افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 11 ژانویه , 2016 لینک کوتاه خبر :

حکومت مردم را ناامید کرده است

متاسفانه حکومت در مدتی که از عمرش می گذرد، نتوانست در زندگی مردم افغانستان روشنی و یا امیدی را ایجاد کند. مردم همیشه به طرف ناامیدی رفته اند و این ناامیدی فقط درمورد جنگ نیست. در همه ساحات زندگی مردم، حکومت ناامیدی ایجاد کرده است.
نشست چهارجانبه صلح در کابل دایر گردید. چهار ضلع این نشست، افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین هستند. مشخص نیست این چهار کشور با کدام برنامه و نقشه کار می خواهند وارد گفتگوهای جدید صلح شدند. گفته می شود در این گفتگوها حضوری از طالبان و مخالفان مسلح نخواهد بود. این نشست ها چگونه خواهد بود و در چه شرایطی این مذاکرات برای افغانستان مفید است؟

محمدصدیق پتمن آگاه مسایل سیاسی در برنامه «آماج» گفت: جنگ و صلح را در افغانستان حضور نیروهای بین المللی تعیین می کنند. نقش جامعه جهانی است که در این میان پر رنگ است. جامعه جهانی بر هر دو طرف جنگ در افغانستان اشراف دارد. بر جامعه جهانی به خصوص آمریکا، هم نیرو و قوت حکومت مشخص و معلوم است و هم نیرو و قوت طالبان مشخص است. هم اکنون که نیروهای خارجی از افغانستان خارج شده اند، طالبان و دیگر نیروهای تروریستی نیرو و قدرت بیشتری گرفته اند و فعالیت های خود را در سراسر کشور گسترده تر کرده اند.

وی ادامه داد: کلید صلح افغانستان، در دست آمریکا و پاکستان است. اگر آنها با هم به توافق رسیده باشند که جنگ در افغانستان بس است پس صلح خواهد آمد. امیدواری مردم افغانستان در این است که در نشست چهارجانبه ای که قرار است در افغانستان برگزار شود، آمریکا این صلح را بخواهد.

پتمن معتقد است قانون اساسی باید در مذاکرات صلح مصون باشد و افزود: قانون اساسی افغانستان دو بخش دارد. یک بخش از آن مربوط به حقوق اساسی مردم افغانستان است که باید در هر نظام غیر قابل معامله باشد. پس در مذاکرات صلح بر سر قانون اساسی نباید معامله ای صورت بگیرد. در موضع حکومتی است که حکومت افغانستان باید قیمت صلح را بپردازد.

پتمن اراده حکومت را برای صلح یکی از شروط رسیدن به صلح می داند و می گوید: ما اگر توقع صلح از طالبان داریم، باید از حکومت افغانستان هم داشته باشیم. حکومت باید اراده کند و برای صلح اقداماتی جدی را انجام دهد. زمستان فرصت خوبی است که این مذاکرات را انجام دهد و به نتیجه برساند چرا که در این فصل جبهات جنگ کوچک می شود. ما به عنوان کشوری جنگ زده مجبور هستیم مذاکرات صلح را به پیش بریم.

این آگاه سیاسی در خصوص جریانات صلح گفت: در جریان مذاکرات صلح، باید مشخص شود با چه کسانی صلح می کنیم؟ با چه شرایطی صلح می کنیم؟ اگر بخواهیم فقط با پاکستان وارد مذاکرات صلح شویم، بازهم جریانات قبلی مذاکرات به وجود می آید و امکان دارد ما به جای مذاکره با رهبران طالبان با یک دکاندار صحبت کنیم. فضای بی اعتمادی میان افغانستان و پاکستان باید از بین برود و اعتماد حاصل شود تا دیگر از این موارد پیش نیاید.

وی ادامه داد: در مذاکرات چهارجانبه صلح باید نظرات و عقاید مردم درباره صلح مطرح و در نظر گرفته شود. در این مذاکرات باید بر سر مکانیزم هایی موافقت شود که تصمیم گیرنده اصلی مردم افغانستان باشند. هم در خصوص سرنوشت طالبان و هم در مورد سرنوشت مردم. اگر قدرت به طور اساسی به مردم افغانستان انتقال نشود و مردم صاحب قدرت نباشند بازهم صلح نمی آید. بهترین راه برای هردو جانب این است که مردم افغانستان درباره آینده تصمیم بگیرند.

پتمن مردم را ناامید از حکومت می داند ومی گوید: متاسفانه حکومت در مدتی که از عمرش می گذرد، نتوانست در زندگی مردم افغانستان روشنی و یا امیدی را ایجاد کند. مردم همیشه به طرف ناامیدی رفته اند و این ناامیدی فقط درمورد جنگ نیست. در همه ساحات زندگی مردم، حکومت ناامیدی ایجاد کرده است. اگر حکومت پس از این و به خصوص در مذاکرات صلح به مردم بها داده و جایگاه آنها را در نظر بگیرد می تواند موفق شود در غیر این صورت موفقیتی حاصل نخواهد کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار