افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 2 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

حکومت و طالبان در گفتگوهای رو در رو

وزارت خارجه افغانستان امیدوار است که مذاکرات مستقیم صلح با طالبان مسلح در جریان هفته نخست ماه جاری میلادی برگزار شود.

 

با آنکه طالبان مسلح تا کنون در مورد اشتراک شان در مذاکرات رو در رو با حکومت افغانستان آن هم در اوایل ماه مارچ چیزی نگفته اند اما حکومت برای آغاز این گفتگو ها در زمان معین آن امیدوار است.

 

شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجه افغانستان روز گذشته گفت که در مرحله چهارم نشست چهار جانبه تصمیم گرفته شد تا در هفته نخست ماه مارچ حکومت افغانستان با طالبان مسلح گفتگوهای رو در رو را آغاز کند:

 

وی گفت:

 

“ما انتظار داریم که دور اول گفتگو های مستقیم در هفته اول ماه مارچ در اسلام آباد برگزار شود گروه هماهنگی چهار جانبه از تمامی نشست های شان جزئیات بیشتر دارند و روی آن کار می کنند.”

 

حکومت افغانستان برای اولین بار در ماه جولای سال ۲۰۱۵ میلادی در پاکستان با نماینده های طالبان مسلح بطور مستقیم گفتگوهای صلح را آغاز کرد اما پس از نشر خبر مرگ ملا عمر رهبر پیشین این گروه، این گفتگوها متوقف گردید.

 

پس از آن حکومت افغانستان در چوکات نشست چهار جانبه که در آن نماینده های افغانستان، پاکستان، امریکا و چین حضور دارند، یکبار دیگر تلاش ها برای مذکرات صلح با طالبان مسلح را آغاز کرد.

 

اما سوال اینجاست که آیا طالبان مسلح این بار حاضر به گفتگو در مورد صلح با حکومت افغانستان خواهد شد یا نه؟

 

عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان در پاسخ به این سوال چنین گفت:

 

” این را باز هم رد می کنیم که طالبان طرف دار گفتگو های صلح نباشند فضای امیدواری که اکنون مساعد است و من متیقین هستم که آنان از فضای به وجود آمده استفاده کنند.”

 

این در حالیست که نماینده های طالبان مسلح در نشست غیر رسمی صلح که از سوی موسسه پگواش در ۲۳م جنوری سال روان در قطر برگزار شد، شرایطی را مطرح کرده و گفتند که همه نیرو های بین المللی باید افغانستان را ترک کنند و تمامی زندانیان طالبان از بند رها شوند.

 

در این اواخر ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان مسلح گفته که این گروه اکنون نیز روی شرایط شان که در قطر مطرح شده، تأکید دارند.

 

از سوی هم حکمت الله اعظمی محقق مرکز تحقیقات جنگ و صلح می گوید که صلح با تمامی گروه های مخالف مسلح در زمان اندک، دور از امکان خواهد بود.

 

وی افزود:

 

“گروه های مختلف نمی خواهند که در یک زمان روی یک میز با نماینده های حکومت افغانستان بنشینند تلاش طالبان این است که مثلاً گروه های مختلف در زمان های مختلف با نماینده های حکومت بنشینند و خواست های شان را مطرح کنند.”

 

قبل از این شورای عالی صلح افغانستان گفته است که حکومت حاضر است تا با تمامی گروه های مخالف مسلح گفتگو های صلح را آغاز کند.

 

اما با این همه مردم و کارشناسان افغان با اشاره به حضور امریکا و چین در روند مذاکرات صلح خوشبین هستند و می گویند که این کشورها خواهند توانست تا برای بحران کنونی افغانستان، راه حل مناسب را دریافته و به جنگ در این کشور نقطه پایان گذاشته شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار