افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 اکتبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

خانه تکانی اساسی در ارگ باید صورت بگیرد

در حال حاضر برای مبارزه با فساد هم باید خانه تکانی اساسی در ارگ صورت بگیرد و کسانی که در 13 سال گذشته در مقام های حکومتی بودند باید همگی به خانه ی خود بروند.

بزرگترین مشکل در زمان رییس جمهور کرزی، موضوع فساد بود که به گفته ی آگاهان سیاسی از سطوح بالای حکومتی تا رده های پایین در مجموع فعالیت های حکومت گسترش یافت. فسادی که 13 سال با شاخ و برگ آن بازی شد و تنه ی آن بیش از پیش بزرگتر شد. در حال حاضر نیز یکی از بزرگترین مشکل ها گسترش فساد اداری در سطوح مختلف است. اشرف غنی احمدزی نیز شعارهای تندی از ابتدای حضور خود در ارگ بر علیه فساد اعلام نمود و گام هایی را نیز برداشت که البته با موج واکنشی از سوی دستگاه قضا و پارلمان روبرو گردید که سوالات زیادی را در موفقیت وعدم موفقیت این حرکت در اذهان عامه بوجود آورده است.

فتانه گیلانی فعال سیاسی در برنامه ای از «آریانا» گفت: من در طول 35 سال برای خدا، وطن و مردم افغانستان مبارزه کرده ام. من در زمان حامد کرزی چند پیشنهاد به وی داشتم 1- ساختن اردوی منظم 2- پولیس منظم در وزارت داخله 3- سالم سازی امنیت ملی افغانستان که هیچ کدام به طور اساسی تامین نشد.

به باور وی جریان انتخابات و بازی هایی که تیم های انتخاباتی و کمیسیون ها انجام دادند همگی به تاریخ پیوست و تاریخ بعدها در مورد آن قضاوت خواهد کرد. هر دو تیم شعارهای بسیار بزرگی در زمان تبلیغات ریاست جمهوری در راستای منافع ملی و سلامتی اسلام و خیر افغانستان، تغییر در دسترخوان مردم و از بین بردن فساد و مواد مخدر دادند که باید دید این دو تیم که زیر نام حکومت وحدت ملی با هم ایتلاف کردند و می خواهند در کشور تغییراتی را به وجود آورند، چگونه عمل خواهند کرد.

گیلانی با اظهار امیدواری نسبت به عملکرد حکومت وحدت ملی افزود: امید می رود که حکومت وحدت ملی از دقت زیادی کار بگیرند. به این معنا که افراد آلوده به فساد و گذشته ی ناپاک را در راس امور قرار ندهند. شخصیت ها و افرادی که از تیم ها حمایت کردند و برای آن تبلیغ کردند نیز نباید از رهبری تیم ها توقع خاص شخصی داشته باشند بلکه با درنظر داشت منافع کشور و ملت فعالیت کنند.

کسانی باید در حکومت جایگزین شوند که با سربلندی در میان مردم زندگی کردند و گذشته ی پاکی داشتند. مردمی که خانواده و دوستان آنها در کشور قربانی شده سیستمی که در آن افراد ناپاک 13 سال با سرمایه اندوزی در دبی و کشورهای خارجی خانه ساختند را قبول ندارد.

فتانه گیلانی تصریح کرد: خوشبختانه کشور ما سربلند است و اتحاد و اتفاق بین مردم و اقوام مختلف آن وجود دارد بنابراین اشرف غنی احمدزی و داکتر عبدالله از فعالیت کسانی که مریض هستند و افکار فاشیستی دارند جلوگیری کنند. مسایل قومی و تعصب از ارگ نشات گرفته است. در حال حاضر برای مبارزه با فساد هم باید خانه تکانی اساسی در ارگ صورت بگیرد و کسانی که در 13 سال گذشته در مقام های حکومتی بودند باید همگی به خانه ی خود بروند و صلاحیت افرادی که مسایل قومی را دامن زدند مانند خرم و دیگر شخصیت ها قطع گردد.

فعال سیاسی با انتقاد از عمکرد غربی ها در شدت بخشیدن به مسایل قومی گفت: مردم افغانستان هیچ گاه اقوام و بخش های کشور را از یکدیگر جدا نمی دانند بلکه تعدادی از افراد جاه طلب و مریضی وجود دارد که سال ها این بازی ها را انجام دادند. تهداب مسایل قومی در کانفرانس بُن اول گذاشته شد و من جزو اولین کسانی هستم که با این مساله شدیداً مخالفت کردم. غربی ها نیز به مسایل قومی دامن می زنند به طور مثال در حال حاضر مردم عراق را به گروه های سنی، شیعه و کرد تقسیم بندی کرده اند.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: من از استادان، تعلیم یافته ها و دانشجویان و رسانه ها تقاضا می کنم که به هیچ یک از رسانه ها اجازه ندهند تعصب قومی را در بین مردم رواج دهند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار