افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 10 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

حکومت مسوول ناامنی های کشور است

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی از تشدید عملیات مخالفان مسلح در کشور ابراز نگرانی می کند، عبدالله در نشست شورای وزیران گفته است که این حملات در ولایت های مختلف کشور شدت گرفته است. عامل اصلی این ناامنی ها چیست؟ آیا عامل آن حمایت حکومت از جنگجویان، قوت دشمن و یا ضعف حکومت است؟

 

پرتو نادری نویسنده و پژوهشگر در برنامه «خط کابل» گفت: وضعیت مانند یک معادله چند مجهوله به پیش می رود. فقط پارلمان نیست که از حلقاتی معین، افراد یا اشخاص و حتی مستقیماً از رییس جمهور نام می برد که در نا امنی ها دخیل بوده اند. فرمانده امنیت قندهار نیز گفته است حلقاتی درون دستگاه وجود دارد که می خواهند ما را بفروشند. یکی از والیان سمت شمال افغانستان هم پیش از این گفته بود که از رویدادهای انتحاری که در سمت شمال صورت می گیرد مقاماتی در شورای امنیت آگاهی دارند. هر کس چنین می گوید که حکومت مسوول ناامنی های کشور است. حالا مهم این است که در این وضعیت چه باید کرد.

 

وی در خصوص علل زمینه ساز ازیاد نا امنی اظهار کرد: معرفی نشدن کابینه در طول هفت ماهی که از حکومت وحدت ملی گذشت زمینه ای برای این شد که نا امنی در ولایات مختلف افغانستان تقویت شود. اختلافات درون حکومت نیز باعث این ناامنی ها شده به طوریکه دشمنان این مرز و بوم، از این وضعیت نا به سامان کشور خوب استفاده کردند. حکومت با این اختلافات نه تنها سرنوشت مردم افغانستان بلکه سرنوشت خود را به بحران مواجه کردند.

 

نادری از دلایل عدم موفقیت در کنترل نا امنی ها را چنین بیان کرد: یکی از مشکلات ما در تامین امنیت عدم هماهنگی میان ارتش، پولیس و نهادهای امنیتی است. ما در کابل یک مرکز هماهنگی فعالیت های رزمی نداریم. چنین چیزی باید در زیر رهبری رییس جمهور به وجود آید تا قبل از اینکه عملیاتی صورت بگیرد تمام مسایل سنجیده شود و در هماهنگی کامل کار کنند.

 

استاد دانشگاه از بی تفاوتی حکومت در مقابل ناامنی ها به شدت انتقاد کرده و افزود: هنگامی که داعش در عراق و برخی از کشورهای عربی وارد شد، تحلیلگران و نویسندگان زیادی در رسانه ها نوشتند و بیان کردند که داعش برای تغییر جغرافیای سیاسی در منطقه آمده است و جایگاه بعدی آنها در افغانستان است. چرا که افغانستان وضعیت بی ثباتی دارد و دارای نظام متمرکزی نیست اما سیاستمداران ما در گوش های خود پنبه گذاشته بودند و نخواستند هیچ کدام از این صداها را بشنوند. این در حالی است که آنها دعوی آزادی بیان می کنند. رهبران ما در آن زمان مشغول تقسیم چوکی ها و قدرت بودند. آنها چنان در این موضوع غرق هستند که هیچ اهمیتی به جان و مال مردم نمی دهند.

 

وی ادامه داد: دولتی که ارزشهای انسانی و ارزشهای سیاسی در آن فرو می پاشد و نمی تواند از شهروندان خود در مقابل ناامنی ها دفاع کند به گله ای از دزدان تبدیل می شود. دولت افغانستان چنین شرایطی دارد و تمام هم و غم شان منافع گروهی شان است. حالا کشور در موقعیتی بسیار حساس قرار دارد و حکومت تا به حال در این مورد هیچ اقدامی انجام نداده است و باید پاسخگوی این مساله باشند.

 

پرتو نادری در خصوص انتقال افراد از جنوب به شمال کشور و جنگ در این دو منطقه گفت: از زمان دولت کرزی انتقال افراد مشکوک به سمت شمال افغانستان آغاز شده بود. مقامات دولتی و امنیتی چنین چیزی را در آن زمان گفته بودند. زمانی افغانستان را دروازه فتح هندوستان می خواندند اما حالا افغانستان را دروازه ای برای فتح کشورهای آسیای میانه برای به دست آوردن منابع سرشار آنجا می دانند. روسیه که درگیر جنگ با اوکراین است، وضعیت چچن و ازبکستان هم بسیار آماده برای این موضوع می باشد. این جنگ ها در شمال افغانستان ادامه پیدا می کند همانطور که جنگ در هلمند و اطرافش ادامه پیدا می کند. جنگ در هلمند جنگ تریاک است. پولی که از تریاک هلمند به وجود می آید حدود هفتاد میلیون دالر است که حدود سی میلیون دالر آن به نفع پاکستان است.

 

وی در اخیر گفت: آمدن داعش در افغانستان و بدتر شدن امنیت در کشور امری تصادفی نیست. کسانی که این افراد را انتقال داده اند مطابق یک برنامه این کار را انجام داده و می دهند. شاید در پشت آن اهداف بزرگ منطقه ای وجود داشته باشد که می خواهند سمت شمال برای آنها تبدیل به پایگاه شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار