افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 16 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت و مجلس همکاران خوبی نبودند

نمایندگان مجلس با پایان تعطیلات زمستانی به مجلس بازگشتند. سال پنجم تقنینی دور شانزدهم شورای ملی دیروز با حضور رییس جمهور غنی و مقامهای ارشد حکومت وحدت ملی گشایش یافت. از انتخاب هیات اداری تا کابینه ناتکمیل و اصلاحات انتخاباتی از موضوعاتی است که نمایندگان مجلس در ماههای باقی مانده کارشان قرار است به آن بپردازند. چهار سال مجلس نمایندگان چگونه گذشت و نمایندگان در چندماه بعد چگونه عمل خواهند کرد؟

 

مریم کوفی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: در این جای شکی نیست که حکومت آقای کرزی و حکومت آقای اشرف غنی همکاران خوبی برای شورای ملی نبودند و متاسفانه ما هم در طی چهارسال در یک گمراهی به سر می بردیم و کاری نتوانستیم انجام دهمیم که به نفع مردم باشد. به خصوص در تعیین وزرا در این سه دوره ای که به شورا معرفی شدند نتوانستیم کسی را معرفی کنیم که به درد مردم افغانستان بخورد.

 

وی در ارتباط با عملکرد نماینده های مجلس در این چند سال عنوان کرد: در مجلس نمایندگان، وکیلانی بودند که صادقانه به نفع مردم کار می کردند اما وکیلانی هم بودند که ماهها در شورا نبودند و در کمیسیون ها جلسه ای دایر نمی شد. این فقط مشکل شورا نیست حکومت هم در این قضیه مقصر است. چرا که هیات اداری را به خاطر این تعیین می کنیم که آنها نماینده های ما داخل حکومت باشند و مشکلات مجلس را حل کنند اما آنها به حدی یکطرفه قضاوت می کردند که صدای ما را به درون دولت نمی بردند و حرفهای خود را پیش رهبران دولت می زدند. این مشکل برای ما نماینده ها ایجاد شد که نتوانستیم کاری به نفع مردم انجام دهیم.

 

کوفی افزود: متاسفانه بسیاری از نماینده های مجلس در چهل و پنج روز مرخصی که دارند به جای اینکه در میان مردم بروند و مشکلات آنها را جست و جو کنند مصروف خوش گذرانی و سفر به کشورهای خارجی هستند. این به خود مردم برمی گردد که به کسانی رای داده اند که این گونه با سرنوشت آنان بازی می کنند. این جفایی است که مردم به خود کرده اند.

 

وی در ارتباط با وضعیت امنیت کشور گفت: اشرف غنی ما گفته است که هشتاد درصد مصروف امنیت هستیم. وقتی ما وزیر دفاع در افغانستان نداشته باشیم، چگونه سرحدات افغانستان را تحکیم بخشیم. امنیت ما در خطر است. وزارت دفاع با سرپرست اداره می شود. وضعیت استخباراتی ما هم فلج است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار