افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 7 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

خانم وزیر و شیوه های جدید کشت مواد مخدر!

دو هفته از انتصاب بانو سامت عظیمی به عنوان وزیر مبارزه با مواد مخدر دولت وحدت ملی افغانستان می گذرد و ایشان همچنان معتقد است که با اصلاح ساختار وزارت امور مبارزه با مواد مخدر، تغییر قوانین کشور و ارتباطات جدی باکشورهای همسایه می توان تاثیر مثبتی بر حوزه ی مواد مخدر کشور گذاشت.

 

برنامه های مطرح شده از سوی محترمه عظیمی نشان می دهد که 80 درصد برنامه های ایشان در حوزه کاهش تقاضای موادمخدر است. یعنی از آنجایی که اراده قوی ملی برای مبارزه با فساد اداری و مالی در افغانستان وجود ندارد، باید به دنبال این گشت که تقاضا برای کشت و تولید مواد مخدر کاهش یابد تا کشاورزان به کشت های جایگزین روی بیاورند.

 

محترمه عظیمی درباره برنامه های کوتاه و بلندمدت خود در حوزه ی مبارزه با مواد مخدر، افزایش سطح آگاهی مردم، تقویت برنامه های کاهش تقاضا، استفاده از سازمان های مردم نهاد، تشکیل کمیته فرعی کابینه در حوزه موادمخدر و پاسخگو بودن دستگاه ها را مطرح کرده است.

 

یکی از برنامه های بلند مدت وزیر امور مبارزه با موادمخدر تشکیل انقلاب سبز دهقانان بیان شده که طی آن موضوع کشت یا توسعه جایگزین اجرایی می شود ولی ظاهرا مافیای مواد مخدر مثل همیشه یک قدم پیشتر هستند و قبل از انقلاب سبز خانم وزیر، انقلاب غیر سبز خود را اجرایی کرده اند.

 

منابع خبری، از توزیع نوع جدیدی از بذر گیاه خشخاش در بین کشت کاران افغانستان خبر می دهند که میزان محصول و تولید تریاک آن را چندبرابر می کند. کشت کاران می گویند گیاهانی که با بذرهای جدید کشت شده اند، بزرگتر هستند، سریع تر رشد می کنند و نسبت به بذرهای سنتی، آب کمتری نیاز دارند.

 

هرچند هنوز کسی نمی داند که بذرهای جدید در کدام آزمایشگاه تولید شده است، اما کشاورزان قندهار و هلمند می گویند این بذرها را همان کسانی به آنها داده اند که پس از برداشت، محصول را به صورت عمده می خرند. به گفته کشاورزان، همین افراد، به آنان کود و مشاوره کشاورزی نیز می دهند.

 

اگر بانو محترمه سلامت عظیمی بخواهد به دنبال توزیع کننده این بذرها باشد مانند مسوولان پیشین عمر وزارت خود را به هدر داده زیرا کیست که این بذرهای قوی در کدام کشورها با آزمایشگاههای علمی و فنی مجهز توید شده است. قطعا مقصد اصلی مواد مخدر تولیدی در افغانستان، کشورهای غربی هستند که مجهزترین آزمایشگاهها را نیز در اختیار دارند.

 

در واقع، همان کشورهایی که به بهانه مبارزه با تروریزم، سالهای طولانی نیروی نظامی در کشور ما دارند، نه تنها گامی برای مبارزه با کشت خشخاش و تولید تریاک برنداشتند بلکه حتی به رونق تولید و افزایش کشت آن کمک کرده اند.

 

به هر حال اکنون با رواج استفاده از بذرهای جدید، پیش بینی می شود تولید تریاک و هرویین در سال جاری نسبت به گذشته باز هم بیشتر شود و درآمد بیشتری حاصل طالبان و شبه نظامیان جدید الورود به افغانستان شود زیرا که به گفته کارشناسان، طالبان 40 درصد درآمد خود را از طریق مواد مخدر به دست می آورند و این توزیع بذرهای جدید هم خدمت جدید آمریکا و انگلیس به مزدوران طالب شان است تا به درآمد بیشتری دست یابند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار