افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

حکومت وحدت ملی در جمع فاسدترین های جهان قرار گرفت!

فساد اداری

به گزارش افغان تلکس به نقل از سازمان بین المللی شفافیت، در گزارش ۲۰۱۷ این سازمان افغانستان در زمرۀ چهارمین دولت فاسد در جهان رده بندی شده است.

افغانستان در گزارش جدید، در میان ۱۸۰ کشور شامل در این گزارش با داشتن ۱۵ امتیاز در ردۀ ۱۷۷ و فقط بالاتر از سومالیا، سودان و سوریه قرار گرفته است.

افغانستان در مقایسه با گزارش سال ۲۰۱۶ سازمان بین المللی شفافیت امتیاز بیشتری نگرفته است، اما از سال ۲۰۱۲ به این طرف هفت امتیاز کسب کرده است که از دید سازمان بین المللی شفافیت، برخی اقدامات حکومت افغانستان از جمله بهبود پالیسی‌های اساسی مبارزه با فساد عامل آن بوده است.

مقام‌های کشورمان همواره با اشاره به قانونمند ساختن پروسۀ تدارکات خاصتاً قراردادهای اردوی ملی، ایجاد مرکز ویژۀ عدلی، قضایی برای رسیده‌گی به دوسیه‌های فساد اداری و محاکمۀ شماری از عاملان فساد حتا در سطح وزیر و معینان وزارت‌خانه ها، از ارادۀ قاطع حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد اداری سخن گفته اند.

افغانستان در یک دههء گذشته همواره در قعر فهرست جهانی فساد اداری جا گرفته است. افغانستان در سال ۲۰۱۶ از میان ۱۷۶ کشور در ردۀ ۱۶۹ قرار داشت و در سال ۲۰۱۳ افغانستان در میان ۱۷۷ دولت جایگاه ۱۷۵ (دومین دولت فاسد) رده بندی شده بود.

در همسایگی افغانستان، ترکمنستان در ردۀ ۱۶۷، تاجکستان ۱۶۱، اوزبیکستان ۱۵۷، ایران ۱۳۰ و پاکستان در ردۀ ۱۱۷ جدول رده بندی ۲۰۱۷ سازمان شفافیت بین المللی از رهگذر فساد اداری قرار گرفته است.

سال گذشته اوزبیکستان در جایگاه ۱۵۶، ترکمنستان ۱۵۴، تاجکستان ۱۵۱، ایران ۱۳۱ و پاکستان در ردۀ ۱۱۶ جدول رده بندی شفافیت بین المللی قرار داشت.

پاکترین دولت‌ها

در گزارش ۲۰۱۷ شفافیت بین المللی زیلاند جدید، دنمارک و فنلند به ترتیب سه پاکترین دولت‌های جهان معرفی شده اند.

در سال ۲۰۱۶ دنمارک، زیلاند جدید و فنلند و در سال ۲۰۱۵ دنمارک، فنلند و سویدن به ترتیب پاکترین دولت های جهان معرفی شده بودند.

ایالات متحدۀ امریکا در گزارش ۲۰۱۷ شفافیت بین المللی با دو رده صعود نسبت به سال ۲۰۱۶، در جایگاه ۱۶ جدول رده بندی دولت‌ها از رهگذر فساد اداری قرار گرفته است.

شفافیت بین المللی – سازمان غیرحکومتی مستقر در جرمنی – گفته است که هیچ مُـلکی در جهان عاری از فساد اداری نیست. با آنهم حد فساد اداری و چگونگی درک باشنده گان از موجودیت آن در نقاط مختلف جهان متفاوت است.

 1. Latif Qahari :

  مسولین حکومت وحدت ملی هردو جنابان با هم پیمانانشان چنین کردند اگرنی ملت به این بدنامی هیچ مقصر نبوده و نیست

 2. Azim Rasa :

  فاسد هست که در جمع فاسدترین ها قرار گرفته

 3. زین الدین مرادی :

  شک دارید در این باره

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار