفی برجا خواهد گذاشت.

 

در حالیکه یک منبع موثق در ارگ ریاست جمهوری درگذشت ملا محمد رهبر طالبان افغان را تایید می کند، اما معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید که در رابطه به خبر مرگ ملا محمد عمر تحقیق می کنند.

 

ظفر هاشمی معاون سخنگوی رییس جمهور محمد اشرف غنی روز گذشته در یک کنفرانس خبری، خبر درگذشت ملا محمد عمر رهبر طالبان را رد و یا تایید نکرد.

 

آقای هاشمی می گوید که با بدست آوردن معلومات در این رابطه سخن خواهند گفت.

 

ظفر هاشمی معاون سخنگوی رییس جمهور می گوید:

 

” گزارش های را در مورد درگذشت ملا محمد عمر رهبر طالبان افغان دیده ایم. ما در پی بررسی این گزارش ها هستیم زمانیکه این موضوع روشن شود و صحت این گزارش ها تائید شود، ما شما را در جریان می گذاریم. ”

 

پیش از این یک منبع موثق در ریاست جمهوری افغانستان که نخواست از او نام برده شود گفت که ملا محمد عمر در سال 2013 میلادی درگذشته است.

 

از سوی هم محاذ فدایی، گروه جدا شده از طالبان پیش از این گفته بود که ملا محمد عمر رهبر طالبان افغان در پاکستان کشته شده، اما محاذ فدایی در این مورد جزئیات ارایه نکرده است.

 

طالبان تا حالا در این مورد چیزی نگفته اند، اما برخی از رسانه ها به نقل از ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته اند که در این مورد مشوره آنان با مسوولان شان ادامه داشته و بعداً عکس العمل نشان خواهند داد.

 

نشریه دنیوز پاکستان نیز در این اواخر گزارش داده است که محمد یعقوب پسر بزرگ ملا محمد عمر که 26 سال عمر دارد، ممکن است جانشین پدرش از سوی طالبان مسلح تعیین گردد، اما این رسانه از مرگ ملا محمد عمر چیزی نگفته بود.

 

خبر مرگ ملا محمد عمر در حالی نشر می شود که قرار است روز جمعه دور دوم مذاکرات رسمی صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح در پاکستان برگزار شود.

 

حاجی سید داوود کارشناس مسایل سیاسی افغان می گوید که در وضعیت کنونی نشر خبر مرگ ملا محمد طالبان را به گروه های متعدد تقسیم کرده و به گفته وی بالای گفتگوهای صلح تاثیر منفی برجا خواهد گذاشت.

 

حاجی سید داوود می گوید:

 

” بدون شک در صورت که ملا محمد عمر وجود نداشته باشد گروه طالبان به چندین دسته تقسیم خواهد شد. با توجه به این که داعش در کمین نشسته است برخی مقامات طالبان بجای صلح با حکومت افغانستان جنگ را در کنار داعش انتخاب خواهند کرد. به نظر من مرگ ملا محمد عمر رهبر طالبان به نفع گفتگوهای صلح نمی باشد. ”

 

گفته شده است که ملا محمد رهبرطالبان از چندین سال به اینسو دیده نشده است و این موضوع نگرانی ها و اختلافاتی را در میان مقامات طالبان مسلح نیز به میان آورده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار