افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 3 سپتامبر , 2012 لینک کوتاه خبر :

خانواده بهشتی، 350 هزار افغانی حق السکوت، به پدر شکیلا دادند!

شکیلا دختر جوانی است که به تاریخ هفتم دلو 1390 در خانۀ یکی از اعضای شورای ولایتی بامیان به نام “واحدی بهشتی” کشته شد. این مرگ گاه از سوی مسؤولین خودکشی و گاه قتل عمد اعلام شده است.
حفیظ الله حسین پور پسرکاکای شکیلا، روز گذشته در یک نشست خبری در بامیان اشتراک کرد و گفت که با گذشت بیش از هفت ماه از قتل شکیلا و با وجود درخواست های مکرر مردم بامیان و نهادهای مدنی برای رسیدگی عادلانه به این پرونده، تا هنوز قاتلین وی شناسایی نشدند و مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته اند.
وی دلیل عدم رسیدگی به این دوسیه را فساد اداری، برخورد جانب دارانۀ دادستانی بامیان و حمایت افراد با نفوذ دولتی از متهمین خواند.
او از فراموش شدن خون شکیلا چون قضیۀ قتل چندین زن دیگر در بامیان اظهار نگرانی می کند و دلیل آن را بی تفاوتی دولت مرکزی افغانستان می داند.
گرچه بر اساس نظریۀ متخصصین کریمنال تخنیک و طب عدلی و بر بنیاد نخستین صورت دعوای دادستان مؤظف و اظهارات قبلی سید یحیی احمدیار رییس دادستانی بامیان، مرگ شکیلا، قتل عمد توسط گلولۀ کلاشینکوف بوده است، اما به گفتۀ پسرکاکای شکیلا، در این اواخر تلاش هایی وجود دارد که این قضیه را خودکشی جلوه دهند.

او به رفت و آمدهای مکرر سید جمال فکوری بهشتی نمایندۀ مردم بامیان در مجلس، دو نفر از سناتوران بامیان و تعدادی از وابستگان خانوادۀ بهشتی به منزل پدر شکیلا اشاره کرد و گفت: «آنان 350 هزار افغانی به عنوان حق السکوت به پدر شکیلا پیشکش نموده اند.»
وی افزود: «آقای فکور بهشتی وکیل مردم بامیان در ولسی جرگه با پیش گرفتن سنت قدیم، همراه با یک سید و یک زن، یک جلد قرآن مجید را با مبلغ پول ذکر شده، سر شام به خانۀ پدر شکیلا عذرانه برده اند تا با ابراء دادن پدر شکیلا پروندۀ این قضیه بسته شود.»
ادعایی که خانوادۀ شکیلا، در مورد رد یا تأیید آن سکوت کردند…

گفتنی است که در این قضیه نخست، شوهر خواهر شکیلا “قربان” که محافظ واحدی بهشتی است متهم به قتل بود، اما وی بنا به اسناد و گفتار شاهدین، از این اتهام برائت حاصل نمود.
پسرکاکای شکیلا این موضوع را یاد کرده و می گوید: «اکنون که قربان برائت حاصل نموده است چه دلیلی وجود دارد که عذرانه و یا حق السکوت به خانوادۀ مقتول پیشکش می شود؟!»
پدر شکیلا که در زمان قتل در کابل بود، در اولین جلسۀ دادگاه، مرگ دخترش را خودکشی عنوان کرد و گفت که او شکایتی از هیچ کسی ندارد، اما محمد علم برادر مقتول، واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان و برادرزادۀ وی را متهم به قتل خواهرش نمود.
اما واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان در واکنش به ادعای بردار شکیلا گفته بود: «کشته شدن شکیلا یک قضیۀ جرمی است، اما مخالفین سیاسی ما که از نفوذ و اعتبار اجتماعی خانوادۀ ما در بین مردم ترس و هراس دارند، ما را در این قضیه دخیل می سازند.»
او، پدر شکیلا را وارث خون شکیلا خوانده و گفته بود که محمد علم برادر شکیلا که دانشجوی صنف اول دانشگاه است حتا به بلوغ قانونی نرسیده است که ادعای خونخواهی و اقامۀ دعوا نماید.
در اعلامیه یی که روز گذشته در نشست خبری یاد شده از سوی شماری از اعضای خانوادۀ شکیلا به نشر رسید از رییس جمهور کرزی خواسته شد تا برای رسیدگی به این قضیه، هیئت حقیقت یابی را به بامیان بفرستد. همچنان از داکتر حبیبه سرابی والی بامیان خواسته شد تا در موضوع قتل شکیلا دخالت قانونی کرده و به عنوان یک زن و مدافع حقوق زنان، از پایمال شدن خون شکیلا جلوگیری نماید.
در بخش دیگر این اعلامیه از دادستان کل افغانستان خواسته شده است که سید یحیی احمدیار رییس دادستانی بامیان را که به دلیل عملکرد جانبدارانه اش، مانع  رسیدگی عادلانه به روند پروندۀ قتل شکیلا شده است، از کار برکنار نماید و کسی دیگری را به جایش معرفی نماید.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار