افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 29 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

حکومت قادر به نظارت از پرورشگاه های کشور نیست!

وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان می گوید، با ادامه جنگ در کشور تعداد اطفال یتیم در حال افزایش است.

مقامات این وزارت می گویند، با وجود تلاش های زیاد قادر به نظارت از پرورشگاه های کشور نشده اند و در نظر دارند تا برای نظارت دقیق در همه زون های افغانستان پرورشگاه های بزرگ به ظرفیت پنجصد نفر ایجاد کنند.

نسرین ارویا خیل وزیر کار و امور اجتماعی روز گذشته حین گذاشتن سنگ تهداب یک ساختمان جدید در صحن حویلی پرورشگاه علاوالدین که به کمک مالی ترکیه ساخته می شود گفت که پرورشگاه های فعلی در کشور برای اطفال یتیم بسنده نیستند:

” این پرورشگاه ها به هیچ صورت بسنده نیستند، ما نیاز های بیشتر داریم و باید برای رفع نیاز های پسران و دختران یتیم در هر زون یک پرورشگاه بزرگ با گنجایش پنج صد الی هزار تن داشته باشیم، تا به نیازهای اطفال دختران و پسران رسیده گی کنیم. “

در این حال عبدالله هاشمی رئیس عمومی پرورشگاه های افغانستان می گوید که در حال حاضر هشتاد پرورشگاه در کشور وجود دارد که در آن حدود ۱۳۳۶۵ طفل مصروف آموزش هستند.

وی نیز ابراز امیدواری می کند تا حکومت به وضعیت این پرورشگاه ها توجه کرده و برای معیاری سازی آن تلاش کند.

این همه در حالیست که ترکیه برای حمایت از اطفال یتیم در افغانستان یک ساختمان جدید را در پرورشگاه علاوالدین که ظرفیت دوصدو پنجاه طفل را دارد و ساختمان آن حدود نیم میلیون دالر هزینه می بردارد اعمار می کند.

علی اوزگون اوزترک رئیس زون آسیای میانه تیکا یا نهاد هماهنگی همکاری های ترکیه در افغانستان می گوید که آنان تلاش خواهند کرد تا پرورشگاه های مشابه را در سایر ولایت های کشور نیز اعمار کنند:

” هم مانند این پرورشگاه که برای دوصد پنجاه طفل در دو منزل اعمار می گردد در سایر ولایات کشور نیز اعمار خواهیم کرد. “

اطفال پرورشگاه که از این اقدام کشور ترکیه خوشحال به نظر می رسیدند گفتند که آنان آرزو های بلندی را در دلهای شان می پرورانند و برای تحقق آن نیاز به پرورشگاه های عصری دارند.

این اطفال از حکومت و جامعه جهانی می خواهند تا به وضعیت آنان توجه کرده و زمینه تعلیمات معیاری را برای آنان فراهم سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار