افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 10 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت نباید با قربانی دادن مردم با طالبان صلح کند

“تا چه زمان ما کشته می شویم و خاموش می مانیم حکومت تنها همین را یاد دارد که بگوید پاکستان این کار را انجام داده است”

 

از یکسو تلاش حکومت برای جستجوی راهی که به صلح در افغانستان باید بیانجامد و از سوی دیگر پاسخ طالبان با انجام حمله های مرگبار در کشور، اکنون شماری از نهاد های مدنی سیاست حکومت را در برابر پاکستان و گروه طالبان زیر پرسش می برند و می گویند: با آنکه سران حکومت می دانند این کشور بازی را در برابر افغانستان به راه انداخته و به بهانه صلح می خواهد به اهداف دیرینه اش در این کشور دست پیدا کند، اما حکومت افغانستان در برابر این سیاست های دو روی این کشور چشم بسته است.

 

شبکه هماهنگی و توانمندی جوانان افغانستان می گوید: حکومت نباید با قربانی دادن مردم با طالبان صلح کند.

 

رضا خان باوری یکی از مسوولان این شبکه می گوید: اکنون بر حکومت افغانستان است تا از این کشور در مورد تمامی فریب و نیرنگ هایش وضاحت بخواهد.

 

“تا چه زمان ما کشته می شویم و خاموش می مانیم حکومت تنها همین را یاد دارد که بگوید پاکستان این کار را انجام داده است.

 

تا اکنون ما دشمن خود را درست نه شناخته ایم اگر این خاموشی ادامه یابد و سیاست حکومت در برابر طالبان و پاکستان روشن نگردد، در ولایت های کشور بسیج می شویم و به حرکت های مدنی مان تا هنگامی ادامه خواهیم داد تا حکومت صدای ملت را بشنود.”

 

آقای باوری هشدار می دهد که اگر حکومت به خاموشی در برابر سیاست های پاکستان و طالبان پایان ندهد، حرکت بعدی این شبکه بسیج جوانان برای راه پیمایی و حرکت های مدنی خواهد بود.

 

 

این انتقاد ها پس از آن مطرح می شود که در چند روز قبل کابل شاهد سه حمله مرگبار انتحاری و انفجاری بوده است و در این حمله ها در حدود 475 تن کشته و زخمی شده اند.

 

حال این نگرانی تنها در میان اعضای شبکه هماهنگی و توامندی جوانان افغانستان محدود نمانده است بلکه، کمیسیون حقوق بشر نیز این کار طالبان را وحشیانه دور از آموزه های اسلام و غیر انسانی می گوید و آن را به تند ترین کلمات نکوهش می کند.

 

عبدالرحمان هوتک کمیشنر این کمیسیون و یکی از آگاهان امور دین می گوید: طالبان از خون میلیون ها انسان بیگناه پاسخگو خواهند بود.

 

هوتک روند صلح را نیز انتقاد می کند و تأکید می ورزد که صلح با جنایت کاران و قاتلان مردم افغانستان برای این کمیسیون پذیرفتنی نیست:

 

“صلح فرمان خداست ما مسوولیت داریم تا در برابر هر نا برابری و ظلم صدای مان را بلند کنیم.

 

تا هنگامی که صلح در کشور برقرار می شود باید دولت در برابر ملت مسوول است و با ما به نام مخالفان مسلح نامعلوم یعنی قاتلان نامعلوم نیرنگ می شود و باید به این سیاست ها و کشتار ها دیگر پایان داده شود.”

 

شبکه هماهنگی و توانمندی جوانان افغانستان از چند سال بدینسو در شماری از ولایت های کشور دفتر ساحوی دارد و فعالیت های مدنی را به پیش می برد.

 

این شبکه در قطعنامۀ حملات مرگبار که از صد ها غیر نظامی در کشور قربانی گرفته است را محکوم می کند و از رئیس جمهور می خواهد تا این حملات خونین را بی پاسخ نماند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار