- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

حکومت نو پای ما را تحت فشار قرار ندهید!

هیچ بن بست یا اختلافی در عقاید وجود ندارد بلکه این تاخیر برای این است که چگونه پست‌ها را در کابینه پُر نماییم و این کمی زمان بر است. طی دو ماهی که از تشکیل دولت گذشته، مشاوران ارشد در حال انتصاب بودند، مقام‌ها انتخاب شده اند و وظایف وزرا تعیین گردیده است. ظاهرا قرار است تعداد وزرا از 24 تن به 18 تن کاهش یابد.

 

قریب دو ماه از تشکیل دولت وحدت ملی به ریاست اشرف غنی و عبدالله می گذرد و هنوز کابینه ی این دو نفر اعلام نشده در حالی که پس از اجرای مراسم تحلیف، کمیته ای 10 نفره متشکل از هر دو تیم انتخاباتی تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی موظف شد تا در مورد کابینه بحث و گفتگو نمایند.

 

ولی ظاهرا چند روزی است که کار این کمیته متوقف شده به نحوی که در 10 روز گذشته هیچ جلسه ای برگزار نگریده و نتیجه ی مناسبی حاصل نشده است. آنگونه که از کمیته گزینش کابینه خبر می رسد بحث‌های ابتدایی در مورد کابینه انجام شده ولی تاکنون بحث‌های بسیار جدی در مورد اسامی و تعیین افراد در پست‌های کابینه صورت نگرفته است.

 

یک روی این اتفاق به این معنی است که اعضای این کمیته در مورد امضای توافقنامه سیاسی میان عبدالله و اشرف‌غنی، با مشکل روبرو شده‌اند و امکان اینکه در هفته جاری، اعضای کابینه به مجلس نمایندگان معرفی شوند، وجود ندارد تا اینکه تعیین اعضای کابینه به شخص رییس‌جمهور و رییس اجرایی کشور محول شود.

 

هرچند که برخی از اعضای کمیته گزینش کابینه، ابراز امیدواری کرده اند که در همین هفته 15 وزیر پیشنهادی کابینه جهت گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی شوند.

 

اما سوی دیگر این ماجرا اگر با دیدی بازتر بنگریم این است که اشرف غنی و عبدالله که مسوولیت تغییر و اصلاح بزرگ در دولت را برعهده گرفته اند، تمرکز را بر روی مسایل دیگر گذاشته اند و ضرب الاجل خود را برای معرفی کابینه از دست داده اند.

 

به گفته تحلیل‌گران و مقام‌های دولتی، عبدالله و اشرف غنی از تمرکز بر قدرت به جای سیاست رنج می‌برد چرا که تاخیر در معرفی کابینه این نگرانی را بوجود آورده که این دو نفر قادر نیستند بر سر تعیین اعضای کابینه توافق کنند در حالی که رییس جمهور و رییس اجرایی در حال احیای دولت برای تمرکز بر امنیت، اقتصاد و سیاست پیش از کنفرانس اهداکنندگان لندن در دسامبر هستند.

 

نزدیکان این دو نامزد پیروز می گویند: هیچ بن بست یا اختلافی در عقاید وجود ندارد بلکه این تاخیر برای این است که چگونه پست‌ها را در کابینه پُر نماییم و این کمی زمان بر است. طی دو ماهی که از تشکیل دولت گذشته، مشاوران ارشد در حال انتصاب بودند، مقام‌ها انتخاب شده اند و وظایف وزرا تعیین گردیده است. ظاهرا قرار است تعداد وزرا از 24 تن به 18 تن کاهش یابد و زمانی که این موارد تکمیل شود، افراد با صلاحیت با مهارت‌های درست و به جا در مشاغل مناسب منصوب می شوند.

 

لذا بر مردم و نمایندگان مجلس لازم است تا حکومتی را که قرار است تغییرات اساسی و بنیادی در تشکلات دولتی ایجاد کند را تحت فشار قرار ندهند و بگذارند کارها روال عادی خود را پیش گیرد.

 

انصاف مطلب هم این است که اگر به عملکرد دو ماه اخیر عبدالله و اشرف غنی نگاه کنیم، حرفشان در این باره کمی منطقی به نظر می رسد. اگر اشرف غنی پس از ادای سوگند ریاست‌جمهوری، برای شروع اولین گام از سیاست‌های خارجی را با دیدارها و ملاقات‌ها از پکن تا ریاض و مقام‌های عالی پاکستان و تعداد دیگر‌ برداشته است، در این‌سو، داکتر عبدالله نیز در سطح بزرگ و به‌طور فزاینده توجهش را به شماری از مناطق کشور متمرکز کرده و به‌خصوص با شماری از مقام‌های منطقه‌ای ولایت‌های عمدتاً پشتون‌نشین همچون ولایت فراه، ولایت قندهار، ولایت کنر و تعداد دیگر دیدار و بازدید نموده است.

 

البته که جغرافیای این همه فعالیت‌ها، اتفاقی نیست. کسی که در جریان دو دور انتخابات ریاست‌جمهوری تصور می‌شد، در قبال مناطق پشتون‌نشین موضع روشنی ندارد؛ اما این عبدالله است که با برقراری این همه ارتباطات، اجازه می‌دهد تا کار بیش‌تر و به‌طور موثر در مناطق نام‌برده، در دست اجرا قرار گیرد.

 

اشرف غنی نیز تماس با سرمایه‌گذاران بالقوه با توجه به اهمیت کمک‌های خارجی برای کشور و همین‌طور تماس با گروه‌های عمده‌ مخالفان دولت و احتمال تنش میان نهادهای دولتی را به‌خوبی احساس می‌کند.

 

همزمان در کابل و شماری از مناطق عمده‌ مرکزی، مثل قندهار، مزار شریف، جلال‌آباد، در سطوح مختلف مذاکرات سخت و سنگینی در جریان است: روند تشکیل دولت و تشکیل مقام‌های محلی (انتصاب فرمانداران ولایت‌ها) مطابق با نتایج حاصل از انتخابات ریاست‌جمهوری نیز هم‌چنان ادامه دارد.

 

به هر حال ما نیز مانند بسیاری از مردم به این دولت وحدت ملی چشم امیدهای فراوان داریم و برایشان آرزوی توفیق خدمت می کنیم خدا کند که در گفته های خود صادق باشند.