افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت نمی بیند یا نمی خواهد ببیند؟!

جالب است که ما که افرادی در حکومت نیستیم و امکاناتی هم نداریم این موضوعات را می بینیم و افشا می کنیم اما حکومت با وجود استخبارات پیچیده و دستگاه های پیشرفته این موضوعات را نمی بیند. شاید هم می بیند و نمی خواهد ملت افغانستان را از این موضوعات مطلع کند.

 

رسانه های پاکستانی از آغاز گفتگوهای صلح میان حکومت افغانستان وطالبان مدتی بعد خبر دادند. مقام های پاکستانی از تماس های پشت پرده برای آغاز گفتگوها میان حکومت افغانستان و طالبان سخن گفتند و تصریح کردند که حنیف اتمر مشاور امنیت ملی وسرتاج عزیز مشاور امنیت پاکستان در این گفتگوها شرکت خواهند کرد. این در حالی است که دور اول گفتگوها چند ماه پیش به بن بست خورد. این بار وعده پاکستان به کجا خواهد انجامید؟

 

سید اسحاق گیلانی رییس حزب نهضت همبستگی ملی در برنامه «فراخبر» گفت: افغانستان ابتدا باید مشکل خود را با پاکستان حل کند و سپس با کسانی که پاکستان آنها را حمایت می کند وارد مذاکره شود. تا زمانی که از پاکستان اطمینان حاصل نشود پاکستان از این گروه ها استفاده می کند. طالبان خود چند دسته هستند و اگر ما بخواهیم با هر کدام از آنها جداگانه صحبت کنیم بسیار وقتگیر و طولانی است. علاوه بر این جبهه بسیار بزرگ و خطرناک دیگری که ما با آن مواجه هستیم داعش است. یقین دارم که این مذاکرات در این زمستان انجام نخواهد شد و به اول بهار خواهد کشید. اول بهار فصل جنگ است و طالبان می توانند در کوهها زندگی کنند و در تمام مناطق افغانستان بجنگند. امیدوارم که در آن جنگ افغانستان چند ولایت را از دست ندهد. چرا که اگر اینگونه شود طالبان در موضعی بسیار بالاتر قرار می گیرند و اجرایی کردن خواستهای آنها از توان دولت افغانستان بیرون می شود.

وی صلح افغانستان را مانند رویایی دست نیافتنی قلمداد می کند و می گوید: متاسفانه موضع افغانستان در بحث صلح افغانستان روشن نیست. صحبت ها در این زمینه بسیار ضد و نقیض است و هر کسی چیزی می گوید. اگر ما فقط صحبت های رییس جمهور را هم معیار قرار دهیم، وی در هرجایی یک نوع صحبت کرده است و در هرجا حرفی متفاوت با حرف قبلی زده است. در آمریکا گفته است که طرف ما پاکستان است، در پاکستان گفته است که طرف ما طالبان است و ما با طالبان صحبت می کنیم و در داخل کشور چیز دیگری می گوید. حالا هم مشخص نیست که واقعا می خواهد با پاکستان صحبت کند یا با طالبان. ولی یک چیز بسیار واضح و روشن شده است و پاکستان اعتراف کرده است که طالبان را تمویل می کند و بدون نظر آنها طالبان مذاکره نمی کنند اما مشخص نیست که تا چه حد طالبان، پاکستان را به نمایندگی خود قبول دارند و پاکستان می تواند چه گروههایی از طالبان را بر میز مذاکره حاضر کند.

 

گیلانی تکرار اشتباهات در پروسه صلح را غیر قابل بخشش می داند و معتقد است این بار باید بسیار محتاط و دقیق بود و گفت: هم اکنون که حنیف اتمر و سرتاج عزیز در مورد صلح می خواند صحبت کنند باید اشخاصی را که از جانب طالبان صحبت می کنند شناسایی کنند و آنها از جانب رهبران خود تصدیق داشته باشند. این موضوع نباید تکرار گذشته باشد و دکان داری بیاید از حکومت به نام صلح پول بگیرد و برود و یا کسانی بیایند و صحبت کنند امتیاز و پول بگیرند اما هیچ ربطی به طالبان نداشته باشند.

 

رییس حزب نهضت همبستگی ملی حکومت را همکار با داعش می داند و می گوید: متاسفانه حکومت ما حکومت بی خبری است که هر گروهی به راحتی به این کشور می آید و لانه می گزیند. داعش به این کشور آمد و جنگ به پا کرد اما حکومت دفاع و یا جنگی را که باید در مقابل آن گروه کند نکرده است. اخیراً دو چرخبال سی و پنج نفر را در منطقه ترقر ننگرهار پیاده کرده است و مشخص هم نیست که این طیاره ها مربوط به کی است. هیچ نیرویی از دولت به دنبال تحقیق برنیامد که آنها چه کسانی هستند. ترس ها از این است که ولایت ننگرهار که یکی از ولایات مهم است نزدیک به سقوط شود و آن وقت است که کابل در امان نمی ماند. دشمن ما با تمام قوت و هوشیاری به پیش می رود ولی از جانب ما مقابله ای که باید در برابر آنها شود انجام نمی شود. انگیزه ای هم از سوی حکومت به نیروهای امنیتی تزریق نمی شود بلکه با کوتاهی ها، سهل انگاری ها و حمایت از این گروه ها انگیزه ها در آن ها کشته می شود.

وی ادامه داد: جالب است که ما که افرادی در حکومت نیستیم و امکاناتی هم نداریم این موضوعات را می بینیم و افشا می کنیم اما حکومت با وجود استخبارات پیچیده و دستگاه های پیشرفته این موضوعات را نمی بیند. شاید هم می بیند و نمی خواهد ملت افغانستان را از این موضوعات مطلع کند. شاید هم بدانند که این چرخبال ها مربوط به کی است؟ شاید بدانند که این گروه ها که تجهیز می شوند از جانب چه کسانی تجهیز می شوند اما اطلاع رسانی نمی کند و بلکه آن را می پوشاند، اگر این عدم اطلاع رسانی ادامه یابد ما به یقین می رسیم که حکومت همکار با داعش است.

 

گیلانی با انتقاد از کوتاهی ها و کم کاریهای حکومت در همه زمینه ها گفت: برای این حکومت جای تاسف دارد که حرف یک معاون والی به هیچ جایی نمی رسد، آنقدر از این وضعیت خسته می شود که در صفحه فیس بوک خود به حکومت نامه سرگشاده می نویسد. این انتهای بیچارگی این نظام را نشان می دهد و نشان می دهد که این نظام چقدر بیچاره وپراکنده است که معاون والی آن دسترسی به مقام های عالی رتبه حکومتی خود ندارد و به این حالت می رسد. حکومت اگر می خواهد صلح را در کشور بیاورد نباید واقعیت های جامعه خود را بپوشاند. ملت افغانستان حق دارد که از همه چیز آگاه باشد. یکی از علت های فرار جوانان ما این است که ما هیچ چیزی از حقیقت را برای آنها نتوانستیم بگوییم و آنها در آبهای اروپا غرق شدند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار